امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۰۸:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154039
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۴۷
تعداد بازدید: 234
به گزارش «پیروان مــوعــود»، اعضای جریان سلفی مصر و حزب سلفی النور جشن کریسمس را تحریم کردند و در این زمینه به فتوای شیخ بن باز از علمای عربستان و ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، اعضای جریان سلفی مصر و حزب سلفی النور جشن کریسمس را تحریم کردند و در این زمینه به فتوای شیخ بن باز از علمای عربستان و عبدالمنعم شحات سخنگوی رسمی سلفیه استناد کردند و این در حالی است که علمای الازهر از این اقدام سلفی ها انتقاد کردند.

تبلیغات سلفی ها در فضای مجازی برای تحریم کریسمس

سلفی ها همچنین تبلیغات وسیعی را در مورد تحریم کریسمس در فضای مجازی به راه انداخته اند و این پیام ها را منتشر می کنند که: من مسلمانم و کاری با جشن کریسمس ندارم و لکم دینکم و لی دین و کریسمس جزء دین من نیست و عید فقط عید فطر و قربان و...

همچننی کمیته نیروی انسانی حزب سلفی النور فتاوای تحریم جشن سال نو میلادی را منتشر می کند و در صفحه خود در فضای مجازی اعلام کرده که سه کلیسای موجود در مصر در مناسبت های مختلف به هم تبریک نمی گویند پس ما چرا بااین کار زمینه سرزنش خود را فراهم کنیم؟

احمد المتین یکی از مبلغان سلفی نیز گفته چگونه مسلمانی که سوره اخلاص می خواند می تواند درخت کریسمس در خانه داشته باشد تا (طبق اعتقاد مسیحیان) میلاد فرزند خدا را جشن بگیرد و بر این اساس ما لوازم مربوط به کریسمس را نمی فروشیم و به اعتقاد به توحید افتخار می کنیم.

سخنگوی سلفیه: جشن میلاد پیامبر اسلام هم دلیلی ندارد

همچنین در فضای مجازی مطلبی قدیمی از عبدالمنعم شحات سخنگوی رسمی سلفیه منتشر شده که در آن بیان می کند، ما مسلمانان گرچه حضرت عیسی را به عنوان پیامبر خدا قبول داریم اما دلیلی برای جشن میلاد وی و سایر انبیا حتی حضرت محمد نداریم و نکته دیگر این است که آیا این جشنی که برپا می کنند جشن میلاد مسیح به عنوان پیامبر خدا است یا به عنوان فرزند خدا؟

وی افزود: اما اگر پاسخ این باشد که آنها عیسی را پیامبر خدا می دانند باز هم می گوییم چرا میلاد سایر پیامبران را جشن نمی گیرند؟ و اگر بگویند ما میلاد سایر پیامبران به جز محمد و عیسی را نمی دانیم، پاسخ ما این است که حتی سالروز میلاد حضرت محمد نیز در تاریخ مسلمانان معلوم نیست و مورد اختلاف است و در مورد میلاد عیسی مسیح نیز در اسلام روزی مشخص نشده و اگر هم روزی برای آن تصور شود باید در تابستان باشد نه در زمستان.

عضو مرکز تحقیقات الازهر: این سخنان نژادپرستانه است

دکتر محمد الشحات الجندی عضو مرکز تحقیقات اسلامی الازهر از فتاوای تحریم جشن میلاد مسیح انتقاد کرد و گفت: این یک موضع گیری خصمانه و غیر ضروری است.

وی افزود: اسلام دین همزیستی با دیگران و احترام به عقاید و فرهنگ و زبان و رنگ و نژاد دیگران است و سلفی ها باید بدانند پیامبر در مسجد خود مسیحیان را به حضور می پذیرفت.

الشحات الجندی ادامه داد: چرا سلفی ها همیشه و در تمام مناسبت ها بر طبل جدایی می کوبند و با تبریک به غیر مسلمانان مخالفت می کنند؟ و چنین موضعی از سوی آنها نژادپرستانه و مخالف تعالیم اسلام است چون اسلام به ادیاناحترام می گذارد و قرآن کرین در آیات زیادی فرموده که خداوند انسان ها را به صورت امت ها و ملت های فراوات و متفاوت آفریده تا با هم آشنا شوند و ما از سلفی ها انتظار داریم به رسول خدا اقتدا کنند.

احمد کریمه: کسی نیست جلوی سلفی ها را بگیرد

شیخ احمد کریمه استاد فقه الازهر نیز ضمن انتقاد از فتوای تحریم جشن کریسمس از سوی سلفی ها گفت: سلفی ها سال ها است که چون کسی جلوی آنها را نگرفته سخنان خود را هرسال تکرار می کنند.

وی افزود: شیخ الازهر باید جریانی علیه سلفی ها به راه بیندازد چون آنها به ادیان اهانت می کنند و از سوی دیگر وزیر کشور نیز باید به خاطر تشویش و تخریب فضای مسالمت داخلی از آنها شکایت کند چون این فتواها مشکلات زیادی را میان شهروندان به وجود می آورد.

کریمه خاطر نشان کرد: مرجع اصلی مسلمانان قرآن و سنت است و خدای متعال فرموده: اگر به آنها (مسیحیان) نیکی کنید خداوند نیکوکاران را دوست دارد و پیامبر(صلی الله علیه و آله) نیز به عیادت شهاب یهودی رفت.

استاد فقه الازهر گفت: دلیل عقلی تبریک گفتن ما به مسیحیان این است که هرکجا مصلحتی برای اسلام باشد دین آن را تایید می کند و مانعی هم از تبریک گفتن به مسیحیان وجود ندارد و مسیحیان بر اساس اخلاق خود در جشن میلاد پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) شرکت می کنند و در جشن های ملی و رسمی ما نیز شرکت می کنند و قرآن می فرماید: «إن حییتم بتحية فحیوا بأحسن منها أو ردوها» (اگر به شما سلامی شد، شما زیباتر پاسخ بگویید یا آن را همان گونه پاسخ دهید).

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها