امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۷:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153662
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 295
به گزارش «پیروان مــوعــود»، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، حمله هوایی آمریکا را به نیروهای عراقی نزدیک فلوجه عمدی دانست. وزارت دفاع ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، حمله هوایی آمریکا را به نیروهای عراقی نزدیک فلوجه عمدی دانست.

 وزارت دفاع عراق اعلام کرد تحقیقاتی را درباره کشته شدن 9 نظامی عراقی در حمله اشتباه هواپیماهای ائتلاف بین المللی در اطراف فلوجه آغاز کرده است. با این وجود، حاکم الزاملی -- رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق -- این حادثه را عمدی توصیف کرد. اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا نیز گفت مسئولیت این حادثه برعهده هر دوطرف آمریکایی و عراقی است.

داعش که دشمن مشترک آمریکا و دولت عراق به شمار می رود، نخستین تصاویر مربوط به حمله هواپیماهای ائتلاف بین المللی به فرماندهی آمریکا را به یگان های ارتش عراق و شبه نظامیان بسیج مردمی از طریق سایت «اعماق» منتشر کرد. در این تصاویر ویدئویی، اجساد سربازان عراقی دیده می شود که در حمله هوایی نزدیک شهر فلوجه کشته شدند و اجساد آنان همچنان در محل حادثه است.

از طرف دیگر،  خالد العبیدی وزیر دفاع عراق،  علت وقوع این حادثه را نامساعد بودن شرایط جوی دانست که موجب شد هواپیماهای آمریکایی نتوانند حملاتشان را با دقت انجام دهند. العبیدی به این توجیه اکتفا نکرد و از تشکیل کمیته ای برای تحقیق خبر داد.

موضع مقامات نظامی عراقی با موضع همتایان آمریکایی آنها تفاوت دارد که برای توجیه این حادثه، هر دو طرف عراقی و آمریکایی را مقصر دانستند. اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا گفت: «این حادثه ناشی از اشتباهی است که مسئولیت آن برعهده هر دو طرف است. جای تاسف است که چنین حادثه ای در زمانی که دوطرف از نزدیک با یکدیگر همکاری می کنند روی می دهد.»

شماری از فرماندهان نیروی بسیج مردمی این حادثه را ناشی از مخالفت طرف آمریکایی با مشارکت بسیج مردمی در هرگونه درگیری در استان انبار دانستند.

حاکم الزاملی رئیس کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق حمله آمریکا به نیروهای عراقی را عمدی دانست. وی از وجود شواهد و مدارکی در خصوص حوادث مشابه قبلی سخن گفت. الزاملی گفت: «این نخستین بار نیست که در آن یگان های نیروهای عراقی و ارتش عراق و بسیج مردمی هدف قرار می گیرند. بارها چنین حوادثی روی داده و برای ما ثابت شده است که آمریکایی ها، نیروهای عراقی را هدف قرار می دهند.»

آمریکا این حادثه را یک اشتباه دانسته و عذرخواهی کرده است. اما شواهد نشان می دهد این حادثه موجب تشدید تنش بین فرماندهان ائتلاف بین المللی و فرماندهان نیروی بسیج مردمی شده است.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها