امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153492
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۲۱:۵۸
تعداد بازدید: 605
گروه بین الملل پیروان مــوعــود، جنگ یمن گویا به انتهای راه خود رسیده و طرفین مورد مناقشه با پادرمیانی نماینده سازمان ملل متحد به آتش بس تن در داده ...

گروه بین الملل پیروان مــوعــود، جنگ یمن گویا به انتهای راه خود رسیده و طرفین مورد مناقشه با پادرمیانی نماینده سازمان ملل متحد به آتش بس تن در داده اند، در این میان رسانه های منطقه و جامعه بین المللی به تحلیل میدانی اوضاع یمن و مواضع هر یک از گروه های دخیل در مناقشه پرداخته اند.

برآورد تحولات میدانی یمن به ویژه از زمان آغاز حملات هوایی جنگنده های سعودی و هم پیمانان شان علیه جنبش انصارالله و در حمایت از رئیس جمهور پیشین این کشور ( عبدربه منصور هادی) نشان می دهد که با وجود تصرف مناطقی در جنوب این کشور ( به ویژه عدن دومین شهر بزرگ یمن)، سعودی ها و هم پیمانان یمنی شان در دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده ناکام مانده اند.

تداوم جنگ یمن و کشته شدن بیش از پنج هزار غیر نظامی یمنی، رژیم سعودی را در افکار عمومی جامعه بین المللی و حتی برخی متحدین غربی اش تحت فشار گمارده تا آن جا که مقامات آمریکایی اخیرا خواستار برقراری آتش بس شده و سازمان عفو بین الملل رژیم سعودی را به جنایت جنگی متهم نموده است.

در عرصه میدانی نیز با وجود تحرکات صورت پذیرفته و وعده و وعیدهای مکرر مبنی بر تصرف زودهنگام پایتخت و شهر تعز (سومین شهر بزرگ یمن)،  مناطق فوق هم چنان و  با وضع آتش بس تحت اختیار نیروهای انصارالله مانده است، امری که دست بالا را در اختیار این گروه و متحدین منطقه ای اش در گفتگوهای آتی جهت برقراری دولت ائتلافی قرار خواهد داد.

به واقع در حالی که نیروهای وفادار به هادی توانسته بودند مناطق عظیمی از جنوب این کشور را از دست انصارالله خارج سازند، اما پیشروی شان به سوی شمال بسیار کندتر از آن چه است که تصور می نمودند و احتمال گسترش و سرایت آن به سایر مناطق نیز در همان مقطع دور از ذهن به نظر می رسید، از همین رو طرح موضوع سقوط پایتخت و حتی نزدیک شدن به آن بیش از آن که در عرصه واقع قابل تصور باشد، صرفا می توان آن را از جنبه روانی مورد بررسی قرار داد.

نکته حائز اهمیت دیگر در رابطه با مواضع طرف مقابل انصارالله آن که فقدان اشتراک نظر گروه های معارض نه تنها عاملی برای عدم موفقیت نسبی آن ها در خلال نبرد بوده، بلکه می تواند در آینده ای نزدیک زمینه شکاف بیش از پیش را میان آن ها فراهم نماید. نگاهی به گروه های مسلح ضد حوثی اعم از جریان های اخوانی، جدایی طلبان جنوبی، وفاداران به منصور هادی، سلفی ها، چپی ها و القاعده نشان می دهد که تنها وجه اشتراک میان شان مقابله با انصارالله است. بی شک غلبه بر جنوب از سوی هادی موجب باز شدن شکاف ها میان طرفین متحد خواهد شد. بر خلاف خواست هادی مبنی بر حکومت بر تمامی یمن، جدایی طلبان جنوب نه تنها میلی برای مداخله در حمله به صنعا نخواهند داشت، بلکه در پی اعمال نفوذ جهت ایجاد منطقه ای خودمختار در عدن برخواهند آمد، امری که زمینه شکاف میان متحدین را فراهم خواهد آورد. نگاهی تاریخی به این مسئله گواه آن است که زمانی که نیروهای انصارالله در شرف تصرف عدن قرار داشتند، جنوبی ها نه تنها به حمایت از هادی نپرداختند بلکه با خیال حکمرانی آتی خودشان بر شهر زمینه خروج وی از عدن را فراهم نمودند.

نکته مهم دیگر در رابطه با آینده یمن را می توان در فعالیت های القاعده جستجو نمود. از القاعده یمن به عنوان قدرتمندترین شاخه خارجی این گروه نام برده می شود، گروهی که اگرچه به عناد با انصارالله شهره است اما روابط حسنه ای نیز با منصور هادی و دولت تحت امرش نداشته و نخواهد داشت.

 تجربه تاریخی نشان می دهد که القاعده عموما در مناطق سنی نشین و فقیر زمینه بروز و ظهور می یابد. عدم حضور پر رنگ حمایت از این گروه در صنعا و مناطق شمالی یمن، رغبت چندانی برای مشارکت القاعده در نبرد صنعا ایجاد نکرده و این گروه را در پی تثبیت مواضعش در شرق و مرکز یمن سوق خواهد داد. بی گمان در آینده ای نه چندان دور شاهد افزایش تنش ها و رقابت میان القاعده و دولت وفادار به هادی خواهیم، کما این که شاخه تندرو القاعده که هم اکنون با ابوبکر البغدادی رهبر تروریست های داعش بیعت نموده تا کنون موانع بسیاری من جمله قتل فرماندار عدن را در راستای ایجاد ثبات در مناطق جنوبی یمن ایجاد نموده اند.

آغاز آتش بس

مذاکرات صلح بین طرف های درگیر در یمن امروز، سه شنبه، تحت نظارت سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس آغاز شد. به گزارش خبرگزاری رویترز، احمد فوزی، سخنگوی این سازمان،‌ گفت که هدف از مذاکرات، برقرار شدن آتش بس دائمی و همه جانبه در یمن است. این نشست بعد از آن صورت گرفت که دو طرف بر سر کلیات برنامه و محورهای مذاکرات موافقت کردند.

بر اساس این گزارش، سخنگوی ‌سازمان ملل متحد گفت که در جستجوی تضمین کمک رسانی به صدها هزار تن از مردم آسیب دیده از جنگ، بازگشت صلح و انتقال قانونمند قدرت سیاسی در یمن است.

اسماعیل اولد شیخ احمد،‌ میانجی ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن نیز از طرفین درگیر خواست به طور کامل به پایان مخاصمه که از نیمه شب گذشته به اجرا در آمده است،‌ پایبند باشند.

در همین حال،‌ به گزارش خبرگزاری فرانسه، ‌ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی روز سه شنبه اعلام کرد آتش بس در یمن را از ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی به اجرا گذاشته است.

به گفته منابع یمنی برغم تلاش های مهم سازمان ملل و با وجود برگزاری نشست امروز اما هنوز میان میان دو طرف اختلاف های عمیق باقی است. دولت هادی مبنای این مذاکرات را چارچوب قطعنامه سازمان ملل متحد قلمداد می کند. از سوی دیگر حوثی ها اعلام کردند که آنها اسلحه را تسلیم نخواهند کرد.

گفتنی است که قطعنامه شماره 2216 از حوثی ها می خواهد که اسلحه هایی که از پادگان‌ها و مراکز نظامی به تصرف خود درآوردند را تحویل دولت داده و شهرهای اشغال شده را خالی و کلیه موسسات دولتی را به دولت باز گردانند.

برآورد و شواهد حاکم و هم چنین و وزن هر یک از قدرت های حاکم بر منطقه حکایت از رضایت نسبی طرفین از وضعیت موجود خواهد بود، وضعیتی که دولت هادی در جنوب یمن در آن استقرار یافته و بر تنگه استراتژیک باب المندب مسلط بوده و از سویی انصارالله را به خواست 5 دهه گذشته خود مبنی بر داشتن دولتی در شمال یمن سوق داده است. به واقع اکنون انصارالله پس از گذشت بیش از 50 سال (سقوط سلطنت امام بدر در شمال یمن) توانسته اند زمینه قدرت گیری مجددشان را فراهم آورند، حکومتی که یادآور هزار سال حکومت امامت زیدیه در شمال یمن است.

آخرین نقشه های تحولات میدانی حاکم بر یمن ( پیش از آغاز آتش بس) و میزان نفوذ هر یک از طرفین درگیر بر این کشور از این قرار است: مناطق هاشور زده سیاه و سفید در دست انصارالله بوده و مناطق صورتی در اختیار نیروهای وفادار به هادی می باشد، همچنین مناطق زرد رنگ و صورتی هاشور زده به ترتیب در اختیار القاعده و داعش می باشد. نقشه های فوق شماری از نقاط درگیری های اخیر را نیز نشان می دهد.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها