امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۲:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154619
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۰۹:۱۲
تعداد بازدید: 237
به گزارش «پیروان مــوعــود»، «توبی متیسن» پژوهشگر ارشد دانشگاه آکسفورد انگلیس در اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی گفت، عربستان با القاعده اتحاد ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، «توبی متیسن» پژوهشگر ارشد دانشگاه آکسفورد انگلیس در اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی گفت، عربستان با القاعده اتحاد تاکتیکی دارد و به اعدام یک شخصیت شیعه در کنار اعضای القاعده نیاز داشت.

به گزارش پایگاه اینترنتی اندیشکده آمریکایی «شورای روابط خارجی» متیسن درباره دلیل به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر به دست آل سعود در عربستان گفت: نمر النمر با صراحت لهجه مشکلات شیعیان عربستان را بیان می کرد و زبان گویای نسل جوان شیعیانی بود که امید زیادی به حل مشکلات خود نداشتند. النمر در سال 2012 و اندک زمانی پس از یک سخنرانی و محکوم کردن شاهزاده «نایف» وزیر کشور طولانی مدت عربستان که به تازگی درگذشته بود، بازداشت شد.

وی افزود: خواسته های شیعیان عربستان در چند دهه گذشته ثابت بوده است . این بخش از جامعه عربستان از مناصب دولتی و از اقتصاد کشور حذف شده است. هرگز یک وزیر شیعه در عربستان در دولت حاضر نبوده و در کل تاریخ حکومت آل سعود بر عربستان این کشور تنها یک سفیر شیعه داشته و آن هم سفیر این کشور در ایران بود.

این پژوهشگر دانشگاه آکسفورد در ادامه خاطرنشان کرد: سعودی ها قطعا می دانستند که اعدام شیخ النمر تنش های فرقه ای را افزایش می دهد اما احتمالا انتظار نداشتند که واکنش ها تا این حد باشد.

وی افزود: حاکمان سعودی همچنین می دانستند که اعدام النمر مردم سنی عربستان را پشت سر دولت بسیج می کند و به این کار نیاز داشتند چرا که همراه با النمر شماری از افراد وابسته به القاعده هم اعدام شدند.

وی افزود: عربستان سعودی نوعی اتحاد تاکتیکی با گروه «القاعده شبه جزیره عربی» در جنگ یمن دارد و هر دو در یک سمت منازعه قرار دارند. به نظر می رسد که حاکمان عربستان زمانی که تصمیم گرفتند تعدادی از افراد القاعده را اعدام کنند، نیاز داشتند که برای کاهش تبعات آن در میان سنی های عربستان یک چهره شیعه مانند النمر را هم اعدام کنند.

به گفته این پژوهشگر سیاسی، اکنون با اعدام النمر منازعات فرقه ای در عربستان تشدید می شود و برخی از شیعیان ممکن است به سمت رویارویی و حتی حرکات خشونت آمیز علیه دولت عربستان روی بیاورند که چنین اقداماتی در خدمت سیاست «تفرقه بیانداز و حکومت کن» ریاض خواهد بود.

این پژوهشگر در ادامه در خصوص ارتباط این مساله با مشکلات اقتصادی عربستان گفت: به نظر من این تصادفی نیست که اعدام شیخ النمر تنها چند روز پس از اعلام کاهش مزایای اقتصادی در عربستان انجام می شود و در روز اول ژانویه عربستان بطور یکجانبه به آتش بس در یمن پایان داد و بمباران یمن را از سر گرفت.

وی افزود: بسیاری از سعودی هایی که من با آنان گفت وگو کرده ام بر این باورند که جنگ یمن به خوبی برای عربستان به پیش نمی رود و این کشور همچنین در سوریه نیز به اهداف خود نرسیده است.

وی گفت: در این میان مشکلات اقتصادی هم وجود دارد و هیچ اصلاحات سیاسی هم در کار نیست. در چنین شرایطی، ایجاد تنش های فرقه ای و احساسات ضد ایرانی همواره ابزار خوبی برای منحرف کردن اذهان مردم عربستان از این مشکلات است.

وی در خصوص ارتباط این موضوع با اجرای توافق هسته ای و لغو تحریم های ضد ایرانی تصریح کرد: سعودی ها و اماراتی ها از پیامدهای لغو تحریم ها و عادی شدن روابط ایران - آمریکا هراسان هستند. این قطع روابط با ایران احتمالا تلاشی برای تاثیرگذاری بر سیاست آمریکا در قبال تهران است.

وی اظهار داشت: سعودی ها درک نمی کنند که با تحریک احساسات ضد شیعی در منطقه و اعدام النمر و قطع روابط با ایران، تندروها را در داخل ایران تقویت می کنند. البته برخی ها در هیات حاکمه عربستان همین را می خواهند زیرا این تنش ها به نفع تندروها در هر دو طرف است . هم اکنون رهبران جدید سعودی کاملا تندرو هستند و آنان بخش زیادی از اقدامات خود را در منطقه با استدلال مقابله با ایران توجیه می کنند.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها