امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۰۴:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154579
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۲۰
تعداد بازدید: 283
به گزارش پیروان مــوعــود، حسن پلارك، رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات گفت: گنبد مطلاي امام علي(ع) با گذشت بيش از سه قرن از ساخت آن، بر اثر عوامل ...

به گزارش پیروان مــوعــود، حسن پلارك، رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات گفت: گنبد مطلاي امام علي(ع) با گذشت بيش از سه قرن از ساخت آن، بر اثر عوامل مختلف، دچار فرسايش و خوردگي شده و نيازمند ترميم و مرمت است.

وي ادامه داد: پيرو توافق به عمل آمده با وقف شيعي عراق و توليت حرم مطهر علوي، مقرر شد، گنبد مطلاي حرم آن امام همام توسط ستاد بازسازي مجدداً طلاكاري و نوسازي شود.

پلارك خاطرنشان كرد: به همين منظور با مديريت واحد صنعتي و هنري ستاد بازسازي عتبات عاليات، كارگاه هاي مرمت و بازسازي خشت هاي قديمي و آبكاري جهت اضافه كردن طلا روي خشت ها و نصب مجدد آنها بر روي گنبد راه اندازي و تجهيز شد.

وي گفت: با توجه به ارزش تاريخي خشت هاي گنبد، مقرر شد تا خشت هاي قديمي پس از ترميم و صافكاري مجددا آبكاري شده و به پوشش طلاي آنها، 17 ميكرون افزوده شود. زمان اجراي اين قرارداد به مدت 18 ماه پيش بيني شده و ستاد بازسازي عتبات عاليات استان خوزستان مسئوليت اجراي آن را به عهده گرفته است.

رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات ادامه داد: مساحت گنبد حرم امام علي(ع)،650 متر مربع است كه 10 هزار خشت طلا دارد و طلاي مورد نياز براي تعمير گنبد از محل وقف تامين مي شود.

به گفته وي، كار مهندسي، تعمير و نيروي كار، توسط استان خوزستان تامين مي شود و متولي اصلي اين كار بزرگ مردم هستند.

حرم مطهر امام اول شيعيان حضرت علي (ع) در شهر نجف در 160 كيلومتري جنوب بغداد قرار دارد.
 

منبع: حج

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها