امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۱۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154236
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۱۸
تعداد بازدید: 348
به گزارش «پیروان مــوعــود»، به نتیجه رسیدن مذاکرات یمن، نگرانی‌های بسیاری برای پادشاه عربستان ایجاد می‌کند که مهم‌ترین آنها شکست ریاض در یمن و از ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، به نتیجه رسیدن مذاکرات یمن، نگرانی‌های بسیاری برای پادشاه عربستان ایجاد می‌کند که مهم‌ترین آنها شکست ریاض در یمن و از کورس رقابت خارج شدن پسرش «محمد» جهت تکیه زدن بر تخت سلطنت است.

 «زیدون النبهانی» نویسنده و پژوهشگر عراقی طی یادداشتی تحت عنوان «وقت‌شناسی انصارالله؛ بن سلمان را خشمگین و ولد الشیخ را رسوا می‌کند» به ترفند رسانه‌های عربستانی و دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج می‌پردازد که تلاش دارند، انصار الله را عامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات و پایان تجاوز عربستان علیه یمن معرفی کنند که مشروح آن در ادامه می‌آید.

*********
همچون گذشته، رسانه‌های عربستانی و عربی وابسته به کشورهای حوزه خلیج فارس به نقش خود در تحریف و تکذیب واقعیت‌ها ادامه می‌دهند و به عمد از انتشار واقعیت امور در پرونده‌ها و قضایایی که به نوعی با منافع حکومت‌هایشان در ارتباط است، به خصوص در این برهه که پرونده یمن مورد توجه آنهاست و نگرانی‌هایی را برای آنها ایجاد کرده، امتناع می‌کنند.

در این راستا این رسانه‌ها از هیچ اقدامی برای ایجاد مانع برسر راه مذاکرات حل بحران یمن فروگذاری نمی‌کنند، چراکه به نتیجه رسیدن این مذاکرات نگرانی‌های بسیاری برای پادشاه عربستان ایجاد می‌کند که مهمترین آنها شکست عربستان در یمن و از کورس رقابت خارج شدن پسرش «محمد» جهت تکیه زدن بر تخت سلطنت در عربستان است.

مذاکراتی که هم اکنون برای به بن بست رسیدن برای آن تلاش می‌شود، با حمایت و خواست بین المللی – آمریکایی آغاز شد تا عربستان را از ورطه‌ای که در آن گرفتار آمده خارج کند، در حالی‌که از زمان آغاز این تجاوز ریاض نتوانسته، حتی یک درصد از اهداف اعلام شده خود را در یمن محقق کند.

در مقابل طوفان انصار الله هر روز در عمق بیشتری از عربستان وزیدن می‌گیرد و نجران و جیزان و عسیر هم اکنون به اهداف سهل الوصول نیروهای یمنی تبدیل شده‌اند.

نقض آتش بس و محکومیت‌ عربستان در عرصه جهانی

در زمان اعلام آغاز مذاکرات، در حالی‌که انصار الله و نیروهای یمنی به طرح آتش بس احترام گذاشته و حملات خود را متوقف کردند، عربستان سعودی به حملاتش علیه مناطق مختلف در یمن ادامه داد که در نتیجه آن ده‌ها غیرنظامی یمنی کشته و زخمی شدند.

این حملات با پاسخ انصار الله مواجه شد تا طی موشک باران مواضع و پایگاه‌های مهم عربستانی بیش از 90 نظامی متجاوز را از پای درآورد که در میان آنها 25 مزدور «بلک واتر» مشاهده می‌شد.

ظرف سه روز مذاکرات نیروهای یمنی و انصار الله 300 مورد نقض آتش بس از سوی عربستان را ثبت کردند که بیانگر نقش واقعی و عملکرد «اسماعیل ولد الشیخ»، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن است که در طول ماموریت خود نتوانست جانب بی‌طرفی را لحاظ کند.

ولد الشیخ درحالی از نقض‌های عربستان سعودی دفاع می‌کرد که اغلب کشورهای جهان تجاوز این کشور به مردم بی‌پناه یمن را محکوم می‌کردند، در این‌باره می‌توان به اظهارات «سامانتا پاور»، نماینده آمریکا در سازمان ملل اشاره کرد.

پاور از عربستان سعودی خواسته بود، به قوانین انسانی در منازعات و جنگ‌ها احترام گذاشته و ملتزم باشد و نقض این قوانین از سوی ریاض را محکوم کرده بود.

نگرانی‌های رئیس جمهور فراری یمن

پایان خفت بار تجاوز عربستان به یمن تنها موجبات نگرانی محمد بن سلمان نشده بود، بلکه «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهوری فراری یمن نیز با وی احساسی مشترک اما از بُعد و جنبه‌ای دیگر داشت.

هادی از این حیث نگران بود که مبادا مذاکرات به توافق بین انصار الله و ریاض منتهی و موجب حذف وی از معادلات سیاسی یمن شود، به ویژه آنکه وی جایگاهی میان مردم یمن نداشت تا بتواند، به آن تکیه کند.

تنش‌هایی که در دوره هادی چه بعد از تجاوز و پیش از آن در یمن رخ داد، موجب شد، واشنگتن ترجیح دهد، عرصه سیاسی را به دست کس دیگری بسپارد و این عامل دیگری بود تا عربستان از هادی روی گردان شود.

مواضع عربستان در طول مذاکرات مواضع غیر منتظره‌ای نبودند، همان مواضعی بودند که در قبال دیگر پرونده‌های منطقه‌ای مانند عراق و سوریه نیز از ریاض شاهد آن بودیم.

ادامه سیاست عراق و سوریه در یمن

عربستان همانگونه که در عراق تمام تلاش خود را جهت توقف روند سیاسی و گذار دموکراتیک جامعه عراق بکار برد و در سوریه از هیچ اقدامی برای پیچیده‌تر کردن راه حل مسالمت آمیز بحران این کشور فروگذاری نکرد، در مذاکرات یمن از هر ترفندی برای به بن بست کشاندن گفت‌وگوها استفاده کرد.

این سیاست، از جمله مهمترین سیاست‌های خاندان سعودی است که هم اکنون از سوی محمد بن سلمان پیاده می‌شود تا حمایت غرب را در زمینه تصدی منصب ولی‌عهدی به دست آورد، اما هم اکنون این جلب حمایت با سد محکم و سختی به نام مقاومت و ایستادگی یمن مواجه شده که هر روز بعد جدیدی از ماهیت واقعی آل سعود را برملا می‌کند.

موانعی که عربستان در روند مذاکرات ایجاد می‌کند، هیچ گاه از سوی رسانه‌ها پوشش داده نمی‌شود، به ویژه درحال حاضر که ائتلاف عربستان در یمن متحمل خسارات سنگینی شده و در قبال تجاوزات این ائتلاف با وجود محکومیت‌های بین المللی ولد الشیخ ترجیح می‌دهد، سکوت اختیار کند.

رهاورد چنین تعاملی، پایان ماموریت ولد الشیخ و کنار نهادن هادی است تا به موازات آن محمد بن سلمان و پدرش نیز رویاهای خود را در یمن برباد رفته ببینند و به این نتیجه برسند که تنها گزینه پیش رو حل مسالمت آمیز این بحران پس از متحمل شدن خسارات سنگین مادی و تلفات بی‌شمار جانی است.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار