امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۰۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154233
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۱۹
تعداد بازدید: 336
به گزارش «پیروان مــوعــود»، شب گذشته مراسم اختتامیه اولین جشنواره بین المللی موسیقی «پیامبر مهربانی» در تالار شهید آوینی فرهنگسرای نیاوران برگزار ...


به گزارش «پیروان مــوعــود»، شب گذشته مراسم اختتامیه اولین جشنواره بین المللی موسیقی «پیامبر مهربانی» در تالار شهید آوینی فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

بابک ربوخه مدیر مرکز موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اولین سخنران این مراسم بود. وی با اشاره به مراحل برگزاری جشنواره موسیقی پیامبر مهربانی، گفت: تمام تلاش خود را به کار گرفتیم که این جشنواره بر اساس اهداف عالی که در شورای سیاستگذاری ترسیم شده بود به بهترین شکل ممکن اجرا شود و ما میزبان شایسته ای برای هنرمندان، پژوهشگران و علاقه مندان موسیقی نواحی باشیم.

مدعیان حقوق بشر در غرب همه ساکتند

محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این مراسم گفت: امروز در جهان بشریت درگیری های زیادی به وجود آمده که در پی آن استکبار جهانی از غفلت و عدم بصیرت برخی مردم استفاده کرده است. امروز در منطقه خودمان افراد جاهل و نادان فریب خورده افرادی شده اند که به اسم اسلام و ادیان الهی ظالمانه به حقوق بشر تجاوز می کنند در حالیکه مدعیان حقوق بشر در غرب همه ساکتند. امروز در سوریه و برخی کشورها آتش فتنه تکفیری های و وهابیت به کمک صهیونیست های کودک کش از غفلت تمام پیروان ادیان الهی استفاده می کند و دست به اعمالی می زند که نشات گرفته از غفلت و عدم بصیرت ملت های مختلف است.

پیروان همه ادیان باید متحد شوند

صلاحی ادامه داد: امشب شب میلاد کسی است که رحمه للعالمین بود و اجازه نمی داد به حق هیچ فردی در تمام ادیان اهانتی شود. به طور حتم بقیه پیروان توحیدی ما نیز حاضر نیستند در این جنایت شریک باشند به همین دلیل پیروان همه ادیان باید متحد شوند و برای مقابله با جاهلانی که با حمایت صهیونیست ها این طور به جان شیعیان و دیگر ادیان افتاده اند، آماده باشند. به هرترتیب ما همه اعمال تروریستی چه در سوریه و چه در پاریس را محکوم می کنیم و بر این باوریم در چنین شب فرخنده ای باید بصیرت افزایی در جهان اسلامی صورت بگیرد و همه جهان اسلام حول وحدت آفرین این مولود زمین متحد شوند تا جهان را از خشونت عاری و آن را پر از صلح و صفا کنند.

صلاحی با اشاره به حضور مهمان کنفرانس وحدت اسلامی در اینم مراسم گفت: امروز علاوه بر مهمانان شرکت کننده در جشنواره در خدمت تعدادی از مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی هم هستیم که جا دارد به سهم خودم از این عزیزان نیز تشکر کنم. من در همین جا لازم است از دست اندرکاران پروژه فیلم «الرساله» به کارگردانی زنده یاد مصطفی عقاد و فیلم «محمد رسول الله» به کارگردانی مجید مجیدی نیز تشکر کنم که چنین آثار فاخری را تولید کردند. استقبال مردم از این دوره از جشنواره بین المللی موسیقی «پیامبر مهربانی» نشان داد که مردم از هنر و موسیقی اصیل که در راستای تعالی بشر باشد استقبال می کنند.

آمادگی همکاری با دانشمندان موسیقی را داریم

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی نیز در این مراسم گفت: برگزاری جشنواره موسیقی «پیامبر مهربانی» یکی از الگوهایی است که می تواند در این حوزه مورد توجه قرار گیرد و من به برگزارکنندگان این جشنواره تبریک می گویم که باعث و بانی برپایی آن شدند. اینکه می گوییم موسیقی حلال و حرام داریم نشان دهنده دقت فقه اسلامی و ظرافت های فقهی است که باید در شکل درست آن کارهای بیشتری روی آن انجام داد. به اعتقاد من دانشمندان و متفکران موسیقی باید میزان صحیح موسیقی حلال را مشخص کنند و با استفاده از دانشی که دارند روی این موضوع کارهای بیشتری را انجام دهند.

وی افزود: ما پیامبری به نام حضرت داود داریم که که مناجات هایش با خداوند موسیقایی بوده است از سوی دیگر فتوای فقهای ما در حوزه موسیقی مبنی بر حرام بودم در زمانی است که موسیقی متناسب با مجالس لهو و لهب باشد. یعنی موسیقی مناسب مجالس سالم و حلال هم است که به طور حتم تشخیص این موضوع به عهده دانشمندان موسیقی است.

اراکی ادامه داد: به اعتقاد من آنچه از موسیقی این مجلسی که در آن هستیم برمی خیزد موسیقی خاصی است که از جنس هر نوع موسیقی نیست. از سوی دیگر اینکه می گوییم مجلس، تعریف خاص خود را دارد. یعنی آنچه در مجلس اتفاق می افتد نیز نشات گرفته از انگیزه های مثبت و منفی است و از نوع ارتباطی که برقرار می شود می توانیم تشخیص دهیم موسیقی که داریم متناسب با بستر سالم آن است. البته گاهی افرادی لاابالی در فضای موسیقی حضور دارند که با موسیقی ایرانی ما رابطه ای ندارند و تکلیف مشخصی دارند که بنده به آنها کاری ندارم.

ریاست تقریب در ادامه بیان کرد: شما اگر بیایید و آواز خواننده ای چون عبدالحسین مختاباد را در کنار موسیقی بگذارید که مربوط به اهل فساد است خب معلوم است که این موسیقی اهل فساد را نمی پسندید. ضمن اینکه برای همین افراد اهل فساد هم اگر موسیقی و آواز مختاباد را بگذارید آنها نمی پذیرند. بنابراین مواردی که عرض کردم نکاتی است که باید توجه بیشتری به آن کرد. اتفاقا از عالی ترین ظرافت های فقه اسلامی ما موسیقی حلال است از این رو ما هم آمادگی همکاری با دانشمندان موسیقی را داریم که تعیین معیارهای مثبت موسیقی را مشخص کنند. البته در ابتدای ماجرا اختلافاتی وجود خواهد داشت اما همین موضوع می تواند محل بحثی برای تشخیص دادن موسیقی حلال و حرام باشد.

وی تصریح کرد: موسیقی که متناسب با میلاد پیامبر باشد خود به خود موسیقی حلال است به شرطی که دل هنرمندان نیز با چنین مقوله ای همراه باشد. به هر ترتیب برگزاری چنین جشنواره ای با موضوع حضرت محمد (صلی الله علیه و آله وسلم) جای تبریک دارد و من به همه دست اندرکاران برگزاری آن خسته نباشید می گویم. ما باید وجود نبی اکرم را بشناسیم و اگر نشناسیم درست هم از برکات پیامبر  (صلی الله علیه و آله وسلم) بهره مند نمی شویم. اصولا چقدر از جوانان ما از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم)حدیث به خاطر دارند؟ مطمئن باشید احادیث و فرموده های پیامبر اسلام یک دنیا سازندگی در بردارد، اما ما هنوز رسول را نشناختیم ، ما که می خواهیم از مکتب چنین پیامبری استفاده کنیم باید بدانیم چه ارزش هایی را گسترش دهیم و ثبت کنیم. ایشان پیغمبری است که از دامنشان امام حسن (علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) بر می خیزد.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از ارزش هایی که از دستاوردهای دین ماست، این است که جامعه باید یک دل باشد، ما باید بدانیم جامعه اسلامی جامعه یک دستی است و اگر چند پاره شد اصلا جامعه اسلامی نیست. بنابراین باید همه ما به سمتی برویم که این دیدگاه در نگاه همه ما وجود داشته باشد. ما ایرانیان افتخار می کنیم که ادبیات و فرهنگ ما برخاسته از تعالیم حضرت محمد (صلی الله علیه و آله وسلم) است.

راه من از بچگی به محرم و عاشورا بود

تجلیل از لوریس چکناواریان به خاطر ساخت و اجرای سمفونی «رسول عشق و امید» از دیگر بخش های مراسم بود. چکناواریان نیز در این مراسم گفت: : امروز و فردا که میلاد پیامبر گرامی اسلام است برای من و همه شما روز خیلی بزرگی است. فردا تولد حضرت محمد  (صلی الله علیه و آله وسلم) رسول عشق و امید است که این روز را به همه هموطنانم تبریک می گویم. درست است که ما ارمنی هستیم اما ایران را با تمام وجود دوست داریم. بنده شخصا از بچگی در بین مسلمانان بزرگ شدم و تمدن و آداب اسلامی را به دقت مطالعه کردم و عاشقش هستم.

این رهبر ارکستر افزود: راه من از بچگی به محرم و عاشورا بود. من از همان بچگی تمام موسیقی های محرم را جمع آوری می کردم تا بالاخره بعد از مدت ها توانستم سمفونی امام حسین (علیه السلام) را بنویسم و امیدوارم بتوانم آن را سال آینده اجرا کنم. امروز برای من روز فوق العاده ای است زیرا به فاصله چند روز هم تولد حضرت مسیح (علیه السلام) را داریم و هم امشب تولد حضرت محمد  (صلی الله علیه و آله وسلم) را گرامی می داریم. یکی از عناصر مهم وحدت میان ما زبان موسیقی است چون زبان موسیقی زبان خداوند است و به هیچ مترجمی نیاز ندارد اما چه کار کنیم که بعضی ها از آن سوءاستفاده می کنند.

تقدیر از استاد دو تار نواز

تقدیر از مقام هنری استاد عثمان محمدپرست پیشکسوت موسیقی نواحی منطقه خراسان رضوی بخش دیگر مراسم بود که در حضور قائم مقام مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و تعدادی دیگر از مسوولان برگزار شد.

استاد محمدپرست در ادامه این مراسم گفت: امشب از وجود شما به قدری استفاده کردم که حد ندارد. من در همه جای دنیا رفتم و آنجا برنامه اجرا کردم اما مثل شما مردم پاک و خیری ندیدم و امروز بسیار خوشحال شدم که در کنار شما هستم. ضمن اینکه آیت الله اراکی امشب حرف های بسیار خوبی از موسیقی حلال زد که از شنیدن آنها نیز خوشحال شدم. به هر ترتیب من آمده ام که یک چیز را بگویم اینکه از شما هیچ چیزی جز محبت نمی خواهم.

وی افزود: من هم معتقدم موسیقی مبتذل حرام است. اما در عین حال هم معتقدم دروغ و دزدی هم حرام است. البته امکان دارد امشب کسانی از حرف های من خوششان نیاید که من به این عزیزان می گویم بنده تا به امروز حتی ده شاهی به خاطر کسب درآمد از موسیقی پول نگرفتم و خودم تشخیص دادم این موسیقی که اجرا می کنم حلال است یا حرام. من تا به امروز با همین دوتارم چندین مدرسه ساخته ام. من در جلسه ای که خرابکاری در آن بوده شرکت نکردم. من زمانی در موسیقی بودم که خیلی ها به من مطرب می گفتند اما خودم می دانستم که مطرب نیستم. به هر حال بازهم اعلام می کنم در این شب عزیز آن قدر از شما راضی ام که حد ندارد.

رونمایی از آلبومی به مناسبت میلاد حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) از بخش های دیگر مراسم بود. کیوان پهلوان پژوهشگر و گردآورنده این آلبوم موسیقایی در سخنان کوتاهی گفت: این کاری که امروز و در این شب عزیز رونمایی شد نتیجه بیست سال زحمت و تلاشی است که برای گردآوری آثار موسیقایی مرتبط با پیامبر گرامی اسلامی مشغول انجام آن بودم و امشب بسیار خوشحالم که در چنین روزی شاهد رونمایی آن هستم. بعد از مراسم رونمایی تمامی گروه های شرکت کننده در جشنواره ضمن دریافت لوح تقدیر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در قالب یک مجموعه واحد ارکسترال یک قطعه موسیقایی را به آهنگسازی بابک ربوخه اجرا کردند که این قطعه با استقبال حاضران در سالن مواجه شد.

انتهای پیام/ 434

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها