امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۷:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153526
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۰۰:۱۳
تعداد بازدید: 394
به گزارش «پیروان مــوعــود»، شيخ زكزاكي در سخنانش درباره امام رضا(علیه السلام) گفت: صحبت كردن درباره امام رضا(علیه السلام) يا آنچه درباره ايشان ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، شيخ زكزاكي در سخنانش درباره امام رضا(علیه السلام) گفت: صحبت كردن درباره امام رضا(علیه السلام) يا آنچه درباره ايشان مطرح است صرفا در كتاب‌ها، مقالات، همايش‌ها، انسان‌ها و ساختمان‌هايي كه ما در آن زندگي مي‌كنيم منحصر نمي‌شود. ما بايد آنچنان كه امام رضا(علیه السلام) فرمودند اين رفتارها را در وجودمان نهادينه سازي كنيم. اين آداب بايد در رفتار ما متجلي شود. اين خيلي مهم‌تر است. ادب، جهاد، عقلانيت، تلاش، صبر و ... را از حضرت ياد بگيريم و به آن عمل كنيم.

وي ادامه داد: وقتي ما به كشورهاي خودمان برگرديم بايد اين فرمايش امام رضا(علیه السلام) را كه «خدا رحمت كند كسي كه امر ما را احيا كند» وقتي از ايشان پرسيدند امر شما چيست؟ فرمودند: «معارف كلام ما را بياموزند و به مردم ياد بدهند زيرا اگر مردم زيبايي‌هاي كلام ما را بشنوند و بشناسند قطعا از ما پيروي خواهند كرد» عملي كنيم.

رهبر شيعيان نيجريه تصريح كرد: ما دو احياكننده در تاريخ زندگي ائمه داريم يكي امام حسين(علیه السلام) و يكي حضرت رضا(علیه السلام). امام رضا(علیه السلام) در دوره خودشان دين را دوباره احيا كردند آن هم در شرايطي كه افكار انحرافي وارد جهان اسلام شده بود. امام رضا(ع) به خراسان آمدند و اين سرزمين را براي هجرت انتخاب كردند در حقيقت حضورشان در مشهد حكمت الهي بود و خداوند مي‌خواست ايشان به اين سرزمين بيايند، در غربت زندگي كنند، در غربت به شهادت برسند و در سرزميني غريب مدفون شوند. اين‌ها همه حكمت الهي بوده است.

وي اظهار كرد: خداوند عالم آل محمد(صلی الله علیه واله وسلم) را به اين سرزمين آورد و به عقيده من امام رضا(علیه السلام) پا به خاك خراسان گذاشتند تا عقايد انحرافي متعددي كه بر جهان اسلام حاكم شده بود مثل تحريف يهوديت و مسيحيت و ... را از بين ببرند. ايده‌هاي خلافي كه هنوز هم ادامه دارد. مثل همين نكته كه مي‌گويند قرآن شيعيان تحريف شده يا بعضي‌ها اعتقاد دارند قرآن اصلا به پيامبر نازل نشده است.

علامه شيخ زكزاكي تصريح كرد: تنش و خشونت در جهان به اوج خود رسيده اما منطق امام رضا(علیه السلام) منطق گفت‌وگو و عقلانيت است و در دوران ما جمهوري اسلامي ايران با تاسي به همين عقلانيت و فرهنگ رضوي به پيش مي‌رود و موفق مي‌شود. جمهوري اسلامي با بهره گيري از عقلانيت و فرهنگ رضوي، مساله هسته‌اي را روي ميز حل كرد و اين پيامي است كه ما بايد از اين كشور با خودمان به كشورهايمان ببريم.

شيخ ابراهيم يعقوب زكزاكي كه سال 1953 در شهر زاريا در شمال شرقي نيجريه متولد شد ابتدا مالكي مذهب بود او اولين بار امام خميني (ره) را در پاريس ملاقات كرد و يكسال پس از پيروزي انقلاب در سال 1980 زماني كه دانشجوي رشته اقتصاد در دانشگاه زاريا بود، در سمت معاون دبيركل دانشجويان مسلمان آفريقا به ايران آمد و با امام خميني ديدار و گفت‌وگو كرد. امام در آن ديدار قرآني به او هديه دادند و فرموند: برو و با قرآن مردم كشورت را هدايت كن». او پس از آن ديدار شيعه و شيفته مكتب تشيع شد.

باوجود اينكه قبل از پيروزي انقلاب اسلامي فقط چند شيعه در نيجريه زندگي مي‌كردند اما پس از انقلاب و با رهبري شيخ زكزاكي اكنون نيجريه به يكي از پر جمعيت‌ترين كشورهاي شيعي جهان تبديل شده است. شيعيان نيجريه كه بواسطه شيخ زكزاكي شيعه شدند و به‌شدت به انقلاب، امام و مقام معظم رهبري ارادت دارند، در آفريقا به خمينيون مشهورند.

مبارزات شيخ زكزاكي سرويس‌هاي جاسوسي آمريكا و اسراييل و وهابي‌ها را از سال‌ها پيش به شدت وحشت انداخته است تاجايي كه وي تاكنون 9 بار به زندان افتاده است كه آخرين بارش در سال‌هاي 1996 تا 1998 بود. سه پسر او به نام‌هاي سيد محمد، سيدحميد و سيد احمد در جريان راهپيمايي روز قدس سال گذشته به شهادت رسيدند و تنها پسر باقي مانده از شيخ،« سيد علي» نيز همراه مادرش(زينت ابراهيم همسر شيخ زكزكي) روز يكشنبه و در جريان يورش به منزل پدرش به شهادت رسيده‌اند.

در اين يورش علاوه بر همسر و پسر شيخ زكزاكي، بيش از 300 نفر از شيعيان نيجريه‌اي به شهادت رسيدند. شيخ محمد محمود توري رهبر مركز ايالت كانو و معاون شيخ زكزاكي، ملام ابراهيم عثمان سخنگو و جماي گيليما از رهبران ارشد شيعيان نيجريه نيز در اين يورش شهيد شدند.

انتهای پیام/375

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها