امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154490
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: 311
به گزارش «پیروان مــوعــود»، دستگیری برخی از شهروندان چینی از اقلیت ترک زبان ایغور در اندونزی و مرتبط بودن آنها با فعالیت گروههای تروریستی بویژه داعش ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، دستگیری برخی از شهروندان چینی از اقلیت ترک زبان ایغور در اندونزی و مرتبط بودن آنها با فعالیت گروههای تروریستی بویژه داعش باعث بروز نگرانی هایی در چین شده است.

 شماری از افرادی که از اقلیت های قومی و شهروندان منطقه سین کیانگ در شمال غرب چین هستند پیشتر نیز در تایلند دستگیر و به چین مسترد شدند.
اکنون اندونزی می گوید افرادی را دستگیر کرده است که در میان آنها از اقلیت اویغور چین هم دیده می شود و در این رابطه در حال رایزنی با پکن است.

نشریه «ساوت چاینا» از هنگ کنگ می نویسد که عبور این افراد از مرز چین برای ملحق شدن به گروه های تروریستی و تکفیری و بازگشتشان به چین یک خطر جدی برای امنیت این کشور پهناور آسیایی به حساب می آید.
اندونزی به چین اطلاع داده است برخی از اویغورهای دستگیر شده قصد ملحق شدن به تکفیری ها را داشته اند که باید برای جلوگیری از خروج آنها از مرزهای چین چاره اندیشی کرد.
اندونزی اخیرا اعلام کرد 13 نفر از این افراد را در منطقه جاوه دستگیر کرده که یکی از آنها جلیقه انفجاری به همراه داشته است.

چین می گوید که برخی افراد وابسته به گروههای افراطی و خشونت طلب در استان سین کیانگ در شمال غرب این کشور که منابع عظیمی از انرژی دارد در سال های اخیر با انجام فعالیت های تروریستی دهها نفر را به خاک و خون کشیده اند.
دولت پکن به شدت با بازگشت ایغورها به محل سکونتشان در چین و انجام حملات احتمالی در این کشور به شدت نگران است.

برخی از کشورهای غربی از چین انتقاد می کنند که سیاست های سرکوبگرانه را در این منطقه در پیش گرفته و محدودیت های فراوانی برای برخی از فعالیت های مذهبی لحاظ می کند؛ اتهاماتی که چین کاملا بی اساس می داند و تکذیب کرده است.
گزارش ها حاکیست که اویغورها از طریق مالزی، تایلند، میانمار و اندونزی به گروه های تروریستی از جمله داعش ملحق می شوند و داعش مسیر انتقال آنها را از این کشورها هموار می کند.
اگرچه اندونزی اعلام کرد تیم تحقیقاتی خود را پس از دستگیری این فرد به چین فرستاده اما وزارت خارجه در پکن هنوز در این مورد واکنشی نشان نداده است.
گفته می شود در اندونزی نزدیک به یکهزار نفر از حامیان داعش حضور دارند که 100 تا 300 نفر آنها پیشتر در سوریه حضور داشته اند.

یکی از مقامات مبارزه با تروریسم اندونزی اخیرا در سخنانی از همکاریهای بیشتر کشورش با چین جهت مقابله و ریشه کنی تروریسم و جلوگیری از پیوستن شبه نظامیان ایغور به داعش خبر داده بود.

وی گفت که ما با چین همکاری می کنیم تا درباره این گروه و نحوه به خدمت گرفتن ایغورها اطلاعاتی به دست آوریم، اگرچه دولت پکن هنوز در خصوص این همکاری و چگونگی انجام آن با دولت جاکارتا اظهارنظری نکرده است.


انتهای پیام /654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها