امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 1
۱۱:۳۰
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1545
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۱۰
تعداد بازدید: 301
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، غلامعلی حداد عادل عضو ائتلاف پیشرفت در همایش «هفتمین رئیس‌جمهور در مسیر ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، غلامعلی حداد عادل عضو ائتلاف پیشرفت در همایش «هفتمین رئیس‌جمهور در مسیر پیشرفت، مقاومت و عدالت» که از سوی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود، در خصوص شرایط فعلی انقلاب و کشور اظهار داشت: مسائلی که در داخل کشور می‌گذرد به ویژه انتخابات جدا از مسائل جهانی و منطقه‌ای نیست. امروز انقلاب اسلامی به عنوان یک واقعیت انکارناپذیر در عرصه سیاست جهانی تبدیل شده است.

این کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری تصریح کرد: در 50 سال گذشته تقابل آمریکا و شوروی سرمایه‌داری و کمونیست بود و به صورت جنگ سرد دنیا حول این دو قطب در نوسان بود.

وی اضافه کرد: اما امروز این تقابل از بین رفته و رویارویی بین اسلام‌گرایی بیداری اسلامی و استکبار به سرکردگی آمریکاست؛ منشاء این تحول انقلاب اسلامی است.

حداد عادل با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران مستقل و ریشه‌دار است و در واقع از پشتیبانی توده‌های مردم برخوردار است، اظهار داشت: در واقع همین مسئله خود تهدیدی برای استکبار به شمار می‌رود.

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه هیچ اتفاقی در غرب نیفتاده که تحولی در رفتار آنها ایجاد کند، یادآور شد: نگرشی که آنها نسبت به انسان، جهان و هستی داشتند، به استعمارگری در قرن 19 انجامیده بود و در حال حاضر نیز همین مسئله حاکم است. در واقع پیغمبری در غرب نیامده که رویکرد آنها عوض شده باشد.

حدادعادل تصریح کرد: دلیلی ندارد ما تصور کنیم آنها از اقدامات گذشته خود پشیمان شده‌اند بلکه روش‌هایشان عوض شده است و در این زمینه می‌توان به نگاهی که به سوریه دارند، اشاره داشت.

وی به اتفاقات سال 1332 اشاره و اضافه کرد: در جریان ملی شدن نفت انگلیسی‌ها نفت را تحریم کردند تا کسی آن را نخرد و این درست مثل تحریم اقتصادی است و در کنار تحریم نفت یک برنامه دیگر نیز داشتند و آن ایجاد اختلاف در درون کشور بود.

حداد عادل گفت: در 28 مرداد 1332 که در واقع 13 ماه بعد از 30 تیر 1331 و اوج پیروزی نهضت ملی شدن نفت بود، این نهضت با کودتای 8 ساعته از بین رفت، که تحریم اقتصادی و اختلافی که بین کاشانی و مصدق به وجود آمد، خود دلیلی برای از بین رفتن این مسئله بود.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: بعدها انگلیسی‌ها گفتند که در بین هر دو طرف جاسوس داشته‌اند که ماموریت‌شان دامن زدن به تضادها بود. البته حزب توده نیز ماموریت خود را انجام می‌داد.

حدادعادل با بیان اینکه بنده نمی‌خواهم بگویم همه چیز شبیه آن موقع است چرا که در آن زمان ولایت فقیه نبود و حکومت در دست متدینین قرار نداشت. اما آنها می‌خواهند تجربه موفق خود را دوباره تکرار کنند.

وی بر همین اساس به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» اشاره و تصریح کرد: باید دانست که غربی‌ها از ماه‌ها پیش فشار اقتصادی را به حداکثر رساندند تا در ایران آشفتگی اقتصادی و نارضایتی عمومی پدید آید تا در واقع مردم به خیابان بریزند اما چنین اتفاقی نیفتاد و همچنین فشار هسته‌ای را کم نمی‌کنند و این مسئله قبل از انتخابات به نتیجه نمی‌رسد.

حدادعادل به دیدارش با یکی از سفرای کشورهای غربی اشاره کرد که خواستار نظر وی درباره مذاکرات آلماتی یک و دو شده بود که وی در این زمینه گفت: بنده به این سفیر کشور خارجی گفتم هیچ تفاوتی در اوضاع به وجود نمی‌آید؛ چون اینها بذری در فضای سیاسی و اقتصادی افشانده‌اند که مایلند حاصلش را در انتخابات درو کنند. به گونه‌ای که اگر مردم به اصولگراها رای ندهند و گروه دیگری روی کار آید، فشار اقتصادی کم می‌شود.

عضو ائتلاف پیشرفت با تاکید بر اینکه غرب بسیار مایل است که در ایران اختلاف ایجاد شود، گفت: برخی دانسته یا ندانسته به این مسائل دامن می‌زنند و در واقع اختلافاتی که بین قوا پیش می‌آید بیش از همه کسانی را خوشحال می‌کند که می‌خواهند بحران اقتصادی را با بحران سیاسی تکمیل کنند.از این رو حماسه سیاسی و اقتصادی واکنشی در برابر بحران سیاسی و اقتصادی است که رهبری به خوبی این دو را در مقابل یکدیگر قرار دادند.

حدادعادل با تاکید بر اینکه دشمن بر روی انواع اختلاف‌ها به ویژه دامن زدن به اختلاف بین رئیس‌جمهور و رهبری بسیار کار می‌کند، گفت:‌ اخبار بی‌بی‌سی کاملا از این موضوع حکایت دارد که آنها این مسیر را دنبال می‌کنند تا این کشور با یک انتقال نرم قدرت تقدیم رئیس‌جمهور نشود.

وی بر همین اساس یکی از دستاوردهای بزرگ ما را انتقال نرم قدرت دانست و گفت: ما از طریق مردم سالاری دینی و رای، حکومت را جابجا می‌کنیم و این مسئله‌ای است که آنها می‌خواهند اینگونه نباشد. و در واقع این کشتی قبل از رسیدن به ساحل غرق شود. از این رو باید تدبیر کرد و در دامن دشمن نیفتاد و به بحران سیاسی دامن نزد.

عضو ائتلاف پیشرفت ادامه داد:‌ ما در اردوگاه اصولگرایان باید بدانیم فشارهای اقتصادی ممکن است در مردم تمایلی برای تغییر را که یک امر طبیعی است و در هر انتخاباتی یک حدی از آن وجود دارد، شکل بگیرد. اصلاح طلبان گاهی در تحلیل‌های خود عنوان می‌کند این انتخابات یک فرصت طلایی است که باید گفت پشت سر این فرصت طلایی حرف‌های بسیاری نهفته است.

حدادعادل با بیان اینکه در انتخابات‌های گذشته اصولگرایان و اصلاح طلبان بودند، یادآور شد: در حال حاضر سه ضلع وجود دارد؛ اصولگرایان، فتنه و انحراف این سه ضلع را تشکیل می‌دهند و این مسئله را پیچیده‌تر کرده است.

از این رو معتقدم با مجموعه این شرایط تحلیل‌مان از ماه‌ها پیش این بود که حضور اصولگرایان با تعدد نامزدها در صحنه انتخابات به مصلحت انقلاب نیست. 

به گزارش فارس در ادامه نشست پرسش و پاسخ دانشجویان با دکتر غلامعلی حدادعادل برگزار شد و دانشجویی به عنوان اولین سؤال از وی پرسید نقاط ضعف و قوت دولت را چگونه ارزیابی می‌کنید، اظهار داشت: هنوز هم نمی‌توان نقاط ضعف دولت فعلی را تماما بیان کرد چرا که فعلا دولت مملکت است و انتقادات ما سقفی دارد؛ اما بنده در عین حال وارد این بحث می‌شوم.

نماینده مردم تهران در مجلس درباره نقاط مثبت این دولت گفت: این دولت، دولت پرتلاش و پرکاری است و در مجلس هفتم و ریاست جمهوری دهم جزو کسانی بودم که نه پنهانی بلکه آشکارا از دولت احمدی‌نژاد حمایت کردم، حضور در استان‌ها و داشتن یک بیان مردمی و انتخاب افراد عموما سالم برای کابینه از نقاط مثبت این دولت به شمار می‌رود و وزرای دولت نهم و دهم افراد درستی بودند.

رئیس مجلس هفتم ادامه داد: نقطه قابل توجه این است که این دولت در زیر فشار اقتصادی چرخ کشور را می‌چرخاند و یک واقعیت است. چرا که اداره کشور کار آسانی نیست؛ دولت هیچ گاه نمی‌تواند برای عموم مردم مشکلات خود را توضیح دهد و در جلساتی مثل مجمع تشخیص مصلحت وقتی دولت مشکلات خود را بیان می‌کند باز هم همه موارد را تشریح نمی‌کند.

وی بر همین اساس به مسائل مالی، بانکی، نقل و انتقال ارز، تحریم بانک مرکزی و تحریم نفتی اشاره کرد و گفت: هر گاه ما سعی می‌کنیم که با هر کشوری یک گره اقتصادی را باز کنیم یک هفته بعد هیئتی از آمریکا یا جای دیگر وارد می‌شوند و آن گره باز شده را دوباره کور می‌کنند.

حدادعادل با بیان اینکه در همین شرایط این دولت با اینکه گرانی و مشکلات مدیریتی وجود دارد، اما آن چیزی که خارجی‌ها مدنظر دارند که مردم از گرانی به خیابان بریزند، شکل نمی‌گیرد و در واقع این از زحمات دولت است، گفت: از این رو این دولت حتما قوت‌هایی دارد اما نقطه ضعف‌های این دولت دو دسته هستند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: یک دسته اموری که به رابطه این دولت با رهبری باز می‌گردد که اینها به نظرم اصل است و دسته دیگر ضعف‌ها بحث‌های مدیریتی و انتقادی هستند؛ به نظر بنده رفتار این دولت به گونه‌ای بوده که اعتماد جامعه به عقلانی بودن تصمیم‌گیری‌های دولت کم شده است و این لطمه بزرگی است.

وی با بیان اینکه رفتار این دولت به گونه‌ای نبوده است که اعتماد مردم را به منطقی و عقلانی بودن تصمیم‌گیری‌ها جلب کند، اظهار داشت: به عنوان مثال می‌توان به تغییر وزرا در ماه‌های پایانی دولت اشاره کرد. برای مثال آقای تقی‌پور که وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات را اداره می‌کرد، چه مشکلی داشت؟

حدادعادل اضافه کرد: ما در مجلس با وزارتخانه وی مشکلی نداشتیم و بحرانی به وجود نیامده بود اما دیدیم که این وزیر عزل شد و طی چند ماه با سرپرست اداره شد و دوباره وزیری برای سه ماه روی کار می‌آید؛ نظیر این اتفاق برای وزارت بهداشت و درمان نیز افتاد.

وی با تاکید بر اینکه در خصوص وزارت بهداشت این تصمیم‌گیری از دو جهت معیوب است، گفت: اول اینکه هیچ دولتی در پایان عمر خود وزیر عوض نمی‌کند و دوم اینکه وزیر این وزارتخانه یک خانم بوده است و در ابتدای دولت دهم شاهد بودید که آقای احمدی‌نژاد چقدر از فضائل حضور خانم وزیر در مجلس و تلویزیون صحبت کرد و اینکه می‌خواهد یک سوم کابینه‌اش خانم‌ها باشند.

حدادعادل با بیان اینکه مجلس بالاخره از میان وزرای زن پیشنهادی به یکی از آنها رای داد، گفت: بالاخره یک وزیر زن وارد کابینه شد و متین رفتار کرد. یعنی هم به عنوان یک پزشک متخصص و یک زن متدین با حجاب اسلامی وزارتخانه سنگین را اداره کرد و کارنامه کاری‌اش معیوب نیست. حال ممکن است نمره‌اش 20 نباشد.

وی ادامه داد: حال چه معنی دارد چند ماه مانده به پایان دولت بدون هیچ توضیحی این خانم کنار برود؛ از این رو باید گفت در این وضع موجود و مدت کم چه می‌توان کرد حال اینکه شما از فلان آقا که رئیس یک دانشکده است، خوشتان نمی‌آید. از این قبیل مسائل وجود داشته است.

حدادعادل در ادامه سخنان خود یادآور شد: در مسئله وزیر ارتباطات با اینکه مجلس از کنار رفتن وزیر قبلی دلخور بود اما به وزیر جدید رای داد؛ بعد از این مسئله که قرار بود لایحه بودجه به مجلس داده شود، دولت لج کرده و رئیس‌جمهور به مجلس نیامد.در حالی که مقام معظم رهبری توصیه می‌کنند بداخلاقی کنار گذاشته شود.

عضو ائتلاف پیشرفت در ادامه سخنان خود در پاسخ به سؤالی در خصوص تعریف تکنوکرات بودن اظهار داشت: فهم بنده از تکنوکراسی به همان گونه است که مقام معظم رهبری اشاره کردند؛ ما به توجه صرف به تحول ظاهری و پیشرفت‌های اکتسابی بدون در نظر گرفتن ملاحظات معنوی و انسانی تکنوکراسی می‌گوییم؛ در واقع پیشرفت بدون عدالت تکنوکراسی است.

حدادعادل با بیان اینکه برخی‌ها از جمله رجال اصلاح طلب وقتی با شیوخ خلیج فارس رفت و آمد می‌کنند، می گویند آنها دارای چه ساختمان‌های شیکی هستند. در واقع باید گفت اگر نگاه ظاهری به توسعه اقتصادی و پیشرفت‌ها داشته باشیم بدون اینکه معنویت را در نظر بگیریم به این مسئله نزدیک شدیم.

وی در ادامه سخنان خود در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا با قالیباف و ولایتی ائتلاف کردید اما با زاکانی و جلیلی این ائتلاف صورت نگرفته و شما چه مشترکاتی با اعضای ائتلاف پیشرفت دارید، گفت: ما با دوستانی مثل جلیلی و زاکانی اختلافی نداریم و بنده با اینکه با ولایتی و قالیباف هستم با زاکانی از همه دوست‌تر هستم و هر روز در مجلس یکدیگر را می‌بینیم و مشورت دقیق داریم و هیچ نشانه‌ای از ذره‌ای دلخوری بین بنده و امثال زاکانی وجود ندارد و این احساس قلبی را نسبت به جلیلی و لنکرانی هم دارم و آنها را مومن و انقلابی می‌دانم.

حدادعادل با بیان اینکه همان گونه که مقام معظم رهبری نیز اشاره داشتند آرمانگرایی باید با واقع‌بینی همراه باشد، یادآور شد: واقع‌بینی بدون آرمانگرایی درست نیست؛ باید در پی یافتن فردی مناسب باشیم و از طرف دیگر توجه کنیم که این فراد رای بیاورد.

عضو ائتلاف پیشرفت ادامه داد: زمانی که بنده با ولایتی و قالیباف با یکدیگر قصد تشکیل ائتلاف داشتیم صحبت از آمدن زاکانی، جلیلی و لنکرانی نبود و ما هم الان اینگونه نیست که بگوییم فقط عدد 3 و این عدد می‌تواند به 4 یا 5 گزینه افزایش یابد و افرادی مثل آقای ابوترابی‌هم اگر رای‌آوری قابل توجهی داشته باشند می‌توانند تعداد این 3 نفر را افزایش دهند.

وی با تاکید بر اینکه اما با برداشتن شرط رای‌آوری ائتلاف 20 نفره خواهد شد، گفت: اگر آن را به احزاب و گروه‌ها بدهید وحدت محقق نمی‌شود چرا که در مجلس نهم گروه‌های اصولگرا به نتیجه نرسیدند. ما سه نفر را می‌توانیم با یکدیگر هماهنگ کنیم اما 30 نفر را خیلی نمی‌توان هماهنگ کرد.

حدادعادل بر همین اساس تصریح کرد: برخی از کسانی که اکنون در صحنه هستند 7 دهم درصد رای بیشتر ندارند و این فرد نمی‌تواند رای‌آوری در انتخابات داشته باشد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه این میزان رای‌ از کجا مشخص می‌شود، یادآور شد: نظرسنجی‌های بسیاری مانند بسیج، صدا و سیما و جاهای دیگر انجام شده که نشان می‌دهد رای این سه نفر بالاتر از بقیه است و بین 45 تا 50 درصد مجموع آراء این سه نفر است.

حدادعادل در ادامه در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه مواضع شما با آقای قالیباف درباره فتنه 88 متفاوت است و چه طور با یکدیگر ائتلاف کرده‌اید، گفت: اینگونه نیست که قالیباف طرفدار فتنه و بنده مخالف آن باشم و در واقع صحبت‌های وی در صدا و سیما بعد از انتخابات وجود دارد. اما انتظار بنده از وی این بود که صراحت بیشتری داشته باشد. ولی این گونه نیست که حال وی موافق فتنه بوده باشد.

رئیس مجلس هفتم اضافه کرد: در زمان مجلس ششم وقتی فتنه و آشوب‌هایی در 18 تیر رخ داد، سران اصلاح طلب وی را به مجلس می‌کشاندند اما قالیباف به کسی باج نمی‌داد. و در ایام فتنه نیز وی اقداماتی انجام داد تا اوضاع بدتر نشود چرا که هم فرمانده نیروی انتظامی و هم شهردار تهران بود.

وی در ادامه سخنان خود به مسئله توسعه و پیشرفت اشاره کرد و گفت: هنوز در جامعه ما به خوبی این دو مسئله تفکیک نشده‌اند که برای مثال توسعه منفی و پیشرفت مثبت باشد از این رو هر کس کلمه توسعه را بکار گیرد نباید گفت گناه کرده است.

حدادعادل با بیان اینکه اینگونه نیست که اگر ما در کنار یک فرد قرار بگیریم از اصول خود دست می‌کشیم چرا که وی نیز تکنوکرات یا غیراصولگرا نیست، گفت: البته ما سه نفر یک جور فکر نمی‌کنیم اما بنده قالیباف را منحرف نمی‌دانم.

عضو ائتلاف پیشرفت در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه اگر از این سه نفر یک نفر رای بیاورد دو نفر دیگر کمک می‌کنند، گفت: اگر بخواهند کمک می‌کنیم؛ البته هیچ گونه قولی به یکدیگر ندادیم که مثلا یکی وزیر یا معاون شود اما تصمیم داریم به یکدیگر کمک کنیم؛ بنده و آقای ولایتی دیگر نیازی نداریم دیگر وزیر یا معاون شویم. چرا که در سال 58 از بنده خواستند وزیر ارشاد شوم اما قبول نکردم.

وی در خصوص بحث مربوط به یارانه‌ نیز گفت: من سخنانی مبنی بر اینکه یارانه‌ها پنج برابر شود را حرف غلطی می‌دانم چرا که مخالف واقعیت‌های علم اقتصاد هستم؛ اهل اصراف و ریخت و پاش نیستم و در واقع اداره کشور را با روش‌های مقتصدانه مفید می‌دانم؛ اقتصاد مقاومتی هنوز در جامعه ما معنی پیدا نکرده و باید در راستای تحقق این بحث تلاش کنیم.

وی در ادامه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه سبک زندگی باید عوض شود، گفت: باید تحولات فرهنگی در جامعه ایجاد شود و در کنار آن تدابیر اقتصادی در امر تولید به وجود آید. چرا که هر چه به تولید در کشور بها داده نشود وابستگی بیشتر خواهد شد.

حدادعادل در پایان خاطرنشان کرد: افتخارم این است از نظر فرهنگی پیرو رهبری باشم و در واقع سرباز کوچکی در جبهه فرهنگی انقلاب هستم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها