امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۱:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153855
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۹:۰۴
تعداد بازدید: 308
به گزارش «پیروان مــوعــود»، وزیر امور خارجه سوریه امروز در چین از آمادگی کشورش برای حضور در مذاکرات ژنو خبر داد و ابراز امیدواری کرد این گفتگوها به ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، وزیر امور خارجه سوریه امروز در چین از آمادگی کشورش برای حضور در مذاکرات ژنو خبر داد و ابراز امیدواری کرد این گفتگوها به برقراری صلح و حاکمیت ملی کشورش منجر شود.

 "ولید المعلم" که پیش از ظهر امروز - پنجشنبه - برای انجام سفری چهار روزه وارد پکن، پایتخت چین شد، این سخنان را در جمع خبرنگاران و در کنار «وانگ یی» همتای چینی اش عنوان کرد.
وی اظهار داشت مقامات کشورش آماده اند در این گفت وگوها مشارکت کنند و امیدوارند که انجام این مذاکرات به سوریه در رسیدن به دولت وحدت ملی کمک کند.

وی تصریح کرد: دمشق آمادگی دارد تا با تشکیل کمیته ای ویژه، اقدامات لازم را برای تدوین قانون اساسی جدید انجام داده تا پارلمان بر اساس آن بتواند در 18 ماه یا کمتر انتخابات برگزار کند.
"ولید المعلم" افزود: من پیش از این نیز در دیدار و گفت و گو با «وانگ یی» وزیر خارجه چین از آمادگی سوریه برای شرکت در نشست ژنو، البته بدون هر گونه دخالت قدرت های خارجی سخن گفته بودم و بر این مبنا دولت ما آمادگی کامل دارد که در ایام پیش رو، فهرستی از اعضای هیئت مخالفان را دریافت کند.

او یادآور شد که به محض دریافت فهرستی از نمایندگان گروه های مخالف، نمایندگان دولت سوریه نیز برای مذاکرات حاضر خواهند شد.

"وانگ یی" نیز در این گفت وگو از آمادگی کشورش برای حل بحران سوریه خبر داد و گفت: چین آماده است از همه توانایی های خود برای حل مشکلات در این کشور بهره بگیرد.
او یادآور شد که پکن همواره به منظور ایفای نقشی فعال تر در راستای پایان دادن به بحران سوریه آماده است.

چین اعلام کرده است تاکنون بیش از 100 میلیون دلار در اختیار سوریه و کشورهای پیرامونی این کشور به منظور کمک های بشردوستانه قرار داده است و قصد دارد نزدیک به 20 میلیون دلار نیز در اختیار آنها بگذارد.

این کشور همچنین پیشنهاد کرده است صندوقی با عنوان "صندوق بازسازی اعتماد" زیر نظر سازمان ملل برای اجرای طرح های سازندگی و به منظور تشویق پناهجویان سوری برای بازگشت به کشورشان ایجاد شود.

به باور کارشناسان، چین قصد دارد در شرایط کنونی سیاست بی طرفی در قبال بحران خاورمیانه را کنار گذاشته و مانند دیگر اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل نقش فعال تری در این خصوص ایفا کند.

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه گذشته قطعنامه بین المللی نقشه راه فرایند صلح سوریه را به اتفاق آرا به تصویب رساند.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها