امروز : یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
۱۳:۱۴
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1548
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۱۰
تعداد بازدید: 201
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از روزنامه مصری الشروق، «محمد حسنین هیکل»، نویسنده و روزنامه‌نگار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از روزنامه مصری الشروق، «محمد حسنین هیکل»، نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته مصری در گفت‌وگو با برنامه مصری «اینجا پایتخت است» که از شبکه ماهواره‌ای «سی‌بی‌سی» پخش می‌شد، به بررسی آخرین تحولات جاری در مصر به خصوص رابطه با ایران پرداخت.

هیکل درباره سردی روابط بین تهران و قاهره گفت که بر این باور است، این سردی و قطع روابط به استقبال «انور سادات»، رئیس جمهوری اسبق مصر از شاه ایران در سال 1979 و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بازمی‌گردد.

این نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته مصری در ادامه گفت که غرور و خود بزرگ بینی سادات و ترجیح آن بر منافع استراتژیک مصر، سادات را واداشت تا شاه ایران را در مصر بپذیرد. 

وی افزود: حسنی مبارک، رئیس جمهوری مخلوع مصر بارها به محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران درباره از سرگیری روابط بین تهران و قاهره وعده داده بود، اما این امر به دلیل «وتو» بین المللی محقق نشد و مهمترین کشورهایی که مخالف برقراری این رابطه بودند، باید از آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی نام برد.

هیکل در ادامه از عقب‌نشینی «محمد مرسی»، رئیس جمهوری مصر و حکومتش به خاطر گام‌هایی که برای نزدیکی به تهران در قالب سفر گردشگران ایرانی به مصر برداشته و با مخالف جریان سلفی‌ مصر مواجه شده بود، ابراز ناخرسندی کرد.

وی در پایان سخنانش گفت که بر این باور است که حکومت اخوانی‌ها در مصر نمی‌تواند، موفق باشد، چون تازه کار و بی تجربه‌اند و حوادث جاری در این کشور بسیار بزرگتر و مهمتر از آن هستند که اخوانی‌ها بتوانند آنها را اداره کنند و هم اکنون همه از ناتوانی اخوانی‌ها در ادامه درست امور کشور احساس ناامیدی می‌کنند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها