امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۵:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154547
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۸:۳۷
تعداد بازدید: 438
به گزارش پیروان مــوعــود، به دنبال قطع روابط دیپلماتیک ریاض با تهران، مقامات ایرانی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند که در زیر ...

به گزارش پیروان مــوعــود، به دنبال قطع روابط دیپلماتیک ریاض با تهران، مقامات ایرانی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند که در زیر می‌خوانید.

 
حجت‌السلام روحانی در واکنش به اقدام شتابزده ریاض در قطع روابط دیپلماتیک خود با تهران گفت: دولت عربستان برای این که بر جنایتش نسبت به سربریدن یک رهبر دینی در کشور خود سرپوش بگذارد، دست به اقدام عجیبی زده و رابطه سیاسی خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرده است در حالی که  بی‌تردید هیچ‌گاه این گونه اقدامات نمی‌تواند آن جنایت بزرگ را بپوشاند.

 
 آیت‌الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه نیز با محکومیت جنایات متعدد آل‌سعود در منطقه رفتار حکام این کشور را جنون آمیز دانست و افزود: عربستان صحبت از قطع ارتباط سیاسی با ایران می‌کند، اما این در حالیست که جمهوری اسلامی ایران هیچ نیازی به سعودی‌ها و اربابان‌شان نداشته و قطع این ارتباط به هیچ وجه برای ما مشکل‌آفرین نخواهد بود.


 محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت با اشاره به قطع روابط سیاسی عربستان و ایران نیز اظهار داشت: ایران کشور بزرگی است و در مرحله‌ای هستیم که با استقبال انبوه کشورهای دیگر برای بسط و توسعه روابط مواجهیم، عربستان چه سهمی از توسعه ملی ما را تامین می‌کند که نگران قطع رابطه آن و برخی کشورهای ریزه‌خوار آن باشیم؟

 سخنگوی دولت افزود: قابل تذکر است که در سی و چند سال انقلاب اسلامی کشورهای بزرگ قطع رابطه را با ایران تجربه کردند و رژیم عربستان نیز از دنبال کردن سیاست‌های ناپخته خود متضرر خواهد شد چه برسد به دولت بزرگی مانند جیبوتی!


علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این باره یادآور شد: اقدام دولت سعودی در قطع روابط با ایران٬ کار و سیاست اشتباهی است٬ زیرا شاید یک عده دست به کاری بزنند٬ اما این مسئله دلیل مناسبی برای قطع روابط نیست٬ به طوری که در چند سال اخیر در کشورهای اروپایی چندین بار به سفارت ایران حمله کردند٬ اما ما هیج اقدامی برای قطع روابط نکردیم.

 
محمد نهاوندیان رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور نیز در ارتباط با قطع رابطه ریاض و تهران و همسویی برخی کشورها با این اقدام اظهار داشت: اینگونه ماجراسازی و ماجراجویی حتماً به ضرر این کشورهاست. وی تصریح کرد: مسلماً اقداماتی از این قبیل بیش از هر کس دیگری به ضرر کشورهایی است که خود را از فرصت ارتباط با ایران محروم می‌کنند و به هیچ عنوان به هدف خود که تغییر توجه افکار عمومی جهان از جنایات آنهاست نمی‌رسند.

 رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران مورد توجه و اقبال جهانی است و همه کشورها مایل به گسترش روابط با کشورمان هستند، افزود: متأسفانه برخی از کشورها در منطقه ما از این توسعه ارتباطات و حضور ایران در صحنه جهانی ناراحت بودند.

 
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌ جمهوری کشورمان در واکنش به اقدام عربستان در قطع روابط دیپلماتیک با ایران با بیان اینکه این عربستان است که از قطع رابطه با ایران ضرر می‌کند، خطاب به سران سعودی، خاطرنشان کرد: از کارهای عجولانه و بی‌منطق دست بردارید.


 محمدجواد ظریف گفت: بعد از واقعه تأسف‌بار شنبه شب ایران حتماً با تمام افرادی که در این حوزه کوتاهی یا قانون‌شکنی کردند برخورد جدی می‌کند. ایران تمام حمایت خود از مقرهای دیپلماتیک، کارمندان و کنسولگری سعودی را انجام داد، اما این باعث تأسف است که سعودی سیاست ایجاد تنش را ادامه داد.

 وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: تنش و آتش‌افروزی برای کسی عاقبت خوشی نخواهد داشت. سیاست ایران همواره مبتنی بر ایجاد آرامش و همکاری و همراهی با تمامی همسایگانش بوده است. ما برای جهان عرب و نیز عربستان سعودی به عنوان جزء مهمی از جهان اسلام، احترام ویژه قائلیم و می‌خواهیم ارتباط سازنده خود را که از گذشته داشته‌ایم ادامه دهیم و همه را به این منظور به همکاری دعوت می‌کنیم.


 جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز تاکید کرد‌: عربستان سعودی نه تنها منافعش بلکه حیاتش را در ادامه تنش و درگیری می‌داند.عربستان سعودی سعی می‌کند مجموعه مشکلات داخلی اش را هم از طریق فرافکنی و صادر کردن آن به خارج از عربستان حل کند.


  حسین امیر عبدالهیان معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه کشورمان گفت: عربستان سعودی با اعلام تصمیم به قطع رابطه با تهران نمی‌تواند بر خطای بزرگ اعدام رجلی دینی سرپوش گذارد.

 وی افزود: عربستان سعودی پیش از این نیز با خطای راهبردی و اتخاذ رویکردهای شتابزده و نسنجیده ناامنی ها در منطقه را تشدید کرد، باعث رشد تروریسم و افراط گرایی شد، با توطئه کاهش قیمت نفت به مردم کشورش و کشورهای مسلمان منطقه اسیب رساند.

حمید طالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور نیز اظهار داشت: دوستان عرب! تندنرانید، ایران کشور صبر است و سیاست؛ نظاره گری و آغاز زمان بازی متقابل را خوب بلد است و بازیگری قهار است.

 وی تصریح‌کرد: کشورها می‌توانند روابط خود را قطع کنند یا کاهش دهند، ولی دوباره نمی‌توانند آن را وصل کنند؛ وقتی پای منافع اقتصادی به میان آید، به خضوع درخواهند آمد.
 

منبع: افکار

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها