امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154231
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۱۹
تعداد بازدید: 356
به گزارش «پیروان مــوعــود»، الازهر، آمادگی اوقاف شیعیان عراق برای ارسال کتب شیعی رایگان برای دانشجویان الازهر در واکنش به مسابقه ضدشیعی الازهر را ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، الازهر، آمادگی اوقاف شیعیان عراق برای ارسال کتب شیعی رایگان برای دانشجویان الازهر در واکنش به مسابقه ضدشیعی الازهر را شیوه‌ای تحریک‌آمیز خواند(!)

 مرکز اسلامی الازهر مصر با صدور بیانیه‌ای به درخواست اخیر رئیس اداره اوقاف شیعیان عراق مبنی بر ارسال رایگان کتب و منابع شیعی مورد نیاز دانشجویان الازهر واکنش نشان داد و اعلام کرد: کتابخانه الازهر پر از کتاب درباره مذهب شیعه است.

در این بیانیه آمده است: دانشجویان متخصص امور مذاهب در الازهر هر وقت که بخواهند می‌توانند از منابع کتابخانه این مرکز استفاده کنند،‌ بنابراین دانشجویان و محققان الازهر نیازمند کمک اداره اوقاف شیعیان عراق نیستند.

الازهر در ادامه با بیان این که حمایت از اعتقادات اهل سنت و حفظ وحدت و ثبات کشورهای سنی از مأموریت‌های الازهر است، مدعی شد: مسابقه‌ای که این مرکز برگزار خواهد کرد، ارتباطی به مذهب شیعه و پیروان این مذهب ندارد؛ بلکه موضوع مسابقه در زمینه تلاش‌های برخی افراد برای گسترش و نفوذ دامنه تشیع در جوامع سنی است(!)

الازهر در ادامه این بیانیه، اظهارات رئیس اداره اوقاف شیعیان عراق درباره این مسابقات را نادرست و خلاف حقیقت دانست و گفت: این مسابقه با عنوان «گسترش تشیع در جوامع سنی؛ عوامل، خطرها، و چگونگی مقابله با آن» برگزار می‌شود.

مرکز اسلامی الازهر در این بیانیه مدعی شده است: عنوان این مسابقه به وضوح نشان می‌هد که تمرکز آن بر مقابله با گسترش و نفوذ شیعه و تبلیغ آن در مصر است و این مسئله‌ای است که الازهر با آن مخالف است و آن را دخالت سیاسی در کشورهای اهل سنت می‌داند.

همچنین، در این بیانیه آمده است: الازهر در طول تاریخ مرکزی برای تحکیم وحدت مسلمانان بوده و این مرکز مبتکر طرح «تقریب» میان مذاهب سنی و شیعی به شمار می‌آید و هرگز در خدمت سیاست و برانگیختن فتنه‎ها نبوده است.

در پایان این بیانیه آمده است: شیخ الازهر پیوسته بر برگزاری نشست علمای شیعه و سنی در الازهر تأکید کرده که در این نشست فتوایی مشترک از سوی مراجع شیعه و سنی مبنی بر حرام بودن کشتار شیعیان توسط اهل سنت و بالعکس به‌منظور نجات امت اسلام از توطئه‌ها صادر شود.

الازهر در حالی در این بیانیه مدعی شده که احمد الطیب در تلاش برای نشست مشترک علمای شیعه و سنی است که وی در ماه رمضان سال جاری به طور مرتب هر شب در یک برنامه ماهواره‌ای، عقاید و اعتقادات شیعیان را هدف قرار می‌داد و پیوسته شیعیان را برای نفوذ به جوامع سنی متهم می‌کرد.

اداره اوقاف شیعیان عراق پیش‌تر اعلام کرده بود: این اداره آمادگی دارد که کتب و منابع شیعی مورنیاز دانشجویان الازهر را که در پژوهش‌ها و تحقیقات خود درباره مذهب تشیع به آن نیاز دارند، به صورت رایگان تأمین کند.

سید علاء الموسوی، رئیس اداره اوقاف شیعیان عراق، در این باره گفت: صرف‌نظر از روش تحریک‌آمیز دانشگاه الازهر مصر که در نظر دارد مسابقه‌ای با موضوع «خطر نفوذ تشیع» برگزار کند، ما برای خدمت به حقیقت و براساس اصل برادری اسلامی، آمادگی داریم که تمامی منابع و کتب شیعی مورد نیاز دانشجویان الازهر برای رسیدن به حقیقت را فراهم کنیم.

مدیریت دانشگاه اسلامی الازهر که مرجعیت مذهبی اهل تسنن را دارد، پیش از این در اقدامی فرقه‌گرایانه و ناقض وحدت اسلامی از برگزاری مسابقه مقاله‌نویسی با موضوع «نشر تشیع در جامعه اهل تسنن؛ دلایل، خطرات و راه‌های مقابله با آن» خبر داده بود.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها