امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154410
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 423
به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، شیخ عبدالقادر الفاکهانی، دبیر اطلاع رسانی انجمن امور خیریه اسلامی لبنان که موسسه ای وابسته به اهل سنت این کشور ...

به گزارش گروه سیاسی پیروان مــوعــود، شیخ عبدالقادر الفاکهانی، دبیر اطلاع رسانی انجمن امور خیریه اسلامی لبنان که موسسه ای وابسته به اهل سنت این کشور است در پاسخ به این سوال که دیدگاه مردم لبنان در قبال حزب الله و جمهوری اسلامی ایران چیست، تاکید کرد: حزب الله نهادی ملی بوده و مردم لبنان مواضعش در قبال اشغالگری و موضوعات مختلف را تحسین می کنند اما برخی کشورها با صرف هزینه های بسیار تلاش می کنند با توجه به هویت شیعی حزب الله در میان مردم اهل سنت لبنان نفوذ کرده و بر رویکرد آنها در قبال حزب الله و به تبع آن جمهوری اسلامی ایران تاثیر بگذارند.

وی افزود: تا پیش از این، جمعیت لبنان بطور مساوی مسلمان-مسیحی بود بگونه ای که از چهار میلیون لبنانی، نصف جمعیت را مسیحیان و نصف دیگر را مسلمانان البته با اکثریت سنی تشکیل می دانند اما در سالهای اخیر مسیحیان بسیاری مهاجرت کرده و کفه ترازو به نفع مسلمانان تغییر کرد. همین امر موجب شد تا عربستان و آمریکا به این فکر کنند که در بین اهل سنت تشکیلاتی سیاسی ایجاد کنند که مواضع آنها را در مسائل داخلی و منطقه ای نمایندگی کند.

این فعال اهل سنت لبنان خاطر نشان کرد: جریان وابسته به محور فوق توانست با کمک کار تشکیلاتی، بهره برداری از رسانه و صرف اموال بسیار، خود را در عرصه داخلی لبنان مطرح کند اما همین الان نیز نسبت قابل توجهی از مردم اهل سنت لبنان نسبت به حزب الله و رهبری آن سیدحسن نصرالله و مواضعش در قبال موضوعات مختلف با حسن نیت نگاه کرده و آن را تمجید می کنند اما جمعیتی از نخبگان که به سمت جریان دیگر متمایل شده اند اینگونه نیستند.

الفاکهانی در پاسخ به این سوال که بحران سوریه چه تاثیری بر ترتیبات سیاسی-اجتماعی لبنان گذاشت نیز یادآور شد:  هر سیاستی در ارتباط با لبنان بر عرصه داخلی این کشور تاثیر می گذارد؛ تا پیش از ورود حزب الله به جنگ با تکفیرها، بیشتر، صحبت در مورد ماهیت بحران بود اما ورود حزب الله به بحران همانند دیگر مسائل به موضوعی تبدیل شد که طرف مقابل از آن علیه مقاومت و جمهوری اسلامی  ایران بهره برداری کرد تا طرفداران بیشتری را بر گرد خود جمع کند. هر موضوعی که پیش می آید لبنانی ها به دو دسته موافقان و مخالفان تقسیم می شوند و این دودستگی همان چیزی است که طراحان دنبال آن هستند.

این فعال لبنانی تاکید کرد: این تقسیم بندی در مورد مسیحیان لبنان نیز صادق است. عده ای که طرفدار حزب الله و مقاومت هستند و برخی دیگر که به سمت طرف مقابل متمایل شده اند.

وی افزود: آنچه کار را در عرصه سیاسی لبنان سخت کرده، ساختار آن است بگونه ای که نظام اکثریت موجب شده که یا باید بازنده رقابت بود یا پیروز آن.

مسئول اطلاع رسانی انجمن خیریه اسلامی لبنان با ذکر این نکته توضیح داد: اگر دو حزب یا جریان برای مثال بر سر 10 کرسی رقابت کنند، و یکی از آنها 49 درصد و دیگری 51درصد آراء را کسب کند جریان اول کل ده کرسی را می بازد و اینگونه نیست که بر حسب تعداد و درصد آراء خود از کرسی ها سهم بیاورد و در عرصه سیاسی نقش آفرینی کند.

وی در خصوص نزدیک به 14 میلیون لبنانی که به کشورهای دیگر از جمله برزیل مهاجرت کرده اند و ظرفیت های آنان برای کمک به لبنان تاکید کرد: آمارهای ضد و نقیضی در مورد جمعیت مهاجران لبنانی به خارج از کشور وجو دارد اما نکته اصلی این است که اغلب افرادی که از لبنان رفته اند دیگر به وطنشان باز نگشته اند و در ملیت کشور میزبان را اخذ کرده و تمایلی به برگشت ندارند.

الفاکهانی در مورد آینده لبنان یادآور شد: در لبنان علی رغم این اختلافات آنچه واضح بوده این است که هیچ تحولی صورت نمی گیرد مگر اینکه توافقی میان این دو جریان رقیب حاصل شود و توافق مادامی که بازی بر اساس منطق باخت و برد تعریف شده، مشکل است.

وی نیاز امروز لبنان را نزدیکی دیدگاههای جریانات سیاسی لبنان و داشتن نگاه ملی دانست. 

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها