امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 153903
تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۳۸
تعداد بازدید: 245
به گزارش «پیروان مــوعــود»، آیت الله علوی گرگانی امروز در دیدار اعضای شورای سیاستگذاری سایت رسائل با رویکرد پرداختن به فقه حکومتی اظهار داشت: در ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، آیت الله علوی گرگانی امروز در دیدار اعضای شورای سیاستگذاری سایت رسائل با رویکرد پرداختن به فقه حکومتی اظهار داشت: در جامعه ما هیچ چیز از فقه اسلامی خلا ندارد اما دو نوع فقه داریم که شامل فقه قانونی و فقه اجرایی می شود.

او تصریح کرد: در فقه قانونی اسلام هیچ نقصی وجود ندارد و کلیات در آن بیان شده است بنابراین فقیه کسی است که بتواند فروعات را پیاده کند و این مساله تا آن اندازه مهم است که حضرت امیر(علیه السلام) می فرماید:«حق فقه آن است که نماز را باطل نکند.»

این استاد حوزه با بیان اینکه فقه حکومتی در مقام اجرای دستورات اسلام شکل می گیرد؛ گفت: امام خمینی(رحمه الله علیه) در نهضت و انقلابی که به راه انداخت در نظر داشت بخش دوم یعنی همان فقه حکومتی را در جامعه پیاده کند.

او با بیان اینکه فقه اهل سنت از نظر اجرایی از فقه شیعه جلوتر است؛ بیان داشت: این مساله به دلیل آن است که علمای اهل سنت در زمان حکام مختلف سلطنتی مبسوط الید بودند و به همین دلیل علمای بزرگ شیعه مانند آیت الله بروجردی هواره تاکید می کردند که علما و فقهای شیعه به فقه عامه هم توجه کنند.

علوی گرگانی با بیان اینکه مقصود از فقه پویا، اجرای فقه در جامعه است؛ گفت: امروز که به برکت انقلاب اسلامی، دست ما در حکومت باز است و قادر به اجرای فقه هستیم باید به شکرانه آن، حرکت امام خمینی را ادامه داده و تائید کنیم تا حکومت اجتماعی از دست ما خارج نشود.

او با بیان اینکه اصل کار در زمینه راه اندازی سایتی به منظور تبیین فقه حکومتی خوب است، افزود: فقه حکومتی تنها منحصر در فردیات یا اجتماعیات نیست بلکه باید در همه حوزه ها وارد شده و آنها را درگیر کند.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها