امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۹:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154206
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 350
به گزارش پیروان مــوعــود ، پایگاه اینترنتی «المانتیور» در گزارشی به کاهش تمایل مردم ایران برای سفر به ترکیه اشاره کرد و نوشت، در سالهای ...

به گزارش پیروان مــوعــود ، پایگاه اینترنتی «المانتیور» در گزارشی به کاهش تمایل مردم ایران برای سفر به ترکیه اشاره کرد و نوشت، در سالهای گذشته، روابط اقتصادی و سیاسی تهران و آنکارا به اندازه‌ای بود که ترکیه به عنوان مقصد شماره یک گردشگران ایرانی به حساب می‌آمد.

این گزارش سپس ادامه داد، با اینحال، یکسری رخدادهایی که در سال جاری میلادی به وجود آمد، موجب شد که گردشگران ایرانی تمایل چندان زیادی برای سفر به ترکیه نداشته باشند و جاذبه‌های این کشور برایشان فاقد اهمیت شود.

این پایگاه آمریکایی یکی از دلایلی که گردشگران ایرانی علاقه خود را برای سفر به ترکیه از دست دادند، سوء‌رفتار مقامات ترکیه و لفاظی‌های ضدایرانی آنکارا بوده است.

مهرداد، محققی که در دانشگاه «ازمیر» ترکیه گردشگری می‌خواند، به المانیتور گفت: «اخبار مرتبط با جنگ داخلی در شرق ترکیه تا حد زیادی رسانه‌های خبری ایران را تقویت کرده است. در چند ماه اخیر و به ویژه بعد از عملیات نظامی در استانهای شرقی کردنشین ترکیه، گردشگران ایرانی در خصوص اوضاع امنیتی ترکیه نگرانی بیشتری پیدا کرده‌اند. به همین دلیل خانواده‌های ایرانی که پیشتر برای تعطیلات و سفر به ترکیه می‌آمدند، هم‌اکنون به ارمنستان و دبی سفر می‌کنند».

المانیتور همچنین به نقل از «فؤاد شمس» کارشناس گردشگری گزارش کرد: «از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه و تنش‌هایی که به دنبال آن به راه افتاد، تمایل مردم ایران برای سفر به ترکیه نیز کاهش پیدا کرد. بی میلی مردم ایران برای سفر به ترکیه به قدری زیاد شده است که حتی فروش و تخفیف‌های ویژه تورهای گردشگری نیز نتوانسته مردم ایران را برای سفر به ترکیه جذب کند».

این گزارش همچنین افزود که لفاظی‌های ضدایرانی مقامات ترکیه نیز تأثیر بسیار منفی بر افکار عمومی مردم ایران برجای گذاشته است. بسیاری از مردم ایران به دنبال جایگزین کردن ترکیه با یک کشور دیگر بعنوان مقصد سفرهای خود هستند و در نتیجه کشورهایی چون ارمنستان، تاجیکستان و گرجستان در سالهای اخیر جذابیت بیشتری برای گردشگران ایرانی پیدا کرده است.

طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته، نیمی از گردشگران خارجی که از ارمنستان بازدید می‌کنند، ایرانی هستند و المانیتور گزارش کرد که در آینده دیگر ترکیه مقصد محبوب گردشگران ایرانی نخواهد بود.

با توجه به حوادث اخیری که در ترکیه به وقوع پیوسته و در برخی از آنها گردشگران ایرانی نیز هدف قرار گرفته شدند، همچون حمله به اتوبوس گردشگران در شرق ترکیه و دو انفجار که قطار تهران-آنکارا را هدف قرار داد، شمس به المانیتور گفت: «امنیت بخش مهمی از گردشگری است. گردشگران تنها به مکان‌هایی که احساس امنیت کنند، سفر می‌کنند. اگر بشنوند که یک کشور خاص، درگیر ناآرامی‌های داخلی است و در معرض خطر انفجار و بمب‌گذاری قرار دارند، به طور کل سفر به آن کشور را لغو می‌کنند».

این گزارش سپس به نارضایتی گردشگران ایرانی از وضعیت امنیتی ترکیه اشاره کرد و نوشت که گردشگران ایرانی نگران ربوده شدن چمدان‌هایشان در حین سفر با خطوط هوایی ترکیه هستند.

سال گذشته برخی رسانه‌های ایرانی از جمله روزنامه شرق گزارش کرد که گردشگران ایرانی به خاطر اعتراض به تأخیر پرواز ترکیه دستگیر شده‌اند و به همین دلیل میزان نارضایتی در بین گردشگران ایرانی افزایش یافته است. برخی از گردشگران ایرانی به واسطه مسمومیت غذایی بیمار شدند و تحت درمان پزشکی مناسب در ترکیه قرار نگرفتند و مجبور شدند مبالغ زیادی را برای درمان ضروری خود پرداخت کنند.

از طرف دیگر، روز ۱۵ دسامبر گزارشی در رسانه‌های ترکیه منتشر شد مبنی بر آنکه آنکارا تصمیم گرفته است تا از نزدیک بر ۳ هزار و ۸۰۰ شرکت ایرانی فعال در ترکیه نظارت داشته باشند.

المانیتور به نقل از تحلیلگران درباره این خبر نوشت: «اینگونه سرکوبگری‌ها جدید نیست. از زمان فساد مالی دولت اردوغان که به استعفای شماری از وزرا و دستگیری یک تاجر ایرانی به نام رضا ضراب منجر شد، پلیس ترکیه از نزدیک به شرکت‌ها و تاجران ایرانی نظارت دارد و نمونه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد که پلیس ترکیه رفتار دوستانه‌ای با شهروندان ایرانی ندارد».

این گزارش در پایان نوشت که تحولات اخیر بعلاوه تنش‌های اخیر بین ترکیه و روسیه، فرصتی به وجود آمده است که ایران گردشگران روس را جذب کند. زمان آن رسیده است که ایران گردشگران روس را ترغیب کند که به جای ترکیه به ایران سفر کنند. روس‌ها همیشه به دیدن از سواحل گرم خلیج‌فارس که همیشه برایشان جاذبه داشته، علاقمند بوده‌اند.

منبع: فارس

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها