امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۳:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15481
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۶
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در چند وقت اخیر رؤسای برخی دانشگاه‌های کشور به خصوص چند دانشگاه بزرگ با ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در چند وقت اخیر رؤسای برخی دانشگاه‌های کشور به خصوص چند دانشگاه بزرگ با ابراز گلایه از نحوه واگذاری طرح‌های کلان ملی به دانشگاه‌ها از سوی شورای عالی عتف، اعلام کردند که جایگاه برخی دانشگاه‌ها در اجرای طرح‌های کلان ملی با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های محققان دانشگاه دیده نشده است.

در این رابطه عمو عابدینی معاون پژوهشی دانشگاه تهران گفت: با توجه به ظرفیت منحصر به فرد دانشگاه تهران در ایران و جهان انتظار داشتیم در شش یا هفت طرح کلان به عنوان دانشگاه محوری مطرح باشیم ولی در حال حاضر در سه طرح نقش دانشگاه محوری را داریم البته در 15 طرح نیز به صورت مشارکتی فعالیت می‌کنیم.

وی افزود: با توجه به اینکه دانشگاه تهران در تولید علم ظرفیت بسیاری دارد، امیدواریم در واگذاری طرح‌های کلان جایگاه دانشگاه تهران در نظر گرفته شود زیرا کمرنگ بودن این دانشگاه سبب زیان تمام کشور می‌شود.

* فتح‌اللهی: واگذاری طرح‌های کلان باید بر اساس ظرفیت دانشگاه‌ها باشد

یعقوب فتح‌اللهی معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به واگذاری طرح‌های کلان کشور به دانشگاه‌ها بدون دخالت نظر معاونان پژوهشی دانشگاه‌های کشور، گفت: در حال حاضر 5 عنوان از طرح‌های کلان کشور به دانشگاه تربیت مدرس واگذار شده است و سال گذشته از طریق مصوبه شورای عتف به دانشگاه ابلاغ شد.

وی افزود: دانشگاه تربیت مدرس در چند طرح کلان کشور نیز به عنوان دانشگاه همکار حضور دارد که البته هنوز تفاهم‌نامه‌‌های کامل در این رابطه منعقد نشده است.

فتح‌اللهی با تأکید بر ضرورت دخالت نظر معاونان پژوهشی در واگذاری طرح‌های کلان، گفت: واگذاری طرح‌های کلان بر اساس آمار و اطلاعات کمیسیون‌های شورای عتف صورت می‌گیرد و کمبودها و نقصان در واگذاری طرح‌ها به دلیل عدم توجه به ظرفیت مراکز پژوهشی و معاونان پژوهشی دانشگاه‌هاست.

معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه واگذاری طرح‌های کلان باید بر اساس ظرفیت علمی کشور صورت گیرد، اظهار داشت: در تصمیم‌گیری و تصمیم سازی واگذاری طرح‌های کلان، معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها همکاری نداشته‌اند و فقط برخی معاونان که عضو کمیسیون‌های شورای عتف بودند، دخالت داشتند.

وی در رابطه با بودجه اختصاص یافته به طرح‌های کلان، گفت: تاکنون اجرای طرح‌های کلان بر اساس بودجه وزارت علوم صورت می‌گرفت ولی امسال مجلس شورای اسلامی بودجه‌ای را به این طرح‌ها اختصاص داده است که هنوز جزئیات این بودجه مشخص نیست.

* مهدی‌نژاد: واگذاری طرح‌های کلان براساس توانمندی و سابقه دانشگاه‌هاست

محمد مهدی‌نژاد نوری معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه واگذاری طرح‌های کلان به دانشگاه‌ها، برنامه ریزی خاصی دارد، گفت: برخی طرح‌ها از ابتدا با تعدادی از دانشگاه‌ها همکاری داشته و نهاد مرتبط همکار دانشگاهی خود را معرفی می‌کند.

وی افزود: به طور مثال مبتکر یکی از طرح‌ها وزارت نفت بوده است که از ابتدا با سه دانشگاه همکاری داشته و دانشگاه محور را از بین این دانشگاه‌ها انتخاب کرده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اظهار داشت: در رابطه با جت 150 نفره سازمان صنایع هوایی نیز دانشگاه امیرکبیر از ابتدا درگیر بوده است، بنابراین همین دانشگاه به عنوان دانشگاه محوری در اجرای طرح اعلام شد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی نیز دو طرح را در شورای عتف مطرح کرد که پس از بررسی، تصویب شد، طرح‌های دیگر نیز براساس توازن و تعادل به دانشگاه‌ها واگذار شد به طور مثال طرح تولید واکسن‌های انسانی با توجه به سابقه انستیتوپاستور به این نهاد واگذار شد.

مهدی‌نژاد صلاحیت، توانمندی و انگیزه دانشگاه‌ها را از شاخص‌های واگذاری طرح‌های کلان دانست و گفت: هیچگاه صلاحیت دانشگاه‌ها در واگذاری طرح‌های کلان نادیده گرفته نشده است و اگر به دانشگاه طرحی واگذار نشده باید مسئله را در خودش ببیند، ولی این طور نیست که پشت میز نشسته باشیم و بدون در نظر گرفتن شاخص‌ها طرح‌ها را تقسیم کنیم.

به گزارش فارس، امید است با افزایش بودجه طرح‌های پژوهشی حجم طرح‌ها نیز افزایش یافته و دانشگاه‌های بیشتری درگیر اجرای طرح‌های کلان ملی شوند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها