امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۹:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15396
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۴
تعداد بازدید: 251
به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «ورلد تریبیون» در گزارشی با استناد به گزارش ارائه شده توسط اندیشکده «مرکز توسعه سیاست های خلیج» کویت، نوشت ...

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «ورلد تریبیون» در گزارشی با استناد به گزارش ارائه شده توسط اندیشکده «مرکز توسعه سیاست های خلیج» کویت، نوشت که سرانه هزینه های نظامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به بیشترین میزان خود در جهان و فراتر از مجموع هزینه های انگلیس و اسرائیل رسیده است.

بر اساس گزارش این اندیشکده کویتی که موضوع آن «خلیج 2013: پایدار و در حال تغییر» نام دارد، هزینه های نظامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، به افزایش بدهی های عمومی و خارجی این کشورها و رسیدن رقم این بدهی ها به 40 درصد از تولید ناخالص داخلی منجر شده است.

«عمر شهابی» مدیر مرکز توسعه سیاست های خلیج در این باره گفته است: سوال گیج کننده ای که در این بین وجود دارد و نیازمند تحقیقات عمیق بیشتری است، این است که چرا (کشورهای عضو شورای همکاری) خلیج فارس با توجه به رقم زیاد پولی که سالانه صرف هزینه های نظامی خود می کنند، اما در ایجاد خودکفایی نظامی کافی ناکام مانده اند. این سوال نیازمند تحقیقات و خوداندیشی صادقانه بیشتری است.

در گزارش مرکز توسعه سیاست های خلیج به قراردادهای مهمی بین آمریکا و قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی اشاره و نوشته شده است که هزینه هایی که این کشورها در زمینه تامین تسلیحات کرده اند، نیاز آنها به حضور 50 هزار نظامی خارجی را کم نکرده است.

در این گزارش آمده است: کشورهای خلیج فارس قادر به حفظ امنیت خود در برابر تهدیدات نظامی خارجی نیستند و برای تامین حمایت های نظامی و امنیتی خود به کشورهای غربی متکی اند.

مدیر این اندیشکده کویتی گفته است که این گزارش با استناد به داده های گزینش شده توسط 20 محقق ارائه شده است. شهابی گفته که این گزارش با هدف بررسی نیازهای فزاینده به اصلاحات در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس منتشر شده است.

بر اساس برآورد این گزارش، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس باید برای ساحت یک ارتش منطقه ای قدرتمند با یکدیگر همکاری داشته باشند. توصیه دیگری که در این گزارش آمده، این است که 6 کشور عربی عضو این شورا اصلاحات کاری و سیاسی از جمله وابستگی تقریبا کلی خود به نیروی کار خارجی را مورد بررسی قرار دهند.

در پایان این گزارش آمده است: در غیر این صورت اندازه و تولیدات کم کشورهای شورای همکاری خلیج فارس همواره به آنها را آسیب پذیر نگه خواهد داشت و آنها را ملزم می کند تا با قدرت های بزرگ تر در منطقه و یا جهان همکاری داشته باشند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها