امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154031
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۲۹
تعداد بازدید: 295
به گزارش  پیروان مــوعــود،حسین جابری انصاری در نشست خبری با اصحاب رسانه که صبح امروز در وزارت امور خارجه برگزار شد در پاسخ به سوالی مبنی بر ...

به گزارش  پیروان مــوعــود،حسین جابری انصاری در نشست خبری با اصحاب رسانه که صبح امروز در وزارت امور خارجه برگزار شد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا معاون وزیر خارجه آمریکا در جلسه سنا عنوان کرده است که بازرسان آژانس انرژی اتمی یا آمریکایی هستند و یا در آمریکا تربیت شده اند، موضع جمهوری اسلامی در قبال تبعات امنیتی این مسئله چیست، اظهار داشت: این امر جدیدی نیست و همواره موضوع تابعیت و یا ملیت بازرسان آژانس مورد بحث بوده است.

وی افزود: در تمام سال های گذشته جمهوری اسلامی ایران همواره حساسیت نسبت به این مسئله داشته و در توافق برجام هم این امر مورد توجه قرار گرفت.سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما براساس توافق برجام و آن چیزی که تعهد شده اقدام خواهیم کرد، افزود: در صورت ضرورت هر اقدامی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: نوعی جنگ و رویایی سنگین سیاسی در جریان است و هرچه به پایان نزدیک می شویم این مسئله مشخص تر خواهد شد. بارها عرض کرده ایم بازی قدرت درونی ایالات متحده مربوط به ما نیست و آنچه مربوط به ما و منافع ما خواهد شد براساس توافقات برجام خواهد بود و هر اقدامی خارج از جزئیات مورد توافق قرار گرفته، با اقدام متقابل و برخورد مناسب از سوی جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.

فضای استراتژیک بین ایران و آمریکا تغییر نکرده است

جابرانصاری در پاسخ به سوالی درباره بودجه ویژه کنگره برای براندازی نرم در ایران و اینکه جان کری مسئول اجرای این پروژه شده است، گفت: واقعیت این است که توافق برجام یک توافق موردی است و در یک مسئله خاص خواهد بود. فضای استراتژیک بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا تغییر اساسی نکرده است و این امری است که هم ما و هم ایالات متحده آمریکا بر آن اتفاق نظر داریم.

وی تصریح کرد: مجموعه اقداماتی که در آمریکا علیه ملت و دولت ایران انجام شده همواره با حساسیت همراه بوده است و حرف اساسی ما حین برجام و پس از آن این بوده که راه های رفته را دوباره تکرار کردن فایده ای نخواهد داشت.سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: راه تعامل با جمهوری اسلامی ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران که نظامی برآمده از انقلاب بزرگ مردمی و متکی بر قدرت ملت ایران است، جز از راه پذیرش احترام متقابل، تعامل و پذیرش حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیست.

جابرانصاری با بیان اینکه آمریکایی ها راه های گذشته را بارها رفته اند، افزود: ادامه این راه جز نتایجی که قبلا داشته است نتایج جدیدی نخواهد داشت. دولت و ملت ایران به عنوان یک مجموعه واحد سیاست هایی دارد و به هیچ دشمنی اجازه نخواهد داد که منافعش را مورد سوءاستفاده قرار دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه واکنش جمهوری اسلامی در قبال اظهارات روز گذشته اردوغان رئیس جمهور ترکیه مبنی بر اینکه ایران در سوریه فرقه گرایی را تشدید می کند، چیست؟ اظهار کرد: این نخستین بار نیست که چنین ادبیاتی در مورد جمهوری اسلامی به کار برده می شود. ما مسئول سخن دیگران نیستیم و آنچه مربوط به جمهوری اسلامی است، این است که سیاستش در مورد سوریه آشکار است و مبتنی بر اصول اساسی انجام می شود.

وی افزود: نخستین اصل اساسی ایران در مورد سوریه حق مشروع و قانونی مردم سوریه و تعیین سرنوشت خود است. دومین اصل مخالت جدی با استفاده ابزاری از تروریسم و خشونت برای تحقق اهداف سیاسی است.جابری انصاری گفت: در چارچوب این اصول روشن سیاست ایران در منطقه پیگیری می شود و امیدواریم با فهم مشترکی که بین ایران و کشورهای منطقه که متاسفانه بر اساس چارچوب های دیگری در تحولات منطقه ای فعالیت می کنند، امکان عبور از وضع فعلی با کمترین خسارت ها پیگیری و این فاجعه انسانی ختم شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه واکنش ایران در قبال جریان غرامت گیری از اموال ایران که از سوی دیوان عالی آمریکا صادر شده است، چیست؟ خاطرنشان کرد: آنچه به عنوان غرامت گروگان های آمریکایی مطرح است، از محل جریمه ای که از بانک فرانسوی توسط دولت آمریکا تعیین شده، گرفته شده است که بخشی از آن به غرامت گروگان های آمریکایی اختصاص پیدا کرده است، اما هیچ بحثی از منافع و اموال ایران در این موضوع مطرح نیست.

وی ادامه داد: به دلیل تعارض مستقیم با بیانیه الجزایر، ایالت متحده نمی تواند از اموال ایران مبالغی را مصادره کند.جابری انصاری تاکید کرد: در یک بخشی از این مسئله به موضوع سپرده های بانک مرکزی اشاره شده است که این پرونده از سال ۸۶ در دستگاه قضایی آمریکا مطرح است و احکامی هم تاکنون صادر شده است، اما بانک مرکزی که هویتی مستقل از دولت ایران دارد، طرح دعوای متقابل کرده است و در حال استیفای حقوقش است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در صورتی که دستبردی به اموال جمهوری اسلامی صورت بگیرد، دولت ایران از حقوق ملت دفاع خواهد کرد و دولت آمریکا را مسئول این دستبرد می داند.

وی تصریح کرد: ما به مسائل سیاسی و حقوقی داخلی آمریکا کاری نداریم، اما اگر در جایی اموال ایران هدف دستبرد مدرن قرار بگیرد، ایران از همه راه های در اختیار استفاده می کند و دولت آمریکا را مسئول این مسئله می داند.

جابری انصاری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برای پیگیری موضوع مصوبه اخیر کنگره آمریکا کمیسیون ایرانی نظارت بر برجام اقداماتی انجام خواهد داد یا خیر؟ گفت: در چارچوب برجام کمیسیون نظارتی در نظر گرفته شده که در مواقع اختلافی امکان مراجعه طرفین به آن وجود دارد. در جمهوری اسلامی هم کمیسیون نظارت بر برجام شکل گرفته است که نظارت بر روند برجام را در تمامی مراحل اجرای آن برعهده خواهد داشت و وزارت خارجه هم تصمیماتی که کمیسیون ایرانی نظارت بر برجام بگیرد را اجرا می کند.

وی در پاسخ بر اینکه پاسخ وزارت خارجه به توسعه ناتو به شرق و اضافه شدن برخی کشورهای شرق اروپایی به آن و فعالیت های این ائتلاف نظامی در منطقه غرب آسیا چیست؟ توضیح داد: جمهوری اسلامی دوران ائتلاف های نظامی و بلوک بندی های قدرت که در دهه های گذشته و در دوران جنگ سرد شکل گرفته است را پاسخگوی نیازهای وضعیت نظام بین الملل نمی داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: این مسئله به عنوان موضوع اصولی و اساسی جمهوری اسلامی در ارتباط با بلوک بندی های نظامی است. ائتلاف ها و بلوک بندی های قدرت که از دوران سابق باقی مانده است،   تلاش کرده با این احساس که هیچ بلوک بندی قدرت جدی در مقابلش نیست، حضور و نفوذ خود را گسترش دهد که در حقیقت یکی از زمینه های ناامنی، مشکلات و تشدید بحران‌ها با این سیاست فراهم شده است و جمهوری اسلامی با آن مخالف است.

تحرکاتی بین جمهوری اسلامی و عربستان در جریان است

جابری انصاری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در حاشیه نشست وین ملاقاتی بین ظریف و وزیر خارجه عربستان صورت گرفته و آیا وزیر خارجه عربستان از وزیر امور خارجه کشورمان برای سفر به ریاض دعوت کرده است یا خیر؟ اظهار کرد: مجموعه تحرکاتی بین جمهوری اسلامی و عربستان در جریان است، اما اعلام جزئیات این تحرکات پیش از آنکه به نتیجه برسد اقدام درستی نیست و بنای ما و طرف مقابل هم این نیست که با این موضوعات به صورت خبری و رسانه ای برخورد کنیم.

وی تاکید کرد: ایران آمادگی کامل دارد که اگر اراده جدی در عربستان وجود داشته باشد، فضای فعلی رابطه میان دو کشور متحول شود که هم نتایج دو جانبه برای ایران و عربستان خواهد داشت و هم در زمینه مدیریت به شدت بحرانی منطقه غرب آسیا امکان اقدامات جدی تر فراهم خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تماس های صورت گرفته در حاشیه نشست های مربوط به سوریه اضافه کرد: در حاشیه جلسات بین المللی تماس های بین این دو طرف صورت گرفته که امیدواریم این تماس ها زمینه های خروج از وضعیت فعلی را فراهم کند. البته ما اشتیاقی به این امر به اعتبار خودمان نداریم بلکه اصرار ما نسبت به این مسئله این است که اگر دو دولت مهم در منطقه غرب آسیا اراده مشترک برای حل وضعیت فعلی داشته باشند، امکان حل بحران های منطقه ای فراهم خواهد شد و هزینه های کمتری به ملت ها و دولت ها تحمیل می شود.

جابری انصاری گفت: اگر دولت عربستان که در چند سال گذشته سیاستی دقیقا در تعارض با این مسئله پیش گرفته، زمینه ها را فراهم کند و در این مسئله جدیت داشته باشد ما بر اساس سیاست ثابت خود در این مسیر حرکت می کنیم.

منبع: مهر

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار