امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154283
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۰۸
تعداد بازدید: 267
به گزارش «پیروان مــوعــود»، اسلام برای کاستن از آسیب ‎های حضور اجتماعی زن، دستور به رعایت پوشش مناسب برای زنان داده است. حجاب برای زنان، از ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، اسلام برای کاستن از آسیب ‎های حضور اجتماعی زن، دستور به رعایت پوشش مناسب برای زنان داده است.

 حجاب برای زنان، از سویی زمینه انحرافات اخلاقی را کم می‎کند و از سویی به زن امنیت و آرامش و مصونیت می‎بخشد. شواهد متعددی از قرآن کریم حاکی از این نکته است که در جامعه عرب قبل از اسلام، زنان برای حضور در اجتماع، پوشش مناسب و مطلوبی نداشتند. نهی قرآن از متابعت از آن الگو و دستورات اصلاحی برای پوشش زنان، از برخی نقص ‎ها و کاستی ‏ها در پوشش زنان آن دوره و فاصله آن با پوشش مورد نظر اسلام حکایت دارد. چنانکه برخی تاریخ‏ پژوهان نیز این نکته را تأیید می‎کنند.

در قرآن کریم آمده است که بر زنان واجب است که همچون روش جاهلیت نخستین، ظاهر نشوند و خود نمایی نکنند (احزاب: 33) و باید زنان به وسیله مقنعه و چارقد سینه و گردن خود را بپوشانند و زینت خود را آشکار نکنند مگر برای شوهران و پسران و سایر افراد محارم خود (نور: 31) و ای پیامبر (صلی الله علیه و آله) به همسران و دخترانت و زنان مومنان بگو: خود را با پوشش اسلامی بپوشانند (احزاب: 60)

بر این اساس یکی از اموری که در گفتار ائمه اطهار (علیهم السلام) مورد تاکید قرار گرفته است، اجتناب از پوشیدن لباس نازک می باشد، چنانکه در این باره امام علی (علیه السلام) می فرمایند: عَلیکم بالصَفیق فَان من رق ثَوبه رق دینه؛ بر شما (ای زنان) لازم است لباس ضخیم بپوشید، زیرا هر کس لباسش نازک باشد دینش نیز مانند لباسش نازک و ضعیف می شود.

همچنین فاطمه دختر قیس می گوید: رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: خوشم نمی آید روسری از سرت بیافتد یا لباس از ساق هایت کنار رود و مردان تو را ببینند.

نیز امام صادق (علیه السلام) فرموده اند: مصلحت زن مسلمان نیست که روسری و پیراهن نازک بپوشد.

منابع:
1-مجلسی، بحار الانوار، ج 83: 183.
2-مسلم، صحیح مسلم، ج 8: 203.
3-قبادی، سعادت و شقاوت زنان در حدیث معراج: 21.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها