امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۶:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153718
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ساعت ۱۰:۱۷
تعداد بازدید: 344
گروه بین الملل پیروان مــوعــود، گذر زمان و تداوم بحران تدریجی در سوریه بیش از پیش جامعه بین المللی و حتی دول اروپایی و آمریکا را نسبت به نیات رهبران ...

گروه بین الملل پیروان مــوعــود، گذر زمان و تداوم بحران تدریجی در سوریه بیش از پیش جامعه بین المللی و حتی دول اروپایی و آمریکا را نسبت به نیات رهبران ترکیه دچار تردید نموده تا آن جا که اکنون کمتر جریان و حزبی است که به گونه ای مستقیم و غیر مستقیم نسبت به روابط ترکیه و گروه های تروریستی به ویژه داعش در سوریه ابراز تردید نماید.

رشد بیش از پیش تروریسم اگرچه زمینه ناامنی فزاینده در سطح خاورمیانه را فراهم آورده، اما تداوم موج مهاجرت ها و گسیل جمع کثیری از سوری ها به سوی کشورهای امن (به ویژه اروپا) موجب بر هم خوردن توازن اقتصادی-امنیتی در کشورهای غربی شده است، امری که می توان نمود آن را در تحرکات تروریستی پاریس مشاهده نمود.

عمده مهاجریان سوری و عراقی جهت رسیدن به مقصد خویش عمدتا از ترکیه عبور می نمایند. دولت رجب طیب اردوغان نیز هم چنان که نسبت به ورود خروج تروریست ها از خاکش به سوریه با اغماض رفتار می نماید، مانع خروج مهاجرین به سوی اروپا نشده، امری که صدای بسیاری از دولت های اروپایی را نیز درآورده است.

به واقع و آن چنان که ناظرین منطقه ای بدان معتقدند، رژیم اردوغان بر آن است تا از طریق مهاجرین بر سیاست های دول اروپایی اعمال فشار نماید، هم چنان که در ماه های اخیر اتحادیه اروپا تصویب نمود جهت کاهش موج مهاجرت ها به سوی قاره سبز سالیانه دو میلیارد دلار در اختیار ترک ها قرار دهد. با این حال عامل کلیدی از تداوم روند فوق از سوی ترکیه را می توان در دو خواسته دیگر آنکارا خلاصه نمود، اول آن که دولت های غربی را مجاب نماید مادامی که بشار اسد بر سر کار است، ترکیه نیز در سیاست های خود تجدید نظری نخواهد نمود و دوم آن که دول اروپایی را مجاب نموده جهت اجابت خواست شان، ناگزیر ترکیه را به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا پذیرا باشند، آرزویی که دهه هاست رهبران ترکیه بر آنند تا زمینه تحققش را فراهم نمایند.

وب سایت نظامی جبهه جنوب در این باره به ارائه و ترسیم اینفوگرافیکی تحت عنوان " ترکیه چگونه اروپا را تحت فشار می گذارد؟ "  پرداخته که در آن نشان داده می شود که سیل مهاجرت ها از ترکیه به اروپا به گونه ای فزاینده رشد یافته است.

بر مبنای اینفوگرافیک فوق، کشورهایی که به شکل شطرنجی (آبی و سفید) نشان داده شده اند در مسیر ترکیه تا کشور مقصد مهاجران (آلمان، اتریش و یا اسکاندیناوی) قرار دارند، فلش های قرمز و زرد مسیرهای مهاجرین به سوی اروپا را نشان می دهد که مهاجرین با رنگ فلش قرمز از ترکیه عبور می نمایند.

جدول میانی حصارهای وضع شده جهت ممانعت از ورود مهاجرین به دروازه های شرقی اروپا را نشان می دهد که به ترتیب در 2012 (آبی)، 2014 (بنفش)، جولای 2015 (زرد)،  اکتبر 2015 (زرد) احداث شده اند.

با این حال جدول سوم نشان می دهد که با وجود تمامی تدابیر اخذ شده مهاجرین از سمت ترکیه در حدفاصل یک سال (از اکتبر 2014 تا اکتبر 2015) چند ده برابر شده و از 7 هزار تن به 170 هزار نفر رسیده اند. این در حالی است که در همین بازه زمانی، مهاجرین عازم شده از شمال آفریقا از 15 هزار تن به 9 هزار نفر کاهش پیدا کرده اند.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها