امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154178
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۵۳
تعداد بازدید: 224
گروه بین الملل پیروان مــوعــود، گروه های مخالف بشار اسد از شهر و استان درعا به عنوان نقطه آغازین اقدامات ضد دولتی نام می برند، از همین رو معادلات ...

گروه بین الملل پیروان مــوعــود، گروه های مخالف بشار اسد از شهر و استان درعا به عنوان نقطه آغازین اقدامات ضد دولتی نام می برند، از همین رو معادلات نظامی این شهر از آغاز جنگ داخلی تا به امروز اهمیتی حیاتی برای تمامی طرفین مورد مناقشه داشته است.

رسانه های دولتی نظام سوریه شب گذشته از پیشروی ارتش در جبهه جنوبی این کشور و تصرف شهر الشیخ المسکین خبر داده اند. شیخ مسکین با دارا بودن 24000 نفر جمعیت در منطقه ی شمالی درعا واقع شده است. تصرف شیخ مسکین در ادامه پیشروی های ارتش در طول دو ماهه اخیر بوده که منجر به تصرف مناطق وسیعی در جنوب حلب، غوطه شرقی دمشق، حمص و ... شده است.

جدیدترین نقشه سوریه: مناطق قرمز رنگ تحت تصرف ارتش سوریه، هاشوری قرمز در اختیار حزب الله، قهوه ای سوخته تحت تصرف جبهه النصره، زرد در اختیار تروریست های سکولار، مشکی تحت سلطه داعش، بنفش در استیلای کردها و هاشوری زرد و مشکی همزمان در اختیار داعش، النصره و سایر گروه ها می باشد.

سرانجام و پس از کتمان واقعیت مبنی بر ورود نظامیان سوری به شیخ مسکین، رسانه های عربی به تصرف این منطقه توسط ارتش اعتراف نموده و از عقب نشینی تروریست های ارتش آزاد از منطقه خبر داده اند.

شماری از فرماندهان ارتش آزاد جهت کاستن از اهمیت قدرت ارتش سوریه در این معادله، علت موفقیت در تصرف شیخ مسکین را حضور گسترده های جنگنده های روسی دانسته اند. فرمانده یکی از گروه‌هایی که در نبرد علیه نیروهای دولتی در منطقه حضور دارد به العربیه گفته است که بمباران مواضع مخالفان توسط جنگنده‌هایی روسی، نقشی تعیین کننده در برتری بخشیدن به نیروهای دولتی در منطقه داشت. یکی از فرماندهان ارتش آزاد که او نیز در درگیری‌ها شرکت دارد گفت: «این شدید‌ترین حملات هوایی روسیه در حمایت از نظام اسد از زمان آغاز تجاوز روس‌ها به سوریه بود. اگر این حملات نبود، ارتش نظام که از کمبود نیرو رنج می‌برد، نمی‌توانست این پیشروی را به دست آورد.»

منطقه جغرافیایی شیخ مسکین در حد فاصل دمشق-درعا.

تصرف شیخ مسکین موقعیت ارتش را در جبهه های جنوب بیش از پیش تقویت کرده و زمینه ایزوله و محاصره فزاینده مخالفین بشار اسد را فراهم خواهد آورد.

کدام گروه های تروریستی در استان درعا حضور دارند؟

استان درعا در منطقه جنوب غربی کشور سوریه واقع شده است. این استان با مرکزیت شهر درعا از شمال به استان دمشق، از جنوب به کشور اردن، از مغرب به استان قنیطره، و از مشرق به استان سویداء محدود شده است. استان درعا منطقه‌ای بیابانی است که به سهل حوران معروف است. جمعیت استان درعا در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۱,۰۲۷,۰۰۰ نفر تخمین زده شده است.

ارتش شب گذشته شیخ مسکین را به تصرف درآورد.

گروه های متعدد تروریستی از جمله ارتش آزاد سوریه، جبهه النصره، احرار الشام، جیش الفتح و... در این منطقه فعالند. با وجود تمامی فشارهای تحمیل شده از سوی این گروه ها، هم چنان بخش عمده ای از شهر درعا در اختیار نیروهای دولتی می باشد.

موقعیت میدانی شهر و استان درعا در ماه های اخیر حکایت از تنگ شدن بیش از پیش کمربند محاصره تروریست ها در این منطقه توسط ارتش دارد. استیلا بر شیخ مسکین دست ارتش در سرکوب تروریست ها را باز خواهد گذارد. در رابطه با اهمیت تصرف شیخ مسکین موارد زیر قابل ذکرند:

موقعیت جغرافیایی استان درعا.

تسلط بر شاه راه دمشق-درعا

بخش عمده ای از کشور سوریه را بیایان تشکیل داده است، لذا عموم جمعیت سوریه و شهرهای کلیدی آن در باریکه ای در غرب این کشور واقع شده است. مهم ترین شاه راه داخلی و بین المللی واقع در سوریه از شهر شمالی حلب (بزرگترین شهر سوریه) آغاز شده و تا درعا ادامه می یابد. در مسیر این شاه راه، شهرهای مهمی هم چون ادلیب، دمشق، حمص، حما و... واقع شده اند.

دولت سوریه تلاش نموده با تسلط بر این مسیر ترانزیتی عملا دست غالب را در بحران کشور از آن خود نماید. هم اکنون قاطبه این مسیر در اختیار ارتش می باشد. نیروهای نظامی در ماه های اخیر در راستای به دست گرفتن کنترل کل مسیر اقدام نموده اند. در جبهه شمالی و با تصرف مناطقی در جنوب حلب تا حدودی به این خواسته دست یافته اند و اکنون و با تسلط بر شیخ مسکین راه برای برپایی امنیت از درعا تا دمشق حدودا بر پا شده است.

شیخ مسکین در مسیر ترانزیتی شمال به جنوب سوریه قرار گرفته است.

نکته حائز اهمیت دیگر در تصرف شیخ مسکین آن که، منطقه فوق یکی از مناطقی بوده که تروریست ها از طریق آن تلاش می نمودند به حمایت از هم کیشان خود در استان دمشق یاری رسانند، که با سقوطش عملا موجب امنیت بیشتر حاشیه استان دمشق خواهد شد.

تنگ شدن حلقه محاصره در جنوب

از الشیخ مسکین به عنوان حلقه وصل حومه غربی و حومه شرقی استان درعا نام برده می شود. جاده بین المللی قدیم دمشق به درعا از این شهر عبور می‌کند و چندین تأسیسات حیاتی و نظامی در این شهر  وجود دارد.

گفته می شود که جنگنده های روسی نیز در این عملیات مشارکت داشته اند.

براورد نقشه های نظامی سوریه نشان می دهد که گروه های تروریستی اکنون در منطقه جنوب غربی سوریه تحت محاصره قرار گرفته اند. جبهه جنوبی تروریست ها هم چنین به دلیل پیشروی نیروهای دولتی دو پاره شده که این امر منجر به تضعیف بیش از پیش آنان شده است. تصرف شیخ مسکین وسعت مناطق حائل میانه دو جبهه غربی و شرقی درعا که هم اکنون در اختیار نیروهای دولتی است را وسعت خواهد داد. رسانه سعودی العربیه در تشریح پیامدهای سقوط شیخ مسکین چنین می گوید: « حمله ارتش دولتی سوریه به شهرک شیخ مسکین بخشی از حمله بزرگی است که نیروهای دولتی با مشارکت روس‌ها از 30  سپتامبر گذشته آغاز کردند. نیروهای دولتی با تصرف این شهرموفق خواهند شد سیطره خود را بر مناطقی که خط مقدم مخالفان را در دفاع از مناطق تخت کنترل خود جنوب، بسط خواهد داد.»

نقشه فوق پیشروی ارتش و دوپاره کردن منطقه تحت سیطره تروریست ها در جنوب غربی سوریه را نشان می دهد.

استان درعا از سمت غرب به منطقه قنیطره و جولان اشغالی متصل می شود. مناطقی که در آن اقلیت دروز سوریه بخش عمده ای از جمعیت ساکن در این مناطق را تشکیل می دهند. دروزهای سوریه از متحدین اصلی بشار اسد بوده و از هرگونه قدرت گیری تروریست های تکفیری واهمه دارند. تسلط برمنطقه شیخ مسکین منجر به نزدیکی بیشتر ارتش به مناطق دروز نشین خواهد شد، امری که موجب انزوای بیشتر تروریست ها در این منطقه خواهد شد.

نقشه ای دیگر از موقعیت طرفین درگیر در سوریه.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها