امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154513
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۲۱:۱۰
تعداد بازدید: 339
به گزارش «پیروان مــوعــود»، سخنگوی رسمی اهل سنت عراق از جزئیات میانجی گری مفتی اعظم عراق با پادشاه عربستان برای عفو نمر پرده برداشت.عامر البیاتی ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، سخنگوی رسمی اهل سنت عراق از جزئیات میانجی گری مفتی اعظم عراق با پادشاه عربستان برای عفو نمر پرده برداشت.

عامر البیاتی سخنگوی رسمی اهل سنت عراق در بغداد درباره جزئیات میانجی گری شیخ مهدی الصمیدعی مفتی اعظم اهل سنت عراق با پادشاه عربستان درباره حکم اعدام شیخ نمر گفت: وزارت امور خارجه عربستان در پیامی به صمیدعی اعلام کرده بود که پادشاه عربستان نوشته است: بله، میانجی گری را پذیرفته ام و اجرای حکم اعدام به تاخیر می افتد. از اقدامات مفتی اعظم عراق این است که برای نجات یکی از علمای اسلامی با پادشاه عربستان وساطت کرد.

بیاتی در ادامه جزئیات این ماجرا را این گونه تشریح کرد: شیخ صمیدعی شخصی را نزد من فرستاده بود تا برای یک کار مهم سریعا به خدمت ایشان برسم و من هم سریعا نزد ایشان رفتم و شیخ از من خواست تا اطلاعیه ای را برای شبکه خبری العالم قرائت کنم. فحوای این اطلاعیه این بود که ما از ملک سلمان بن عبد العزیز پادشاه عربستان سعودی خواسته ایم تا شیخ نمر را عفو کند. من نیز با حضور گروه خبری شبکه العالم این خبر در شبکه اعلام کردم و پس از مدت کمی این اظهارات من بازتاب گسترده ای در داخل عربستان پیدا کرد و در عربستان گفتند چگونه دار الافتاء اهل سنت عراق می آید و از این شخص دفاع می کند.

بیاتی گفت: به دنبال اعلام این خبر و در خواست مفتی اعظم در رسانه ها، در نامه ای برای ملک سلمان نوشتیم و پس از حدود 10 یا 15 روز از تاریخ ارسال این نامه که با امضای خود شیخ صمیدعی بود، از عربستان سعودی خبری به دست ما رسید و گفتند بله در خواست بخشش پذیرفته شده است؛ اما به شرط اینکه ایشان (مفتی اعظم) به همراه یک گروه بلند مرتبه از علمای دار الافتاء به عربستان سفر کنند. اما این درخواست عربستان از دار الافتاء همزمان با سفر مفتی اعظم عراق به ایران و حضور در کنفرانس وحدت اسلامی در تهران شد. وزارت امور خارجه عربستان مستقیما با شیخ صمیدعی تماس گرفت و (عادل الجبیر) از شیخ صمیدعی خواست تا یک تاریخ مشخص برای سفر ایشان به عربستان مشخص کنند و در این گفت وگو جبیر با مفتی در مورد شیخ نمر نیز صحبت کردند و جبیر به مفتی اعظم گفت: با درخواست شما موافقت شده است و اجرای حکم اعدام به تعویق افتاده است.

بیاتی گفت: سبحان الله ما هم تصمیم گرفتیم که سه شنبه به عربستان برویم و به خدمت پادشاه برسیم و فکر می کردیم که راه را گشوده ایم و افق جدیدی را باز کرده ایم. در ادامه به دولت عراق و مراجع امنیتی کشور این موضوع را اطلاع دادیم و به آن ها گفتیم مسائل و مشکلات موجود را رها کرده و به موضوع سفر هیئت دار الافتاء به عربستان و نیز عفو شیخ نمر به پردازند. پس از مطرح شدن این موضوع در میان مقامات و مسئولان عراقی، با استقبال زیادی از طرف دولت و مقامات سیاسی مواجه شدیم و ما را به خاطر این میانجی گری تشویق کردند.
اما صبح شنبه ناگهان زمانی که من در جشن میلاد نبی اکرم که خالد الاسدی رئیس فراکسیون احرار پارلمان عراق برگزار کرده بود، شرکت داشتم که در این میان مفتی اعظم از ایران تماس گرفت و گفت شیخ نمر را اعدام کردند. شیخ در ادامه گفت: برنامه ما کاملا خراب شد و عربستانی ها خلف وعده کردند و عواقب این اقدام عربستان در جهان عرب و اسلام و به خصوص خلیج فارس و عراق سایه خواهد انداخت.

سخنگوی مفتی اعظم اهل سنت عراق گفت: ایشان (مفتی اعظم) مصلحت امت اسلامی را در این دید که در کنفرانس وحدت اسلامی در تهران حضور به عمل رساند و بعد به عربستان سفر کند؛ با این توجیه که عهد و پیمانی هست و در مورد مساله شیخ نمر این مساله تا حدودی تمام شده اما فقط می گوییم مسئولیت کامل اعدام شیخ نمر برعهده عربستان سعودی است.
بیاتی تاکید کرد امروز شیخ نمر را کشتند و فردا نیز یک شیخ مسلمان دیگر را و این شعله ور کردن آتش فتنه در درون جامعه اسلامی است و اگر مرزهای فتنه و فرقه گرایی تا کنون بسته بود اکنون عربستان آن را گشوده است و امروز فتنه در عربستان است و در داخل خیابان های شهر و امروز اگر دو تانک عربستان در شهر قطیف به آتش کشیده می شود این نتایج و عواقب اقدام عربستان است و مسئولیت این اقدام بر عهده عربستان است.

بیاتی در ادامه درباره فضای نا امیدانه ای که دار الفتاء عراق پس از اعدام شیخ نمر در آن قرار گرفت، گفت: ما در تنگنای شدید قرار داریم و به شدت نسبت به اعدام شیخ نمر ناراحت هستیم و ناراحتی مان را به مردم، مرجعیت شیعی در نجف و کربلا و شیوخ عشایراعلام کرده ایم و اکنون به دولت عراق، کنسولگری ایران در کربلا و بسیاری از نمایندگان پارلمان عراق در این خصوص رایزنی کرده ایم و به نظر ما این دولت عربستان است که ضرر کرده است.


انتهای پیام /654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها