امروز : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 30
۲۰:۱۲
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1542
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۱۰
تعداد بازدید: 223
یییبه گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس مهدی غضنفری امروز در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه تهران با اشاره به اقدامات وزارت صنعت، معدن ...

یییبه گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس مهدی غضنفری امروز در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه تهران با اشاره به اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال گذشته اظهارداشت: اقدامات خوبی در سال‌های گذشته انجام شده که انشاءالله در دولت بعدی قوی‌تر ادامه یابد.

وی افزود: ظرفیت فولاد از سال 83 تا سال 91 از 10 میلیون تن به 20 میلیون تن محصولات پتروشیمی با 2.5 برابر افزایش از 33 میلیون به 80 میلیون تن افزایش یافته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در ابتدای دولت نهم برای سیمان سهمیه‌بندی شده بود، در حالی که در حال حاضر به دنبال بازارهای صادراتی هستیم؛ تولید مس 1.5 برابر، آلومینیوم 1.5 برابر، استخراج معادن 2.5 برابر بوده است.

غضنفری تصریح کرد: ممکن است برخی عنوان کنند، این آمارها تنها ظرفیت‌سازی است، اما تولید این گونه نیست، اما در بخش‌های مختلفی مانند تولید تراکتور 21 درصد، پودر شوینده 14 درصد، فولاد 5 درصد در سال گذشته رشد داشته‌ایم، البته در برخی بخش‌ها به دلیل مشکلات تأمین مواد اولیه و تحریم‌ها کاهش تولید داشته‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نقش بانک‌ها با توجه به سال تولید ملی در کار و سرمایه ایرانی در سال گذشته گفت: متأسفانه در سال 91 مشکلاتی در حوزه بانکی به وجود آمد و تولیدکننده برای گشایش LC باید 100 تا 130 درصد از کل مبلغ LC را به بانک می‌داد، در حالی که در گذشته تنها 10 درصد از ارزش LC در ابتدا باید به بانک پرداخت و 90 درصد باقی مانده پس از دریافت کالا به بانک ارائه می‌شد.

وی افزود: به دلیل همین مشکلات که علت اصلی آن ایجاد موانع برای نقل و انتقال پول بود، مشکلاتی برای تولید به وجود آمد.

غضنفری با اشاره به حجم تسهیلات پرداختی به بخش تولید در سال گذشته گفت: در سال 91 حدود 50 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تولید پرداخت شد، در حالی که هدفگذاری ما حدود 80 هزار میلیارد تومان بود که البته بخشی از تسهیلات هم از طریق صندوق توسعه ملی تأمین شد.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت کنترل بازار است، گفت: متأسفانه فشار تحریم‌ها بر بازار و فعالیت‌های اقتصادی تأثیرگذار بود، زیرا پارامترهای کلان بر پارامترهای خرد تأثیر می‌گذارد و اغلب مشکلاتی که در بخش خرد به وجود می‌آید، را باید از طریق بخش کلان اقتصادی پیگیری و مرتفع کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای ذخیره سازی کالا در سال گذشته گفت: در 29 اسفند سال 90 خدمت آقای رئیس‌جمهور رفتیم و اعلام کردیم که حجم ذخایر کشور به حداقل ممکن رسیده و ما از این وضعیت نگران هستیم، تصمیماتی در آن جلسه گرفته شد که پس از افزایش فشار تحریم‌ها، کمک‌های جدیدی صورت گرفت.

وی افزود: در ماه‌های پنجم و ششم سال 91 ظرفیت بهبود یافت و این مشکل سر و سامان گرفت، به همین دلیل وقتی در اسفندماه سال گذشته برای بررسی شرایط با معاون اول رئیس‌جمهور جلسه داشتیم، خواسته ما پرداخت 300 میلیارد تومان برای بهره‌برداری از چند طرح بزرگ فولادی با ظرفیت 4 میلیون تن بود.

غضنفری ادامه داد: طبق گزارشات رسیده 3 طرح فولادی هم‌اکنون آماده افتتاح و بهره‌برداری است، بنابراین این مساله نشان می‌دهد، در اسفندماه سال 91 هیچ مشکلی بابت تأمین ذخایر کالاها نداشتیم و هیچ نگرانی از این بابت وجود نداشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال 92 گام‌های بزرگتری برای خروج از وابستگی به ارز نفتی باید انجام شود، به طوری که روزی برسد که بتوانیم جشن برابری صادرات و واردات و عدم نیاز به ارز نفتی برای واردات کالا را بگیریم.

وی افزود: در سال گذشته برای تنظیم بازار بیش از هزار نمایشگاه با 90 هزار غرفه در سراسر کشور برگزار شد و رتبه اول خصوصی‌سازی در بین تمام دستگاه‌ها را به دست آوردیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: 35 درصد از اشتغال کشور و 70 درصد سرمایه‌گذاری‌های خارجی و بیشترین سهم در بورس را این وزارتخانه داراست.

وی با اشاره به نامگذاری سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی گفت: تکلیف ما این است که معیشت مردم را بیش از گذشته مورد توجه قرار دهیم و برای خروج از وابستگی کشور به درآمدهای نفتی باید صادرات غیرنفتی به عنوان یک تکلیف تلقی شود.

غضنفری گفت: صادرات غیرنفتی یعنی ایجاد اشتغال، بالا بردن سطح تکنولوژی، توسعه حمل و نقل و ایجاد قدرت برای کشور که این مهم نیازمند قانونگذاری و حمایت همه‌جانبه از صادرات است.

وی تصریح کرد: دولت در سال جاری اولویت‌بندی واردات کالا را حفظ خواهد کرد، زیرا کالاهای غیرضروری در شرایط فعلی نباید به کشور وارد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در ماه‌های میانی سال جاری، دولت تغییر خواهد کرد، اما نباید روحیه کار و تلاش با وقفه مواجه شود، زیرا فعالیت‌ها برای دولت نیست و همه این اقدامات برای نظام انجام می‌شود.

وی تأکید کرد: مطمئناً سال 92 سال بهتری برای اقتصاد کشور خواهد بود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها