امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153593
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۰۵:۴۷
تعداد بازدید: 325
به گزارش «پیروان مــوعــود»،  انیس نقاش ، رییس مرکز مطالعات راهبردی « امان » در لبنان تصریح کرد : هر تحلیلگر سیاسی باید به موضوعاتی که در ابتدای ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»،  انیس نقاش ، رییس مرکز مطالعات راهبردی « امان » در لبنان تصریح کرد : هر تحلیلگر سیاسی باید به موضوعاتی که در ابتدای جنگ اعلام می شود ، توجه کند . اهداف سیاسی مطرح شده از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد . عربستان پس از 9 ماه جنگ در یمن چیزی به دست نیاورد . دروغ هایی که عربستان می گفت پس از این مدت به خوبی مشخص شد . کشورهای عربی و اسلامی که عربستان ادعا می کرد در ائتلاف بین المللی علیه یمن حضور دارند ، اصلا چنین تصمیمی نگرفته بودند .
عربستان به شدت یمن را بمباران کرد . این کشور سپس برخی از کشورهای ضعیف اقتصادی را در کنار خود در جنگ علیه یمن قرار داد . نیروهای این کشورها در کنار نیروهای عربستان در جنگ علیه یمن قرار گرفتند . پس از مدتی مشخص شد که تعداد این نیروها کافی نیست . از این زمان بود که عربستان و نیروهای ائتلاف ، مزدوران بلک واتر را به کار گرفتند . این مزدوران از تمامی کشورهای جهان به یمن آمدند . آنها از کشورهایی نظیر استرالیا ، آفریقای جنوبی انتخاب شدند تا نیروهای ائتلاف را نجات دهند . ولی این افراد نیز نتوانستند تغییری در معادلات جنگ یمن بدهند و از همان بدو ورود کشته شدند . عربستان از همان ابتدا ادعا می کرد که از نیروهای جهانی بسیار قدرتمندی استفاده می کند . ولی به تدریج این نیروها ضعیف شدند . پوشش رسانه ای هدفمندی هم از عملیات ائتلاف در یمن به عمل آمد .
باید دقت داشت کشورهای عربی با دلارهای نفتی خود بر هشتاد درصد از رسانه های شنیداری ، دیداری و مکتوب جهان سیطره دارند . کشورهای عربی که درآمد نفتی بالایی دارند از ظرفیت رسانه های جهانی به نفع خود استفاده می کنند . آنها تمام رسانه های غربی را که به زبان عربی و یا فارسی صحبت می کنند در اختیار خود گرفتند . حتی شبکه های تلویزیونی بزرگی مثل بی بی سی یا شبکه های تلویزیونی فرانسوی در این جریان رسانه ای در کنار کشورهای عربی ثروتمند قرار گرفتند . این کشورها به توافقات محرمانه ای با رسانه های غربی رسیدند . قرار شد رسانه های غربی مطالب مورد نظر این کشورها را به زبان عربی یا فارسی منتشر کنند . آنها هزینه این رسانه ها را تامین کردند و رسانه های غربی هم بر اساس سیاست های آنها به پخش اخبار و گزارش پرداختند . قطر و عربستان سعودی هزینه این رسانه ها را پرداخت کردند . این کشور ها معتقدند یک امپراطوری جهانی دارند و می توانند از رسانه های بین المللی به نفع خود استفاده کنند . آنها می خواهند رسانه ها فقط اطلاعات مورد نظرشان را پخش کنند . مثلا شکست آنها را پیروزی جلوه دهند . این چیزی است که اسرائیل زیاد مورد استفاده قرار می دهد . ما در لبنان و سوریه شاهد اینگونه اقدامات اسرائیل هستیم . اسرائیل به بیان وارونه و دروغ رویدادها می پردازد . طرف مقابل هم مجبور است بارها چنین اخباری را تکذیب کند . پس از مدت ها بالاخره نادرست بودن اخبار ادعایی آنها مشخص می شود . دروغ بودن اخبار در نهایت آشکار خواهد شد و نمی توان تا ابد اخبار را وارونه جلوه داد . وقتی جنگ در یمن 9 ماه طول کشید ، دیگر امکان پوشش وارونه اخبار از رسانه ها سلب گردید . همه متوجه شدند که عربستان از همان لحظه اول یمن را تخریب کرده است . الان نیز سامانه های موشکی جدیدی ، مانند دوشکا ، زلزال ، قاهر وارد جنگ یمن شده اند . حکام عربستان اشتباهات بسیار احمقانه و پیش پاافتاده ای در سیاست بین المللی خود دارند . مثلا عربستان مدعی شد که پاکستان در ائتلاف این کشور در یمن قرار دارد .
پس از چند ساعت کذب این ادعا از سوی پاکستان مشخص شد . عربستان دوباره چنین اشتباهاتی انجام داد. این کشور از اقدامات نادرست قبلی اش درس نمی گیرد . عربستان عادت دارد زندگی خفت باری داشته باشد . این کشور تصور می کند در عرصه سیاست بین المللی نیز می تواند به شکل مورد نظرش رفتار کند . عربستان هرگز نمی تواند به اراده ملت ها احترام بگذارد . عربستان یکی از بزرگترین قدرت های جهان از حیث اقتصادی است و با یکی از ضعیف ترین کشورهای جهان که در همسایگی اش قرار دارد می جنگد .
عربستان با قدرت ترین تسلیحات نظامی منطقه را در اختیار خود دارد . عربستان هر تسلیحاتی که بخواهد می تواند از آمریکا خریداری کند . با این وجود عربستان نتوانست بر اراده مردم یمن که از کمترین امکانات لجستیک استفاده می کنند ، پیروز شود . آمریکا هم در جنگ یمن اشتباهات استراتژیکی بسیاری انجام داد . آمریکا در عراق ، افغانستان و دیگر کشورها نیز نظیر چنین اشتباهاتی انجام داد . آمریکا متوجه اشتباهش در یمن شد و کوشید از این باتلاق بیرون بیاید . آمریکا فهمید عربستان ، هم پیمان استراتژیک این کشور در این جنگ پیروز نشده است . آمریکا همچنین متوجه شد نمی تواند کاری برای عربستان انجام دهد و به جای این کشور در یمن بجنگد . آمریکا نمی خواهد وارد جنگ های منطقه ای شود .
آمریکا می خواهد دیگر کشورها برایش بجنگند. آمریکا امکانات لجستیک و اطلاعات لازم را در اختیار هم پیمانانش گذاشته است و خودش مستقیما نمی جنگد . برای همین آمریکا هیچ ترسی از شکست هم پیمانانش ندارد . فقط به این کشورها اطلاع می دهد که در کوتاهترین زمان و با کمترین میزان خسارت از جنگ خارج شوند . کشورها دقیقا باید بدانند که چه زمانی وارد جنگ شده و چه زمانی از جنگ خارج شوند .
این موضوع آسانی نیست که کشورها اطلاع داشته باشند که چگونه با کمترین میزان خسارت از جنگ خارج شوند . یعنی یک کشور برای اینکه جایگاه خود را برای زمان پس از جنگ حفظ کند ، از جنگ در بهترین زمان خارج شود . عربستان در تمامی این موارد اشتباه کرد . عربستان هم در زمان ورود به جنگ و هم در ادامه جنگ اشتباهاتی انجام داد . تاریخ یمن با دیگر کشورها تفاوت دارد . مردم یمن ، انسان هایی شجاع ، با عزت و کرامت هستند . این مردم با اراده و قدرت خود در جنگ ها پیروز می شوند . این موضوع همیشه در تاریخ یمن دیده می شود . تاریخ در یمن دوباره تکرار شده است . افغانستان نیز دقیقا به همین شکل است . مردم برخی از کشورها با اراده ای راسخ می جنگند . چگونه می شود که عربستان این موضوع تاریخی درباره یمن را فراموش کرده باشد . ارتش و نیروهای مردمی یمن از امکانات موشکی در زمان و مکان مناسب بهره می برند . این موشک ها بر اساس داده های اطلاعاتی کسب شده دقیقا به هدف مورد نظر برخورد می کنند . وی افزود : عربستان و نیروهای ائتلاف طی 9 ماه گذشته نتوانستند برای ارتش ، نیروهای مردمی و جنبش انصارالله هیچگونه مزاحمت جدی ایجاد کنند . این موضوع نشان می دهد که قدرت اطلاعاتی عربستان از طرف مقابلش ضعیفتر است . مردم یمن علاوه بر ایمان و اراده راسخ از سیاست جنگی و عملیاتی مناسبی بهره می برند . آنها با برنامه ای هوشمندانه وارد خاک عربستان شده و به اهداف مورد نظرشان دست یافتند . با آنکه یمن در محاصره است ، ارتش و نیروهای مردمی یمن توانستند موشک های خود مورد نظر خود را تهیه کرده و آنها را از هواپیماهای تجسسی عربستان مخفی دارند . ارتش و نیروهای مردمی یمن توانستند قبل از آتش بس حملات موشکی سهمگینی علیه عربستان انجام دهند . آنها جنگ علیه عربستان را به تمامی مناطق کشانده اند . نیروهای انصارالله ناشناخته و گمنام هستند و اطلاعات دقیقی در اختیار دارند . آنها از اطلاعات و سلاح های خود به خوبی استفاده می کنند . ایشان از نتایج حملات خود هم به خوبی بهره برداری می کنند . آنها با در برابر مجموعه ای از نیروهای کشورهای عربی ، داعش ، القاعده و مزدوران بلک واتر قرار گرفته اند و به خوبی با همه آنها می جنگند . 
انیس نقاش اضافه کرد : باید میان استفاده آمریکا از نیروهای بلک واتر و استفاده عربستان از این مزدوران تفاوت قائل شد . گزارشی که به کنگره آمریکا از ابتدای جنگ عراق داده شده به دلائل استفاده از نیروهای امنیتی ویژه ، از جمله بلک واتر اشاره شده است . این نیروها با مناسب ترین میزان دریافتی به بهترین شکل برای آمریکا می جنگند . این مزدوران خود را به رعایت قوانین جنگی متعهد نمی دانند . آنها هیچ تعهدی هم از لحاظ مسائل درمانی و بازنشستگی برای آمریکا ایجاد نمی کنند . مزدوران بلک واتر در صورت مجروح شدن هیچ هزینه ای برای آمریکا ندارند و پس از مرگ نیز ارتباطشان با آمریکا به شکل کامل قطع می شود .
این موضوعات در گزارش وزارت دفاع آمریکا به کنگره دقیقا ذکر شده است . دلائلی که به آنها اشاره شد ، توجیه مناسبی برای استفاده از این نیروها است . البته در یمن همانگونه که اشاره شد ، وضعیت کاملا متفاوت است . عربستان به دلیل شکست خود از این مزدوران در یمن استفاده کرد . در میان نیروهای بلک واتر ، مزدورانی از کلمبیا ، استرالیا و انگلیس قرار دارند . آنها نیروهای ویژه محسوب می شوند . دریافتی آنها برای حضور در عملیات جنگی ، برای کوتاه مدت بوده و مبلغی را به شکل دائمی دریافت نمی کنند . در زمان کشته شدن هم فقط شرکت بلک واتر ضرر می کند . شمار این مزدوران و تعداد افراد کشته شده هم اعلام نمی شود . این مزدوران در یمن با شکست مواجه شدند .
رییس مرکز مطالعات راهبردی « امان » در لبنان خاطرنشان کرد : تجربیات تاریخی، ناکارآمدی سازمان ملل را نشان داده است . مقاومت و پایداری مردم یمن تمامی جهانیان را شگفت زده کرد . آنها با قدرت و اراده خویش به خواسته های خود رسیدند . فرستاده سازمان ملل کاری برای آنها نکرد . عزم و اراده راسخ مردم یمن موجب تحقق اهدافشان شد . هیاتی که از ریاض به ژنو آمده هیچ قدرتی ندارد . آنها قدرت عملیاتی و سرزمینی ندارند . حل و فصل بحران یمن نیاز به راهکارهای سیاسی دارد . نیروهای ائتلاف هرگز نمی توانند به خواسته های خود در خصوص یمن و مردم آن برسند . مردم یمن با اراده و وحدت توانسته اند سرنوشت خود را تعیین کنند . آنها در جنگ پیروز شده اند . هیاتی که از ریاض به ژنو رفت تحت فشار آمریکا این کار را انجام داده است . سازمان ملل کاری بیش از این نمی تواند برای عربستان انجام دهد . بان کی مون بارها خواستار توقف جنگ یمن شده است . اگر هیات عربستان خواسته های مردم یمن را نپذیرد ، پیروزی های یمنی ها ادامه می یابد . جالب آنکه عربستان نام ائتلاف عربی را به ائتلاف اسلامی تغییر داد .
این تصمیمات را آمریکا اتخاذ کرده است و عربستان آن را اجرا می کند . من از ابتدا پیش بینی کرده بودم که عربستان در جنگ یمن شکست می خورد . واقعیات تاریخی از شکست قطعی عربستان در کارزار یمن حکایت دارد . در این جنگ حق با مردم یمن است . اراده ، قدرت ، توان ، آگاهی ، ایمان ، درک و هوشمندی مردم یمن و رهبر آنان ، سید عبدالملک بدرالدین ، غیرقابل وصف است . عربستان مصیبتی برای کشورهای عربی و اسلامی است . آنها از سرمایه و بودجه خود برای ضربه زدن به اسلام و کشورهای اسلامی استفاده می کنند. آنها هفتاد سال است که در خدمت آمریکا و اسرائیل هستند . ایدئولوژی آنها به اسلام و انسانیت ضربه می زند . آنها محکوم به شکست در یمن هستند . 
انتهای پیام/ 242

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار