امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۱۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153884
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۲۱:۲۱
تعداد بازدید: 207
به گزارش «پیروان مــوعــود»، زمان زیادی از تشکیل «ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم» از سوی کشور عربستان با تصور و هدف مبارزه با تروریسم نمی ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، زمان زیادی از تشکیل «ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم» از سوی کشور عربستان با تصور و هدف مبارزه با تروریسم نمی گذرد. عربستان میزبان نشست گروه‌های سیاسی و نظامی معارض سوری بود که در پایان آن نشست رویکرد مشترکی از سوی معارضان برای مذاکره احتمالی با دولت سوریه به شرط کنار رفتن بشار اسد طی یک مرحله انتقالی ایجاد شد. تنها چند روز بعد از این نشست بود که عربستان از تشکیل یک ائتلاف جدید نظامی تحت عنوان «ائتلاف اسلامی» خبر داد که 34 کشور در آن حضور دارند؛ ریاض ادعا کرد که این ائتلاف برای مبارزه با تروریسم تشکیل شده و «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان اعلام کرد که رایزنی برای ارسال نیروی ویژه به سوریه صورت می‌گیرد.عربستان، ترکیه، قطر، امارات، اردن، پاکستان، بحرین، کویت، لبنان، لیبی، مصر، یمن و چندین کشور آفریقایی و آسیایی از اعضای ائتلاف تازه تشکیل شده سعودی هستند.هرقدر که از زمان تشکیل این ائتلاف میگذرد بیش از پیش اهداف عربستان سعودی از تشکیل آن برای همگان مشخص می شود به خصوص اینکه کشوری که خود به صورت پنهان و آشکار به کمک تروریسم در منطقه می آید حال داعیه دار مبارزه با آنها و بویژه داعش شده است.

 یک دیپلمات که خواسته نامش فاش نشود در گفتگو با خبرگزاری فرانسه نوشته است که:استراتژی فعلی عربستان به شکلی تنظیم شده که با سیاست‌های ایران در اربتاط است و ریاض به دنبال با نفوذ منطقه‌ای ایران است که از لبنان تا یمن کشیده شده است. در حالی که ایران و روسیه از زمان آغاز بحران سوریه از دمشق حمایت کرده‌ و  شواهد حاکی است عربستان در مقابل تلاش کرده با متحد کردن معارضان سوری در زمانی که حل بحران سوریه بیش از هر زمان دیگری ممکن به نظر می‌رسد نقشی برای خود دست و پا کند. از سوی دیگر با توجه به توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها از ایران، یک دیپلمات بین المللی اعلام کرده که عربستان می‌خواهد دوستان و همپیمانان خود را پیش از اینکه ایران از بند تحریم‌ها رها شود دور خود جمع کند اما این کشور در صورتی که بخواهد کاری را انجام دهد نباید به دیگران تکیه کند. رقابت منطقه‌ای با تهران نقش زیادی در مخالفت عربستان با بشار اسد بازی می‌کند و  شمار بالای کشورهای سنی مذهب در ائتلاف سعودی (اسلامی) را توجیه می‌کند."

همچنین خبرگزاری فرانسه در این زمینه نوشت: "عربستان سعودی بعد از سال‌ها تنش در روابطش با «بشار اسد» رییس جمهور سوریه ، رویکرد شدید‌تری را در قبال این کشور اتخاذ کرده که البته به خاطر نفوذ رو به رشد ایران در منطقه است. آل سعود اخیرا مخالفان دولت اسد و شورشیان را برای برگزاری گفت‌وگوهایی در ریاض گرد هم آورد. این اقدام ریاض نشانگر تلاش‌های ریاض برای خاتمه نبرد در سوریه  است که ایران نیز در این کشور به حمایت‌های مالی و نظامی مدافع بشار اسد مخالف دیرینه عربستان سعودی است."

یادآور می شود: خبر تشکیل این ائتلاف در میان مقامات و کارشناسان بازتاب های مختلفی داشته است و بیشترشان هدف از تشکیل ائتلاف را نوعی رقابت عربستان با ایران عنوان کرده اند چرا که ایران مدتها قبل از عربستان و سایر کشورها برای مبارزه با تروریسم و گروهک داعش اقدامات خود را آغاز کرده است. در همین راستا مهر به نقل از اسپوتنیک گزارش داده است که: "جان مک کین سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیته خدمات نظامی کنگره آمریکا در درباره اقدام عربستان برای تشکیل ائتلاف ضد تروریسم گفت: این اقدام عربستان نوعی تحقیر آمریکا محسوب می شود. کم کاری آمریکا در مبارزه با داعش باعث شده است که عربستان از فرصت استفاده لازم را برای مبارزه با داعش و رقیب دیرینه خود ایران ببرد. مشکل اساسی در مورد عربستان این است که آنها بیشتر از نابودی داعش به فکر نابودی بشار اسد و منع نفوذ ایران در سوریه هستند. به گفته وی عربستان برای این منظور از کشورهای مسلمان اهل تسنن خواسته است برای مبارزه با تروریسم این کشور را کمک کنند. "


انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار