امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153533
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۰۵:۱۲
تعداد بازدید: 351
به گزارش «پیروان مــوعــود»، شبکه خبری «اسکای نیوز» انگلیس نوشت که تشکیل به اصطلاح ائتلاف ضدتروریسم به سرکردگی عربستان می تواند در نهایت به درگیری ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، شبکه خبری «اسکای نیوز» انگلیس نوشت که تشکیل به اصطلاح ائتلاف ضدتروریسم به سرکردگی عربستان می تواند در نهایت به درگیری های بیشتری در منطقه منجر شود.

این شبکه خبری در یادداشتی به قلم «سم کایلی» (SAM KILEY) دبیر بخش خارجی 'اسکای نیوز' نوشت: در نگاه اول، اعلام پیوستن 34 کشور به ائتلاف اقدام نظامی علیه تروریسم در سراسر جهان... خبر خوبی محسوب می شود. چون کشورهایی که بیش از همه در معرض تهدید افراط گرایی قرار دارند، باید برای مقابله با آن پیشگام باشند. از بعد جغرافیایی این امر یک ضرورت است.
'در صورتی که گروه تروریستی داعش مرزهای خود را گسترش دهد؛ اردن، عربستان، کویت و ترکیه بیش از هر کشور اروپایی در معرض تهدیدی واقعی قرار خواهند داشت؛ چه برسد به این که آمریکا تهدید شود.'

به نوشته اسکای نیوز، «ملک سلمان» پادشاه جدید عربستان، طلایه دار گروهی از پادشاهان عرب است که بسیاری از آنها تحصیل کرده دانشگاه های نظامی غرب هستند و اکنون با یک حس قوی و اشتیاق رزمی، مشغول شمارش دلارهای نفتی هستند و این در حالی است که وضعیت سیاسی در حال تغییر است.

تحلیلگر شبکه 'اسکای نیوز' افزود: در بحبوحه درخواست های غرب از کشورهای خاورمیانه برای به کار بستن اقدام های بیشتر برای نجات خود از خطر تروریست ها، این ائتلاف حس خوبی را القا می کند... اما بسیاری از کارشناسان چنین استدلال می کنند که عربستان در بحث افراط گرایی اسلامی، خود مرکز مشکلات است.

نویسنده به نقل از یک مقام ارشد دولتی در منطقه خاورمیانه، تفسیر عربستان از اسلام و وهابیت را به عنوان تئوری نابود کننده عربستان عنوان کرد و نوشت: «دیوید کامرون» طرح هایی را برای مقابله با دیدگاه های افراط گرایانه ای که در نهایت ممکن است به اقدامات خشونت آمیز منتهی شود، اعلام کرده است که وهابیت می تواند هدف و نقطه آغاز خوبی برای چنین مبارزه ای باشد.

'اسکای نیوز' نوشت: سلفی گری به عنوان جریان تندرو و بالقوه خشونت گرای وهابیت، توسط سازمان ها، مدارس مذهبی و مساجد تحت حمایت مالی سعودی ها و قطری ها، در سراسر جهان گسترش می یابد و نشانه ای وجود ندارد که ریاض دیدگاه های مذهبی لیبرال تری را در جهان بروز دهد.

این شبکه خبری افزود: در عین حال، سعودی ها و قطری ها رقبای سرسختی هستند و هر دو کشور به تامین مالی تروریست ها در سوریه متهم هستند. ترکیه متهم به سهل گیری در قبال قاچاق نفت، انسان و سلاح است. دستگاه های اطلاعات امنیتی پاکستان نیز سابقه ای طولانی در حمایت از تروریست ها در افغانستان و پاکستان دارند.

'یکی از ابعاد فرعی و مثبت چنین ائتلافی می تواند رفع چنین اختلافاتی از طریق پایان دادن به حمایت کشورها از سازمان های تروریستی و درک این مطلب باشد که در حالی که کشورهای ثروتمند ممکن است تروریست ها را به خدمت بگیرند، اما مالکیت آنها خیالی بیش نیست.'

تحلیلگر اسکای نیوز در پایان نوشت: در صورتی که ائتلاف سعودی ها که مقر آن در ریاض است، از سوی تهران به عنوان یک گروه نظامی سنی رسمی قلمداد شود، که به نظرمی رسد این گونه خواهد شد؛ می توان انتظار داشت که ایران نیز ائتلاف مشابهی را از کشورهای عمدتا شیعه مذهب تشکیل دهد. این امر می تواند به درگیری های بیشتر یا حتی شاید در نهایت قوت گرفتن احساسات فرقه ای منتهی شود.


انتهای پیام /654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها