امروز : جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 20
۰۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153883
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۲۱:۲۱
تعداد بازدید: 209
به گزارش «پیروان مــوعــود»، شبکه پرس تی وی چندی پیش‌ مصاحبه‌ای با رهبر شیعیان نیجریه انجام داد که شیخ زکزاکی در آن اسلام را متعلق به همه دنیا ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، شبکه پرس تی وی چندی پیش‌ مصاحبه‌ای با رهبر شیعیان نیجریه انجام داد که شیخ زکزاکی در آن اسلام را متعلق به همه دنیا دانست.

در هفته‌های اخیر ارتش نیجریه حملات مرگباری علیه مسلمانان این کشور اجرا کرده است که از جملۀ آن‌ها می‌توان به کشتار صدها شیعه در شهر زاریا، تخریب کامل حسینیه بقیةالله در این شهر، حمله به منزل شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه، کشتار سه فرزند شیخ در این حمله و در نهایت زخمی کردن و بازداشت وی اشاره کرد.
 
شبکه پرس تی وی پیش‌تر مصاحبه‌ای با این روحانی آفریقایی در ارتباط با پیام جهانی اسلام صورت داده است که متن آن به قرار زیر است:
 
پرس‌ تی‌وی: آیا اسلام تنها دین اعراب است یا به همۀ مردم دنیا تعلق دارد؟
 
ـ در پاسخ به سوال شما دربارۀ این‌‎که آیا اسلام دین اعراب است یا این‌که به افراد دیگر به خصوص آفریقایی‌ها نیز مربوط است، باید بگویم که اسلام یک پیام جهانی است برای همۀ انسان‌ها به طور کلی. بله، کسی که این پیام را منتقل کرد، یک عرب بود. بله، کتاب مقدس آن به زبان عربی وحی شده بود. بله وی [حضرت محمد (صلی الله علیه و آله)] در عربستان زندگی کرد و از دنیا رفت. اما این پیام، جهانی است.
 
قطعا خداوند برای سخن‌گفتن با همۀ مردم، زبان او (پیامبر اسلام) را انتخاب کرد و آن منطقه را برای آغاز پیام خود برگزید. اما انسان، انسان است. هر کجا که باشد انسان است، سبک‌های زندگی و افکار انسان هر کجا که باشد، شبیه به هم هستند و به همین دلیل است که می‌توان با او به زبان یک انسان، صحبت کرد. و همین طور که یک انسان خطاب می‌شود، در واقع انسان‌ها با فرهنگ‌ و آداب مختلف هم خطاب قرار می‌گیرند.
 
اولین جایی که اسلام پذیرفته شد، آفریقا بود

اگر بخواهم از منظر تاریخی این موضوع را بیان کنم، زمانی که پیامبر دعوت خود را در مکه آغاز کرد، کسانی که این پیام را مخالف عقاید خود می‌دیدند، در مقابل این پیام و کسانی که آن را پذیرفتند، ایستادند. اولین جایی که این دین پذیرفته شد، آفریقا بود. وقتی که با ایمان آورندگان مقابله شد، پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند که شنیده‌اند در حبشه -اتیوپی فعلی- پادشاهی عادل و مسیحی حاکم است و برخی می‎بایست به آن‌جا مهاجرت می‌کردند. و این نشانگر جهانی بودن پیام ایشان است. اهالی حبشه عرب نبودند بلکه آفریقایی بودند.

نجاشی زمینه شکل‌گیری جامعه اسلامی را فراهم کرد

حدود هشتاد و پنج نفر از اصحاب پیامبر(صلی الله علیه و آله) به آنجا مهاجرت کردند و اصحم نجاشی - نجاشی لقب پادشاه حبشه در آن زمان بوده است- آن‌ها را پذیرفت و پناه داد. به آن‌ها گفت آزادند در صلح و آرامش در سرزمین او زندگی کنند و این زمینۀ شکل‌گیری یک جامعۀ اسلامی در آن‌جا را فراهم کرد و کسی تا پایان عمر نجاشی نمی‌دانست که وی خود نیز مسلمان است تا زمانی که از دنیا رفت و پیامبر در آن روز فرمود امروز برادرتان را از دست دادید بنابراین باید بر او نماز بخوانید و ایدۀ صلاة الغائب یا نماز بر شخصی که حضور ندارد، مطرح شد.

پیامبر(صلی الله علیه و آله) پس از مرگ نجاشی برایش نماز خواند

معمولاً پیکر را در مقابل خود قرار می‌دهید و نماز می‌خوانید ولی پیکر نجاشی در حبشه بود و پیامبر در مدینه بر وی نماز گزارد. این نشانگر آن است که اگر غیر از اعراب گروهی ادعای ارتباط مستقیم با اسلام را داشته باشند، آن‌ها آفریقایی‌ها هستند. و همین طور به مصر که مهد تمدن و فرهنگ است، می‌توان اشاره کرد که اسلام به آن‌جا نیز رفت. به یاد بیاورید زمانی را که پیامبر(ص) افرادی را به مصر فرستاد و به آن‌ها فرمود باید توجه خاصی به مصری‌ها داشته باشند.
 
ایشان ارتباطات خانوادگی با مصری‌ها داشتند و ماریه قبطیه، همسرشان از اهالی مصر بود. زمانی که پیامبر به تمام پادشاهان نامه فرستادند و فرمودند برای هدایت تمام انسان‌ها آمده‌اند، نامه‌ها به سوریه، حبشه، یمن و مصر فرستاده شد. پادشاه مصر به محتوای نامه علاقه نشان داد، (با این حال) دعوت پیامبر(صلی الله علیه و آله) به اسلام را نپذیرفت اما هدایایی برای ایشان ارسال کرد.
 
هدایایی که پادشاه مصر برای پیامبر(صلی الله علیه و آله) ارسال کرد، شامل عسل، پزشک و یک زن مصری به منظور ازدواج با پیامبر(صلی الله علیه و آله) بود، پیامبر عسل و ازدواج را پذیرفت و پزشک را باز پس فرستاد. چرا که به بیان ایشان، مسلمانان تا هنگامی که گرسنه نشوند دست به غذا نخواهند برد و به همین دلیل بیمار نمی‌شوند. ماریه قبطیه همسر پیامبر(صلی الله علیه و آله) بود و فرزندی به نام ابراهیم به ایشان بخشید. به همین دلیل است که اگر افرادی غیر از اعراب بخواهند ادعای نزدیکی به اسلام را بکنند، آفریقایی‌ها هستند. مسلمانان ابتدا به حبشه و سپس به مصر پناه بردند و پیامبر اولین همسر غیرعرب خود را از مصر اختیار کرد.   

انتهای  پیام/852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار