امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۹:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15404
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۵۷
تعداد بازدید: 122
احمد نعمت‌‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه خودروهای یورو 2 فردا هم شماره‌گذاری خواهند ...

احمد نعمت‌‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه خودروهای یورو 2 فردا هم شماره‌گذاری خواهند شد، اظهار داشت: مجوز خودروسازان تا آخر خردادماه بود اما جلساتی در سازمان بازرسی کل کشور داشته‌ایم و متقاعدشان کرده‌ایم که ابتدا باید سوخت یورو 4 به صورت سراسری توزیع و سپس خودروهای تولید شده براساس این سوخت عرضه شود.

وی با اشاره به اینکه مسئولان نفت از 20 جایگاه عرضه سوخت اعلام شده در خصوص توزیع بنزین یورو 4 یکی را معرفی کنند، گفت: هنوز سوخت یورو 4 در هیچ کدام از جایگاه‌ها عرضه نشده چه برسد به آنکه سراسری شود.

نعمت‌بخش با تأکید بر اینکه تا سوخت یورو 4 توزیع نشود موتور خودروهای پرتیراژ را از یورو 2 به یورو 4 تغییر نخواهیم داد، افزود: سال گذشته، ما به دلیل اعتمادی که به سازمان حفاظت از محیط زیست کردیم امسال را در سفارش برخی خودروها تولید را به موتور استاندارد یورو 4 تغییر دادیم.

وی ادامه داد:‌ خودروهایی از جمله مزدا 3، ام‌وی‌ام، مگان، تندر 90، 206، ویتارا، کیزاشی و تمام خودروهای تولید شرکت خودروسازی کرمان موتور هم‌اکنون با استاندارد سوخت یورو 4 عرضه می‌شود اما آیا این خودروها از سوخت مطابق با استاندارد خود استفاده می‌کنند؟

دبیر انجمن خودروسازان، گفت: به صاحبان خودروهایی که با استاندارد یورو 4 تولید می‌شود ظلم مضاعفی شده است، چرا که تزریق بنزین یورو 2 در مخزن خودروها موجب می‌شود در درازمدت آسیب ببیند؛ حال آنکه لااقل این خودروها یک میلیون و 500 هزار تومان گرانتر فروخته شده است.

نعمت‌بخش گفت:‌ کاتالیست این خودروها باید حداقل 100 هزار کیلومتر با بنزین یورو 4 کار کنند و زمانی که بنزین یورو 2 در آن تزریق شود، کاتالیست خودرو در 20 هزار کیلومتر کارکرد از بین می‌رود و در واقع چیزی نزدیک به 400 هزار تومان هزینه برای بازگشت این موتور به حالت اولیه برای خریدار هزینه در بر خواهد داشت.

وی ادامه داد: بنابراین خودروهای پرتیراژ را مطابق با استاندارد یورو 4، تا عرضه سوخت سراسری بنزین یورو 4 در کشور توزیع نخواهیم کرد.

دبیر انجمن خودروسازان تأکید کرد:‌ عدم شماره‌گذاری خودروها موجب ملتهب شدن بازار می‌شود و پس از آن دیگر نباید مقصر را خودروساز ببینند، مسئولان بالاتر از رده محیط زیست، بیایند صحبت‌های ما را بشنوند و اظهارات آنان را نیز بسنجند که کدامیک درست می‌گوییم؟

* شکایت به دیوان عدالت اداری در مورد عدم رعایت مصوبه دولت‌های هشتم و نهم

نعمت‌بخش با اشاره به اینکه در رابطه با عدم اجرای یک قانون پس از پایان دولت خاتمی و آغاز دولت احمدی‌نژاد در دیوان عدالت اداری شکایت‌نامه‌ای تنظیم کرده‌ایم، توضیح داد:‌ امیدوارم هرچه زودتر به این شکایت‌نامه رسیدگی شود.

وی گفت: در مصوبه دولت هشتم و نهم صراحتاً آمده است که 6 ماه قبل از ارتقای موتور خودروها به سوخت استاندارد (یورو 4)، سوخت مربوطه باید تولید و به صورت سراسری توزیع شود؛ این مصوبه رعایت نشده است.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: توزیع سراسری که هیچ، کلان‌شهرها هم که همین‌طور، در تهران هم فقط گفته می‌شود که می‌خواهیم بنزین یورو 4 عرضه کنیم.

وی افزود: در کجای تهران بنزین یورو 4 عرضه می‌شود؟ معرفی کنید تا استفاده کنیم، ما به دولت خواهش و تمنا نمی‌کنیم که به خودروسازان وقت داده شود.

نعمت‌بخش با تأکید بر اینکه امکان تولید خودروهای مطابق با استاندارد یورو 4 وجود دارد اما به دلیل عدم توزیع سراسری آن، عرضه نمی‌کنیم، گفت: برای تمام خودروها تأییدیه نمونه مطابق با استاندارد یورو 4 دریافت شده اما تولید انبوه نخواهیم کرد.

دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به دلایل عدم تولید انبوه خودروهای مطابق با استاندارد یورو 4 تصریح کرد: نخست اینکه سوخت به صورت سراسری در تمام کشور عرضه نشده است، ثانیاً صاحبان خودروها باید هزینه بیشتری بپردازند تا این نوع خودروها که مطابق با استاندارد یورو 4 است را خریداری کنند، سوم اینکه اختلاف هزینه در خودروهای مطابق با استاندارد یورو 4 و یورو 2 در خوردوهای سواری 1.5 میلیون تومان و برای کامیون و اتوبوس تا 25 میلیون تومان اختلاف قیمت وجود دارد و این اختلاف قیمت وابستگی به ارز خارجی را برای خودروسازان تشدید می‌کند و در نهایت هدف آلایندگی کمتر هم حاصل نمی‌شود.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: قبول داریم که هر کیلومتر مصرف خودروی استاندارد یورو 4 معادل با 1.18 گرم آلایندگی و هر کیلومتر پیمایش با خودروی استاندارد یورو 2، 2.7 گرم آلایندگی تولید می‌کند؛ یعنی کمتر از نیمی آلایندگی خواهد داشت.

وی ادامه داد: زمانی که سوخت قدیمی در خودروی مطابق با استاندارد یورو 4 تزریق شود بعد از 20 هزار کیلومتر مجدداً به حالت سابق برمی‌گردد و هدف کاهش آلایندگی حاصل نمی‌شود.

نعمت‌بخش در پایان تأکید کرد: خودروی مطابق با استاندارد یورو 4 برای تزریق سوخت قدیمی در آن تولید و توزیع نخواهیم کرد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها