امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15374
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۳
تعداد بازدید: 245
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، منابع رسمی در‌پی انتشار خبر کشته شدن یک ساکن روستای مرزی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، منابع رسمی در‌پی انتشار خبر کشته شدن یک ساکن روستای مرزی «سورپیان» ناحیه «باتکن» در مرز با ازبکستان، از تجمع اعتراضی حدود 500 ساکن این منطقه خبر دادند.

به گفته این منابع، علت برگزاری این تظاهرات اعتراضی با تقاضای جلوگیری از اعمال خودسرانه نیروهای مرزبان ازبکستان و کشته شدن «باکیت تغای‌یف» یک ساکن باتکن از سوی مرزبانان ازبک بوده‌ است.

بنا به این گزارش، حمله به این تبعه قرقیز، پنج‌شنبه‌ شب در منطقه مرزی ناحیه «ایدرکن» محل «گلپیان» به وقوع پیوست که باعث مرگ این ساکن روستای قرقیزی شد.

در همین حال، «نادره نارمت‌آوا» یک عضو مجلس قرقیزستان امروز در جلسه پارلمان با طرح این موضوع تقاضای بررسی دقیق این حادثه و تدوین تدابیری در جهت جلوگیری از هر نوع بی‌توجهی به ساکنان نواحی مرزی از سوی مرزبانان ازبک‌ را کرد.

به گفته این عضو مجلس که از حزب «آته ژورت» نمایندگی می‌کند، نهادهای امنیتی و انتظامی دولت قرقیزستان با ارائه تدابیر فوری در زمینه تامین امنیت ساکنان مرزی و حفظ ثبات در این منطقه باید اقدام کنند.

منابع رسمی قرقیزستان همچنین از برگزاری جلسه اضطراری کابینه دولت به ریاست «ژانتورو ساتی‌بالدی‌اف» گزارش داده‌اند.

بنا به این گزارش نخست‌وزیر قرقیزستان در این جلسه از مقامات نهاد مرزبانی خواست که هر چه زود دلیل حمله مرزبانان ازبکستان به یک ساکن این کشور را تحقیق و مشخص کنند.

بر اساس تازه‌ترین خبر رسانه‌ها «تالایبیک اسوبالی‌اف» رئیس نهاد مرزبانی قرقیزستان که برای ارائه گزارش به پارلمان احضار شد در مورد این قضیه گفته که این تبعه قرقیزستان بر اثر دو حمله مربازبانان ازبک به قتل رسیده‌است.

منطقه مرزی باتکن تنها در سال روان در چندین مورد محل بروز مناقشه و اختلاف ساکنان مرزی قرقیزستان، ازبکستان و  تاجیکستان بود.

در اوایل بهار گذشته بر اثر مخالفت ساکنان دو روستای مرزی قرقیزستان و ازبکستان از هر دو طرف ده‌ها نفر زخمی شدند.

کارشناسان دلیل اصلی این حوادث را در عدم تعیین مرز مشترک در این منطقه می‌دانند.

اما مقامات رسمی قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان مشکل تعیین و علامت گذاری در مناطق بحث‌برانگیز مرز را در گذار خط مرز مشترک از وسط شهرستان‌ و روستا‌های مرزی متعلق به هر سه کشور عنوان می‌کنند.

بنا به گفته این مقامات، اگرچه کمیسیون‌های ویژه و گروه‌های کاری در این جهت از هر سه طرف ایجاد و وارد عمل شده‌اند اما بنابر نبود حسن تفاهم در زمینه تجزیه روستا و زمین‌های مرزی حل این مشکل پس از گذشت بیش از 20 سال از اعلام استقلال همچنان باقی مانده است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها