امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154353
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 546
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، اقداماتی که در پی حمله تعدادی از تظاهرات کنندگان به سفارت دولت سعودی، صورت گرفته هر چند در نگاه نخست و تحلیل ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، اقداماتی که در پی حمله تعدادی از تظاهرات کنندگان به سفارت دولت سعودی، صورت گرفته هر چند در نگاه نخست و تحلیل منطقی، امری اشتباه و برهم زننده نظم عمومی می باشد، اما کنترل خشم جمعیت معترض به اعدام شیخ نمر، بسیار سخت و در آن ساعت خاص ناشدنی بود. 

آنچه در برخی از اظهارات و نقل قول ها در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی موج می زند، برخورد منطقی با این حادثه است که آن را محکوم و هزینه ساز برای ایران می دانند. بر اساس این استدلال در حالیکه عربستان پس از اعدام شیخ نمر از سوی افکار عمومی و رسانه ها در گوشه رینگ گیر کرده بود با حمله به سفارت و آتش زدن آن تمامی نگاه ها به سمت ایران جلب شد و توپ به زمین ایران افتاد. حتی در برخی از پیام ها توهین و تحقیر حمله کنندگان به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد نیز مشاهده می شود. 

حمله به سفارت یا کنسولگری هر کشوری در جهان بار مسئولیتش بر عهده دولت میزبان است و دولت باید پاسخگوی این اقدامات به دولت متبوع باشد. ولی برخی از مواقع ممکن است جریان یا حادثه ای از سوی کشوری باعث شکل گیری موجی از تظاهرات و تجمعات شود و موج خشم و نفرت از حادثه، کنترل احساسات را ناممکن سازد. باید این نکته را در نظر گرفت، که آتش برافروخته در سفارت عربستان، به دلیل تجمیع چندین عوامل داخلی و خارجی بود و نباید این اقدام را با تسخیر سفارت انگلیس در آذر سال 90 مقایسه کرد:

1- موضوع اعدام مظلومانه روحانی شیعه و بلندپایه عربستانی و به آن شکل فجیع، در همان ساعات اولیه با بهت و شوکه شدن شیعیان جهان همراه بود و در هند، پاکستان، بحرین، عراق، لبنان، مناطق شرقی عربستان و ... مردم به صورت خودجوش به خیابان ها آمدند و به شدت این اقدام سعودی ها را محکوم کردند و شعار مرگ بر عربستان از تجمعات برمی خواست. این حرکت در ایران نیز که بیش از 98 درصد از جمعیت آن شیعه می باشد، نیز در نیمه شب روی داد و افردای که در اطراف سفارت و کنسولگری عربستان تجمع کرده بودند، بر اثر خشم و نفرت از سعودی ها، طاقت از دست داده و به سفارتخانه حمله ور شدند. 

2- حرکت حمله به سفارت عربستان کاملا احساسی بود. نفرت نسبت به مقامات سعودی در میان مردم ایران به شدت بالاست. این نفرت نه تنها مربوط به امروز، بلکه از زمان شکل گیری رژیم آل سعود در ابتدای قرن بیستم، و اعمال سیاست های ضدشیعی توسط این رژیم، نفرت و خشم ایرانی ها نسبت به سعودی ها فزونی پیدا کرده است. عربستان دشمن شماره یک شیعیان در جهان است و مفتی های این رژیم به صورت اتوماتیک وار، احکام و فتواهای ضدشیعی صادر می کنند. 

3- در یک سال اخیر، عربستان سعودی از هیچ اقدامی علیه ایران فروگذار نکرده و موج حملات به منافع ایران را به اوج خود رسانده است. در ابتدای سال حمله به کشور مظلوم یمن و پس از آن کشتار بی سابقه حاجیان در روز منا و شهادت حدود 500 نفر ایرانی، تجاوز به دو نوجوان ایرانی توسط ماموران فرودگاه جده و اظهارات مناقشه آمیز مقامات سعودی برعلیه ایران در منطقه باعث شکل گیری بغضی در گلوی مردم ایران شده بود. اعدام شیخ باقر النمر که به نماد مظلومیت شیعیان عربستان تبدیل شده بود، باعث ترکیدن این بغض گردید و آتش زده شدن سفارت عربستان و حمله به کنسولگری این کشور در مشهد، پاسخ احساسی بچه های شیعه و مدافع مظلومین جهان از هر رنگ، نژاد و مذهب، به مظلوم کشی های سعودی بود. 

4- البته در این میان مسئولان سیاست خارجی و دولت جمهوری اسلامی نیز بدون تقصیر نیستند. در دو سال اخیر، مقامات دولتی نتوانستند پاسخ درخوری به اقدامات ضد ایرانی و ضد شیعی سعودی ها بدهند و  مماشات آنها کار را بدانجا رساند تا احساسات مردمی از کنترل خارج شده و حمله به سفارت عربستان صورت گیرد. آتش زدن سفارت عربستان مغایر با قوانین و مقررات کنسولی بود اما پاسخ درخور دادن از سوی مقامات ایرانی به اقدامات ضدایرانی عربستان، مغایر با هیچ قانون و مقررات بین المللی نمی توانست باشد. 

5- حمله به سفارت ها و حتی آتش زدن مراکز کنسولی در جهان تنها مختص به ایران نیست و این موارد معدود در مکان های دیگر نیز رخ داده است. حمله مردم خشمگین مصری به سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره در اوج بیداری اسلامی و فرار سفیر اسرائیل از مصر، یکی از نمونه های این گونه اقدامات است. این در حالی بود که مقامات و مسئولان دولتی مصر با این حمله و قطع روابط مخالف بودند ولی افکار عمومی مصر تحمل فعالیت مقامات اسرائیلی را در خاک کشور خود نداشتند و به سفارتخانه رژیم اسرائیل حمله کردند. 

6- در بدترین حالت روابط ایران و عربستان در پی این حوادث می تواند به قطعی بینجامد. قطع روابط تهران- ریاض یکی از خواست های اصلی مردم ایران است. اقدامات ضدایرانی عربستان تنها به مقابله با احساسات مذهبی ایرانیان خلاصه نمی شود و عربستان از هیچ اقدامی برای بازی با احساسات ملی ایرانی ها نیز فروگذار نمی کند. منافعی که می تواند از قطع روابط با عربستان شامل ایران شود از ادامه روابط کج دار و مریز بیشتر است. 

7- برخی از کاربران شبکه های اجتماعی و کسانی که ژست روشنفکری در این مواقع به خود می گیرند، نه تنها اقدام حمله به سفارت عربستان را محکوم بلکه به توهین نیز پرداخته اند. کسانی که حمله داعش به پاریس را به عزا می نشینند و پوستر، طرح و شمع نثار فرانسوی ها می کنند اما کشتار هم کیشان و هم وطنان خود را به بی تفاوتی و حتی استهزاء می گیرند. هرچند ریخته شدن خون هر بیگناهی در گوشه گوشه دنیا محکوم است اما تمایز گذاشتن میان خون های ریخته شده و بدتر از آن در قبال هم کیشان، نوعی وقاحت سرخوشانه ناشی از ژست های روشنفکری است. این افراد که منافع ملی و احساسات مذهبی ایرانیان را نسبت به هم کیشان خود درک نمی کنند، تنها در گوشه ای نشسته و نسخه های فضایی تجویز می کنند. برای همگان آشکار است که حمله به سفارت و آتش زدن آن اقدامی خارج از عرف بود ولی اینکه کسانی با ژست های روشنفکری قصد حمایت از عربستان یا اقدامات این رژیم را داشته باشند، پذیرفتنی نیست. 

بنابراین از آنچه که در حمله و آتش زدن سفارت و کنسولگری عربستان می توان نتیجه گرفت این است که چنین اقدامی نه برنامه ریزی شده بود و نه قابل کنترل و پیشگیری از سوی ماموران نیروی انتظامی بود. تمامی تجمعات در جلوی سفارت عربستان بر اساس اعلامیه ها و اخبار برای امروز مقرر شده بود و آنچه که اتفاق افتاد به صورت کاملا خودجوش و برگرفته از احساسات معترضان نسبت به اعدام مختار زمانه بود.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها