امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۰:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15465
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۶
تعداد بازدید: 127
صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد شرایط و ویژگی‌های دولت و ...

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد شرایط و ویژگی‌های دولت و کابینه حسن روحانی اظهار داشت: آقای روحانی باید در کابینه از رقبای انتخاباتی خود استفاده کند و من این را به عنوان یک شعار مطرح نمی‌کنم بلکه این یک واقعیت است.

وی به توانمندی‌های محمدباقر قالیباف شهردار تهران و از رقبای حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره کرد و گفت: آقای قالیباف صرفنظر از مسائل سیاسی از نظر مدیریتی بسیار توانمند هستند و البته این را نیز باید در نظر داشت که ایشان از نظر سیاسی با آقای روحانی دارای اختلافات عمیق است.

این استاد دانشگاه تهران با اشاره به گرایش سیاسی قالیباف ادامه داد: آقای قالیباف یک شخصیت اجرایی است. بنابراین به هیچ وجه مشکل سیاسی با بقیه افراد کابینه پیدا نمی‌کند.

زیباکلام همچنین معتقد است که رئیس‌جمهور منتخب باید از ظرفیت‌های آقای رضایی نیز در یک سمت اقتصادی استفاده کند چرا که به گفته وی آقای رضایی در ریشه، به موضع‌گیری‌های سیاسی آقای روحانی نزدیک است. این استاد دانشگاه تهران تاکید کرد: بنده آقایان رضایی و قالیباف را کنشگران سیاسی نمی‌دانم.

وی گفت که رئیس‌جمهور منتخب باید از ولایتی نیز در مذاکرات1+5 دعوت به عمل آورد چرا که ولایتی دو ویژگی بخصوص برای مذاکره با تیم 1+5 دارد.

این استاد دانشگاه تهران نزدیکی دیدگاه ولایتی به روحانی را از ویژگی‌های وی برشمرد و خاطرنشان کرد: آقای ولایتی هم مثل آقای روحانی معتقد است که مملکت را نباید فدای مسائل هسته‌ای کرد و هر دوی این آقایان نگاهشان به مقوله هسته‌ای نگاهی ایدئولوژیک نیست بلکه هر دوی اینها می‌گویند که برنامه هسته‌ای باید با کمترین هزینه به منافع ملی کمک کند. در حالی که آقای جلیلی یک نگاه ایدئولوژیک به برنامه هسته‌ای داشت و این را رویارویی بزرگ ایران با قرن می‌دانست.

زیبا‌کلام ادامه داد: اگر آقای روحانی آقای ولایتی را برای مذاکره با 1+5  پیشنهاد دهد، ضرری نمی‌کند چرا که ولایتی مورد وثوق مقام معظم رهبری است و به نفع رئیس‌جمهور منتخب است که از شخصی در مسائل هسته‌ای استفاده کند که مورد اعتماد رهبری باشد.

وی با بیان اینکه اگر آقای روحانی از افرادی چون ولایتی، قالیباف و رضایی در کابینه‌اش استفاده کند، نشان خواهد داد که همان رویکرد آقای هاشمی را دنبال می‌کند، تاکید کرد: باید افرادی در کابینه انتخاب شوند که دارای تخصص و تجربه باشند و نباید گفت که چون این فرد در گروه ما نیست، نباید در کابینه حضور داشته باشد. بنابراین اگر روحانی رقبای انتخاباتی را وارد دولت کند بعدها می‌تواند به مخالفان خود بگوید که با اکثریت 70 درصدی دولتم را تشکیل دادم.

استاد دانشگاه تهران به ضرورت حضور عارف در کابینه یازدهم اشاره و خاطرنشان کرد: آقای روحانی نسبت به آقای عارف، دین و وظیفه‌ای اخلاقی دارد که باید از ایشان برای حضور در کابینه خود دعوت کند. البته شاید روحانی به دلایلی نخواهد که از عارف به عنوان معاون اول استفاده کند اما می‌تواند وی را در وزارت علوم و دانشگاه تهران به کار گیرد.

زیباکلام با تاکید بر اینکه حیف است از ظرفیتی همچون عارف استفاده نشود، گفت: اگر عارف از دور رقابت‌های ریاست جمهوری نیز انصراف نداده بود باز هم واجد شرایط معاون اولی بود، بنابراین اگر وی بخواهد از پست معاون اولی سر باز بزند بهتر است آقای روحانی از آقای خاتمی و هاشمی بخواهد که آنان عارف را مجاب کنند تا همکاری داشته باشد.

وی سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان در دولت روحانی را که عده‌ای از آن سخن می‌گویند، تهمت دانست و خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان واقعی سهمی نمی‌خواهند چرا که آنان به دنبال آرمان‌های خود هستند و اگر به دنبال قدرت بودند با اصولگرایان کنار می‌آمدند. بنابراین برای اصلاح‌طلبان اصولشان مهمتر از پست گرفتن است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: برای اصلاح‌طلبان ایستادگی بر روی اصول و آرمانشان مهم است و اگر از آقای روحانی نیز در انتخابات ریاست جمهوری دور یازدهم حمایت کردند، به این دلیل بود که فکر می‌کردند آقای روحانی به اهدافشان نزدیک‌تر است و در حقیقت روی روحانی سرمایه‌گذاری نکردند.

زیباکلام در پایان بر ضرورت به کارگیری اصولگرایان نیز تاکید کرد و گفت: در دولت یازدهم باید از نیروهای اصولگرایی که بغض، کینه و نفرت نداشتند و دارای توانایی‌های مدیریتی هستند استفاده شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها