امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۳:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1549
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۱۰
تعداد بازدید: 358
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد باقر قالیباف شهردار تهران با  با آیات عظام و مراجع بزرگوار تقلید قم دیدار و گفت وگو کرد. اساس این ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، محمد باقر قالیباف شهردار تهران با  با آیات عظام و مراجع بزرگوار تقلید قم دیدار و گفت وگو کرد.

اساس این گزارش، محمد باقر قالیباف،  با آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، مدیر مرکز مدیریت حوزه علمیه قم و نماینده مردم بوشهر در مجلس خبرگان رهبری  دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به اقدامات و خدمات شهرداری تهران، ابراز داشت: اتفاقات تهران در مقابل چشم همه هست و من - به دلیل نوع کاری که دارم و باید هفته ای چند بار به تهران بیایم - این اقدامات و تلاش ها را می بینم؛ فکر می کنم کمتر کسی باشد که این موفقیت ها را ببیند و به یاد شما نیفتد.

امام جمعه موقت قم خاطر نشان ساخت: انصاف این است که  - در یک جمله بگویم - وضع تهران به گونه ای است که انسان احساس طراوت، شادابی و زندگی می کند و تهران شهری است که برای ادامه زندگی می توان به آن دل بست ؛ این نتیجه برنامه ها و دلسوزی های شما است، اگرچه در تهران با این وسعت و گستردگی مشکلات و مسایلی هم وجود دارد.

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه صحبت های خود به عهد نامه مالک اشتر که حضرت امیر المونین (ع) در آن بر روی چهار نکته تاکید ویژه داشتند، اشاره کرد و گفت: این چهاردستور لازمه یک مدیریت توانمند و قوی، چه در جایگاه شهرداری و چه سایر مسئولیت ها است. نخست توجه به آبادانی شهرها و مراکزی که مردم در آن ساکن هستند؛ یعنی جایی که جلوه های آبادانی آن برای مردم دیدنی باشد. این در مقابل کسانی است که می گویند اسلام به دنیا نمی اندیشد.  یک مقایسه کلی میان قبل و بعد از انقلاب نشان می دهد که سمت و سوی آبادانی چگونه بوده است.

مدیر عالی حوزه های علمیه سراسر کشور یادآور شد: نکته دوم در اینکه، باید توجه کرد  مسئول جامعه فقط مسئول آبادانی نیست، بلکه باید کار فرهنگی را در کنار کار عمرانی انجام داد؛ در غیر این صورت تفاوتی میان ما و کشورهای غیر اسلامی نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری نکته سوم در عهد نامه مالک اشتر را دشمن شناسی عنوان کرد و گفت:  هر حرکتی با یکسری دشمن مواجه می شود، کشور ما با تحریم ها و کینه ورزی ها روبرو بوده و این کشور سال ها مقاومت کرده است. یکی از موضوعات مهم دشمن شناسی و مقاومت کردن است.؛ نکته بعدی اینکه برای عمران و آبادانی چرخه مالی لازم است یعنی گرفتن خراج از مردم و تامین مالی؛ چون تا این چرخه مالی نباشد کاری پیش نمی رود.

آیت الله حسینی بوشهری خطاب به شهردار تهران گفت: خوشبختانه شما جزو موفقین هستید که با پشتکار و دلسوزی، موفقیت های بسیار به دست آورده اید؛ ما برای اداره کشور به این فاکتور ها، یعنی همان دلسوزی، پشتکار و انعطاف پذیری نیاز داریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه «دنیا به ایران به عنوان کشوری که باید الگو باشد نگاه می کند»، ابراز داشت: البته ما نتوانسته ایم آنچه مورد خواست مقام معظم رهبری بوده است را ارایه دهیم، تنها رهنمود های ایشان نیز نمی تواند یک شبه این الگو را بسازد، بلکه مدیران باید گوش به فرمان باشند و به این رهنمود ها عمل کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین اظهار کرد: نکته دیگر غفلتی است که گاهی اتفاق می افتد، باید بدانیم خواستگاه انقلاب حوزه و روحانیت است، نمی توانیم جامعه ای را تعریف کنیم اما خواستگاه اصلی آن را فراموش کنیم. اگر روحانیت و حوزه را از انقلاب منها کنیم، هویت آن از بین می رود.  اگر کسی در دوره دفاع مقدس شهید می شد، با این نگاه بود که امام (ره) نایب امام زمان (عج) است و یک امر تعبدی انجام داده است.

مدیر عالی حوزه های علمیه سراسر کشور در پایان تاکید کرد: خوشبختانه شما به این موضوعات توجه دارید  و امیدوارم بتوانید با حفظ موفقیت های گذشته، گام های موفقیت آمیز بیشتری بردارید.

بر اساس این گزارش، همچنین آیت الله علوی گرگانی در دیدار با شهردار تهران گفت که خدمات شهرداری در تهران بسیار خوب و مطلوب بوده است.

  محمد باقر قالیباف در جریان دیدار با آیات عظام و مراجع تقلید شهر مقدس قم، باحضور در بیت آیت الله علوی گرگانی با ایشان دیدار و گفت و گو کرد.

آیت الله العظمی محمد علی علوی گرگانی در دیدار با محمد باقر قالیباف، ضمن تشکر و قدر دانی از حضور شهردار تهران در دیدار با مراجع عظام تقلید، اظهار داشت:  این توجه و لطفی که شما نسبت به مراجع و روحانیون دین دارید و خود را مقید می دانید که  همه ساله با حضور در بیوت مراجع به ارایه گزارش بپردازید، نشان از حسن عقیده جنابعالی دارد.

این مرجع عالیقدر تقلید با اشاره به حدیثی از حضرت جواد الائمه (ع) گفت: حضرت می فرمایند هر مومن به سه چیز نیاز دارد، اول اینکه در همه کارها از خداوند استمداد بطلبد و نسبت به موفقیت هایی که به دست می آورد، شکر خدا را بگوید. مسئولیتی که به انسان سپرده می شود در واقع یک نوع امانت است و باید آن را به اهلش برسانند. تهران هم برای شما یک امانت است و وقتی شما همه مسایل آن را در جای خودش انجام می دهید، از این امانت به خوبی نگهداری کرده اید. نکته دوم اینکه هر مومنی، هر شب حدیث نفسش را با خود بررسی کند و سوم اینکه انسان نصیحت و خیرخواهی دیگران را با خوشرویی پذیرا باشد. هر مومن لازم است این سه ویژگی را داشته باشد.

آیت الله العظمی علوی گرگانی با بیان اینکه «خدمات شما در تهران بسیار خوب و مطلوب بوده است»، خطاب به شهردار تهران، تصریح کردند: انتظار ما هم از شما این است که در انجام خدماتتان، خدا و خلق خدا از شما راضی باشند زیرا خداوند فرموده است رضایت  خلق خدا  رضایت من است.

این مرجع تقلید جهان تشیع تاکید کردند: من معتقدم که اگر برنامه های شما نه تنها در تهران بلکه در تمام ایران اجرا شود، راحتی مردم فراهم خواهد شد.

ایشان همچنین با اشاره به موضوع عفاف و حجاب در پایتخت، اظهار داشت: در رابطه با تهران، آنچه باعث نگرانی من می شود موضوع فرهنگ عفاف و حجاب آن است. اگر نیت پاک شما در این بخش هم نه به صورت اجبار، بلکه با فرهنگ سازی انجام شود، انشالله باعث خواهد شد تا مردم عفاف و حجاب را رعایت کنند.اگرچه این موضوع نیازم  به همکاری همه بخش ها و دستگاه ها دارد.

آیت الله علوی گرگانی در پایان ابراز داشت: وقتی در رابطه با این موضوعات صحبت می شود برخی می گویند نمی توان مسایل را حل کرد؛ اما مهم این است افرادی مثل شما که دارای تعهد هستند، نسبت به موضوعات دقت نظر و اجرا داشته باشند و  انشالله با این تعهد مشکلات حل خواهد شد.

همچنین شهردار تهران در جریان دیدار با مراجع عظام تقلید در شهر قم با آیت الله العظمی موسوی اردبیلی دیدار و گفت و گو کرد.

آیت الله العظمی موسوی اردبیلی در دیدار با شهردار تهران، تصریح کردند: اخبار و گزارش هایی که از تهران می شنویم بسیار خوشوقت کننده است و الحمدلله معلوم است که برای این کارها فکر شده و با برنامه ریزی انجام می شود، از این جهت به شما تبریک می گویم.

این مرجع تقلید عالم تشییع در ادامه خطاب به شهردار تهران، تاکیدکردند: کارهای شما نشان از این دارد که مردم از اقدامات شما راضی هستند؛ رضایت خلق خدا نیز رضایت خدا را به همراه دارد.

آیت الله العظمی موسوی اردبیلی در پایان افزودند: امیدوارم خداوند شما را عاقبت به خیر کند و همیشه  در کارها موفق باشید.

بر اساس این گزارش، ایت الله شهرستانی سید جواد شهرستانی، نماینده آیت الله العظمی حسینی سیستانی در ایران در دیدار با محمد باقر قالیباف، گفت: شما از جمله مدیرا موفق هستید و خداوند توفیقات بسیاری به شما داده است و توانسته اید اقدامات بزرگ و مهمی را در پایتخت جمهوری اسلامی انجام دهید. افرادی که حتی یک بار تهران را دیده باشند، روند تغییرات و به روز شدن تهران را درک می کنند.

وی با اشاره به موضوع آلودگی هوای پایتخت، خطاب به شهردار تهران گفت: شما توانایی حل این موضوع را دارید، به عنوان یک توصیه به شما عرض می کنم برای این موضوع نذرکنید تا انشالله در سمت های بالاتر، در طی یک دوره سه – چهار ساله مسئله آلودگی هوا را که باعث آسیب های بسیاری برای شهروندان است، حل کنید. انشالله خدا حتما این نذر شما را برآورده خواهد کرد.

  اساس این گزارش، شهردار تهران در ادامه دیدارهای خود با مراجع عظام تقلید و علما در شهر مقدس قم، با آیت الله سید محمد سعیدی، امام جمعه موقت قم و تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه (س) دیدار  و گفت و گو کرد.

آیت الله سعیدی در در این دیدار با اشاره به گزارش ارایه شده از سوی شهردار تهران، خطاب به محمد باقر قالیباف گفت: از گزارش ارایه شده و خبرهای موفقیت های شما در تهران خوشحال شدم و امیدوارم که در همه عرصه ها موفق باشید.

وی خاطر نشان ساخت: ما آقای قالیباف را از زمان جنگ و دفاع مقدس می شناسیم؛ ایشان انسانی با کفایت، با درایت، دلسوز، غیرتی و با برنامه ای است که در هر عرصه ای وارد شدند، با کفایت عمل کردند ،کارهای خوبی انجام دادند و به لطف خدا موفق بودند.

تولیت آستانه مقدسه حضرت معصومه (س) در ادامه یادآور شد: خداوند دو نوع هدایت برای بندگانش دارد، هدایت ابتدایی و هدایت پاداشی؛ خداوند هدایت ابتدایی را نصیب همه کرده و می کند اما هدایت پاداشی یک فیض است که به اهلش داده می شود. در سوره مبارکه عنکبوت امده است کسی که در راه خدا جهاد کند ما او را هدایت می کنیم کسیکه جهاد می کند هدایت اولیه شده است و خداوند هدایت پاداشی و جزایی به او می دهد و هر کسی در این مسیر قدم بردارد، خدا چنین پاداشی را نصیب او خواهد کرد.

امام جمعه موقت قم در ادامه ابراز امیداوری کرد در سال جاری که به عنوان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام گذاری شده است بتوانیم در بعد سیاسی به انتخاب اصلح برسیم.

محمد باقر قالیباف شهردار تهران در ادامه سفر خود به شهر مقدس قم با حضور در بیت مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی با فرزند ایشان دیدار و گفت و گو کرد.

حجت الاسلام محمدجواد فاضل لنکرانی فرزند مرحوم آیت‌ الله ‌العظمی فاضل لنکرانی در این دیدار خطاب به شهردار تهران گفت: شما جمله ای را از دیدار خصوصی با پدرم نقل کردید که بازخورد های بسیار زیادی داشت و مورد توجه مردم قرار گرفت .

  قالیباف نیز در ادامه، ابراز داشت: در گذشته دیداری خصوصی با آیت الله فاضل لنکرانی داشتم، در آن زمان فرمانده نیروی انتظامی بودم. آیت الله فاضل لنکرانی به من گفتند شما در نیروی انتظامی مسئولیت بسیار سنگینی برای دفاع از ناموس و حریم جامعه دارید و اگر من را به عنوان یک کارشناس دینی قبول دارید سفارشی به شما می کنم که آن را انجام دهید و فردای قیامت اگر نسبت به این موضوع مسئله ای پیش آمد، بگویید این موضوع را فاضل به من گفته است.

شهردار تهران یادآور شد: ایشان به من گفتند در این سمت هایی که دارید واجباتتان را به دقت و به موقع انجام دهید و به جای انجام مستحباتتان، کار مردم را راه بیاندازید.

حجت الاسلام محمد جواد فاضل لنکرانی نیز در ادامه این دیدار، گفت: ایشان ( مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی) نسبت به جنابعالی و موثر بودن شما در نظام و کشور و مسئولیت های مهمی که در کشور و همچنین دوران دفاع مقدس داشتید بسیار خوشبین بودند و با خوشحالی و اطمینان می گفتند از عهده مسئولیت هایتان بر می آیید؛ بحمدالله که چنین بود و موفق هم بودید.

فرزند آیت الله فاضل لنکرانی در پایان تاکید کرد: انشالله موقعیت های بزرگتری که شایسته آن هستید را عهده دار شوید و مشکلاتی که در دوره های اخیر به وجود آمده است را برطرف کنید.

محمد باقر قالیباف در جریان سفر به شهر مقدس قم، با حضور در آیت‌الله سید محمدجواد علوی بروجردی،  استاد برجسته حوزه علمیه قم با ایشان دیدار و گفت و گو کرد.

آیت الله علوی بروجردی در این دیدار خطاب به شهردار تهران، گفت:  شما از سرمایه های بزرگ انقلاب و یک حجتی برای شخصیت های اجرایی کشور هستید؛ حدیثی از حضرت امام حسن عسگری (ع) داریم که می فرمایند ما حجت خدا بر مردم هستیم و فاطمه (س) بر ما ائمه حجت است.شما هم باتوجه به خدماتی که داشته اید حجتی برای مدیران اجرایی هستید.

این استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اقدامات و فعالیت های شهرداری تهران، یادآور شد:  در گذشته برخی می گفتند باید پایتخت منتقل شود؛ مشکلات بسیار است اما شما کارهای شاقّی که اصلا ممکن نبود را عملی کردید و زندگی نه در شمال تهران که در جنوب تهران هم جاری شد.

وی در ادامه تصریح کرد: شما الگویی برای همه شهر ها شدید به شکلی که الگو برداری از تهران توسط شهرداری های سراسر کشور کاملا محسوس است. این در شرایطی است که ما می دانیم شما چه شرایطی دارید و چه مشکلات بودجه ای و مالی بر سر راه شما قرار داشته است؛ ولی بحمدالله شما توفیق بسیار بزرگی داشتید.

آیت الله علوی بروجردی خاطر نشان ساخت: ما به اقتضای سنمان، شهرداران بسیاری را در قبل و بعد از انقلاب دیدیم، اما هیچ کس نتوانست مثل شما موفق باشد؛ همیشه دعایتان می کنیم و امیدواریم از این ظرفیت در سرتاسر ممکلت استفاده شود.

بر اساس این گزارش، شهردار تهران در ادامه سفر با  آیت الله جعفر سبحانی دیدار کرد.

آیت الله جعفر سبحانی با اشاره به پایان دوره مدیریت شهری در دوره فعلی و در پیش بودن انتخابات شوراها، افزودند: پیغمبر اسلام (ص) پیش از ترک دنیا جانشینی که شایسته ایشان باشد را معرفی کردند، شما که امروز این همه خدمات کرده اید نیز خوب است نیرویی که تربیت شده باشد و بتواند کارهای شما را ادامه دهد، معرفی کنید.

آیت الله جعفر سبحانی در دیدار با محمد باقر قالیباف، با اشاره به فعالیت های صورت گرفته از سوی شهرداری تهران گفت: خدمات  و اقدامات شما در تهران بسیار چشمگیر است و هر کس به این شهر می آید، متوجه این اقدامات می شود.

این مرجع تقلید در ادامه با نقل حدیثی از پیامبر مکرم اسلام (ص) گفت:این حدیث را  آیت الله العظمی بروجردی در روزهای آخر عمر شریف خود نقل کرده اند. حضرت رسول (ص) فرمودند» اگر کار را برای خدا انجام دهید، صراف خدا است . باید رضایت خلق خدا را به دست آورید تا رضایت خداوند حاصل شود.

این مرجع تقلید جهان تشییع در ادامه با بیان اینکه «ما امیدواریم همه مسئولان مثل شما شبانه روز کار کنند و خدمات اسلام را نشان دهند»، تصریح کرد: جهان فکر نمی کند اسلام می تواند کشور را اداره کند، وقتی حضرت امام (ره)، حوزه علمیه و مسئولان آمدند و توانایی اسلام در اداره کشور را نشان دادند، بر کل جهان اثر گذاشت.200 سال است که تبلیغات مسموم علیه ایران در کشورهای اسلامی وجود دارد، اما پیروزی انقلاب اسلامی به الگویی برای دیگران تبدیل شد.

وی با اشاره به در پیش بودن پایان دوره مدیریت شهری در دوره فعلی افزود: پیغمبر اسلام (ص) پیش از ترک دنیا جانشینی که شایسته ایشان باشد را معرفی کردند، شما که امروز این همه خدمات کرده اید نیز خوب است نیرویی که تربیت شده باشد و بتواند کارهای شما را ادامه دهد، معرفی کنید.

آیت الله العظمی سبحانی در پایان با اشاره به ساخت مساجد در تهران، بر لزوم ساخت مساجد بزرگ که امکان تبدیل شدن به مراکز اجتماعات بزرگ مردمی باشد را مورد تاکید قرار داد.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار با محمد باقر قالیباف، ابراز داشتند: گزارشی که دادید بسیار تازگی داشت، هم در حوزه فعالیت های عمرانی و آبادانی و هم در حوزه فعالیت های فرهنگی کارهای بسیار خوبی انجام شده است؛ البته همانگونه که خود شما هم بارها اشاره کرده اید، انسان نباید نسبت به موفقیت های خود قانع شود، بلکه باید محیط  وسیع تر و افق گسترده تری را در نظر گرفت تا رشد و موفقیت تداوم داشته باشد.

این مرجع تقلید شیعیان در ادامه تاکید کردند: آنچه انجام داده اید در تاریخ می ماند و جمله کارهای مبارکی که انجام داده اید، باقیات و الصالحات شما است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی همچنین افزودند: من نسبت به این اقدامات نگاه دیگری هم دارم، اگرچه همه این فعالیت ها از نظر زیبایی و ظاهری بسیار خوب است، اما به شکل غیر مستقیم یک پیام قوی اسلامی هم دارد؛ وقتی جمهوری اسلامی نبود وضع تهران چگونه بود و امروز که نظام جمهوری اسلامی وجود دارد وضعیت تهران به کجا رسیده است؟ این نشان می دهد بر خلاف نگاه مغرضانه برخی که می گویند اسلام برای دنیا برنامه ندارد، دنیا و آخرت انسان در پناه اسلام آباد می شود.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه « آنچه شما انجام داده اید را تبلیغ غیر مستقیم نظام و اسلام می دانم»، گفت: هنگامی که افراد خارجی به تهران می آیند و ایران را می بینند حتما در مقایسه با کسانی که تهران را ندیده اند، نگاه متفاوتی نسبت به جمهوری اسلامی خواهند داشت، این افراد با دیدن این موفقیت ها می فهمند اسلام برای زندگی سالم مردم برنامه دارد و معلوم می شود شهرداری به معنای عمران و آبادانی شهر نیست، بلکه به معنای در نظر گرفتن سلامت جسمی و روحی مردم شهر است.

این مرجع عالیقدر جهان تشییع خاطر نشان ساختند: شاید بسیاری از اقداماتی که انجام داده اید در خارج از حیطه کار شهرداری بوده باشد، اما وقتی دیدید کارهای بر زمین مانده متولی ندارد و یا متولی آن به آن ها نمی پردازد، وارد میدان شدید و آن کار را بر عهده گرفتید که این کار بسیار خوبی است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی بیشتر اقدامات و خدمات شهرداری تهران، تصریح کردند:  شهرداری تهران در حوزه اطلاع رسانی و پیام رسانی فعالیت های گسترده ای انجام داده، اما به نظر می رسد در این حوزه باید اقدامات بیشتری را انجام دهید؛ امروز در دنیا حرف اول را اطلاع رسانی می زند، هرچه در این حوزه سرمایه گذاری کنید بجا و سزاوار است زیرا اطلاع رسانی این اقدامات، تبلیغ غیر مستقیم کارآمدی اسلام است.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه تاکید کردند: گاهی ممکن است برخی از تنگ نظران به کارهای شما ایراد بگیرند و بگویند اسراف است؛ باید با اطلاع رسانی کاری کرد که بدانند کارهایی که انجام شده چه اثراتی برای تهران داشته است، چرا که تهران از نظر جغرافیای طبیعی بسته است و زود از نظر آلودگی هوا به مرحله هشدار می رسد،باید مراکزی برای تنفس شهر باشد بنابر این باید بدانند چه اقداماتی برای آن انجام شده تا مردم سالم زندگی کنند.

این مرجع تقلید به معضل آلودگی هوای تهران اشاره و تصریح کردند: پیشنهاد می کنم درباره تهران فکری اساسی شود تا این شهر از بن بست آلودگی هوا خارج شود؛ این حرف هایی که برخی می زنند که باید پایتخت را عوض کنیم، دلیل بر ضعف آن ها و ضعف مدیریت آن ها است. باید خبرگان بیایند، برنامه ریزی کنند، الگو های جهانی را ببینند و بتوانند راهکاری برای این کار پیدا کنند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی همچنین افزودند: در رابطه با مسایل فرهنگی نیز دشمن و به یک معنا افراد بی بند و بار، دائما در حال آلوده کردن فضای مجازی هستند و به واسطه سایت ها، شبکه ها و حتی از طریق موبایل در حال سم پاشی بر افکار عمومی هستند؛ بنابر این ما هم باید حرکت خودمان را قوی تر کنیم، باید وارد میدان شویم و این اقدامات را خنثی کنیم.

ایشان یادآور شدند: در این حوزه باید طبق قاعده میسور در فقه، عمل کنیم؛ یعنی آنچه را که در توان است انجام دهیم و به بهانه اینکه نمی توانیم، نباید حضور خود را متوقف کنیم. این قاعده در مسایل اخلاقی هم حاکم است و تا جایی که می توانیم باید زمینه امر به معروف و نهی از منکر را فراهم کنیم. همانطور که از حضور روحانیون در فضاهای مختلف شهری بهره برده اید، با قدرت بیشتری از این امکان استفاده کنید تا حضور افراد دیندار در همه فضاها و اماکن برای مشورت و پاسخ گویی به شبهات فراهم شود.

آیت الله مکارم شیرازی در پایان خطاب به قالیباف، گفتند: برای شما دعا می کنم، شما را مدیر موفقی می دانم و امیدوارم خداوند توفیق بیشتری برای خدمت به شما بدهد.

محمد باقر قالیباف شهردار تهران که به منظور دیدار سالانه خود با آیات عظام و مراجع تقلید به شهر مقدس قم سفر کرده بود، با حضرت آیت الله ابراهیم امینی، عضو جامعه مدرسین و  امام جمعه قم دیدار در گفت و گو کرد.

آیت الله امینی در این دیدار خطاب به شهردار تهران، گفت:  من پیش از این هم در مورد شهرداری تهران بسیار شنیده ام و نوعا مردم از شما تعریف می کنند، شما شهرداری نمونه و موفق بوده اید؛ اقداماتی که در حوزه فرهنگ انجام داده اید، کارهای بسیار خوبی بوده است و اگر قبلا هم می توانستم حتما از شما تشکر می کردم.

وی با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه و لزوم توجه دستگاه های مختلف به آن تصریح کرد: البته کمبود های فرهنگی بسیاری داریم، بخصوص انتظار است در پایتخت جمهوری اسلامی وضعیت از نظر فرهنگ عفاف و حجاب بهتر باشد که این مسئله نیاز به همکاری همه کشور دارد و از توان و عهده شهرداری به تنهایی خارج است؛ من از تلاش های شما تشکر می کنم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: فرصت را مناسب می دانم تا چند نکته ای را خطاب به تمام کسانی که می خواهند در انتخابات آینده کاندیدا شوند، مطرح کنم. کسی که می آید و انتخاب می شود با انبوهی از مشکلات از جمله مشکلات فرهنگی و اخلاقی روبرو خواهد شد. یکی از مهم ترین ضعف هایی که داریم، ضعف مسایل اخلاقی است و باید در کل کشور بر روی مسایل فرهنگی و اخلاقی سرمایه گذاری جدی کنیم.

امام جمعه قم با بیان اینکه «بیشتر مشکلات ما، حتی گرانی، تورم و ... ناشی از مسایل اخلاقی است»، تاکید کرد: هر کسی که رئیس جمهور می شود و بعد از این دولت بر سر کار می آید، باید این ضعف اخلاقی را جبران کند.به همه کاندیداها توصیه می کنم در تبلیغات خود اخلاق اسلامی را رعایت کنند.

آیت الله امینی یکی دیگر از مصادیق و مشکلات اخلاقی جامعه را افزایش سن ازدواج جوانان دانست و گفت: این مسایل با دادن یک وام ازدواج حل نمی شود، این یک موضوع اخلاقی و فرهنگی است و باید فکری برای حل این معضل داشت. در این زمینه به برنامه ریزی گسترده و هماهنگی همه دستگاه ها نیاز داریم.

امام جمعه قم  از گرانی و تورم به عنوان دیگر مسئله مهم جامعه یاد کرد و اظهار داشت:  بخشی از این گرانی و تورم معلول تحریم های خارجی و بخشی هم معلول بی برنامگی، ندانم کاری و اشتباهات ما است؛ اگر در مسایل اقتصادی بهتر عمل می کردیم امروز با مشکل مواجه نبودیم. حل این مشکل خیلی سخت است، باید بررسی کرد علل این گرانی ها چیست و چرا به وجود آمده است.

وی خاطر نشان ساخت: متاسفانه نتوانسته ایم برنامه اقتصادی منظمی داشته باشیم تا جذب سرمایه گذاری کنیم.

آیت الله امینی همچنین عنوان داشت:  فکر می کنیم اگر بخواهیم به قشر فقیر کمک کنیم باید به آن ها پول بدهیم، اما فکر نکرده ایم که این پول دادن باعث تورم می شود. به گونه ای رفتار شده که اگر دولت بعدی هم بخواهد همین روش را ادامه دهد، این مشکلات ادامه پیدا می کند و اگر بخواهد شیوه را تغییر دهد با مشکلات افکار عمومی روبرو می شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه « توصیه من به همه کاندیداها این است که راه حل های عملی را به مردم ارایه دهند»، گفت:  کاندیداها صادقانه بگویند مشکلات چه هست و تا چه حد می توانند این مشکلات را حل کنند. مردم ما نیز تیزهوشند؛ اگر برنامه ها را بشنوند و امیدوار شوند حتما همکاری می کنند.

آیت الله امینی در ادامه به برخی تخریب های انتخاباتی در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: انشالله دیگر شاهد تخریب چهره دیگران که در دوره گذشته بود، نباشیم؛ در دوره قبل مناظره ای داشتیم که خیلی بد بود، ای کاش واقع نشده بود و ای کاش اگر قرار شد مناظره ای هم باشد، صدا و سیما مناظره واقعی پخش کند و نه تخریب ها را.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد: ما دارای رهبری آگاه و روشنی هستیم که  حامی افرادی هستند که کار می کنند.

امام جمعه قم در پایان سخنان خود خطاب به قالیباف، گفت: از شما می خواهم تا به صورت جدی وارد صحنه انتخابات شوید و پیش قدم در راه این مسایل باشید. نتیجه هم هرچه شد با خدا است.

شهردار تهران با حضور در بیت آیت الله العظمی حسین نوری همدانی، با این مرجع تقلید جهان تشیع دیدار  و به ارایه گزارشی از اقدامات شهرداری تهران در طول سال گذشته پرداخت.

آیت الله العظمی نوری همدانی نیز در این دیدار، پس از استماع سخنان شهردار تهران، خطاب به قالیباف گفت:  آنچه شما انجام داده اید و کارهایی که کرده اید، نام آن را جز حماسه چیزی دیگری نمی توان گذاشت؛  یعنی شما در کارهای خود خلق حماسه کرده اید.آنچه انجام شده  با توجه به گستردگی کارها و ویژگی هایی همانند شجاعت، قدرت و مدیریت که شما دارید، افتاده است.

معظم له یادآور شد: این اقدامات با تمام ابعاد به دنیا نشان می دهد که در نظام اسلامی ایران، افرادی هستند که توانایی اثر گذاری در همه حوزه ها را دارند.

آیت الله العظمی نوری همدانی با اشاره به اقدامات گسترده ای که در شهرداری تهران انجام شده است، تصریح کرد: صدا و سیما و رسانه ها باید این اقدامات را برای مردم نشان دهند و آن را با گذشته مقایسه کنند تا مشخص شود در گذشته تهران چگونه بوده است و امروز چگونه است؟

معظم له تصریح کرد: در گذشته جنوب تهران بسیار عقب مانده بود در حالی که همین مردم جنوب شهر بودند که در جلسات مذهبی شرکت می کردند و در دفاع مقدس حضور پررنگ داشتند؛ اما شما توجه کردید و جنوب شهر را بهتر از شمال آن ساختید. این کار بسیار قابل تقدیر است.

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی از اقدامات انجام شده تاکید کرد:به شما پیشنهاد می کنم حتما وقت بگذارید و در سیما  به این موضوعات بپردازید و برای مردم  اطلاع رسانی نمایید.

این مرجع تقلید جهان تشیع با بیان اینکه « مردم باید بدانند فردی که حماسه ساز است تا چه می تواند نقش آفرین باشد»، گفت: گزارش های شما مرا به یاد سرلوحه نامه امام علی (ع) به مالک اشتر انداخت. امیرالمونین (ع) در نامه 53 نهج البلاغه که امروز به صورت منشوری در سازمان ملل موجود است، به چهار نکته مهم اشاره می کند؛ نکته اول همان موضوع حماسه اقتصادی است که آن موقع با عنوان خراج بسیار اثرگذار بود. جمع آوری درست خراج و توزیع مناسب آن، به شکلی که فقر از میان برود و مردم زندگی مرفهی داشته باشند. اسلام در وهله اول سعی کرده فقر را از بین ببرد، درست بر خلاف اینکه برخی تبلیغ می کنند که اسلام به فکر دنیای مردم نیست و طرفدار فقر است.

آیت الله العظمی نوری همدانی افزود: نکته دوم حماسه سیاسی است، امروز دنیا به گونه ای است که اتحادیه اروپا، آمریکا، صهیونیست ها و سلاطین دست نشانده آن ها در کشورهای عربی سعی می کنند به وسیله ایران هراسی و شیعه هراسی با ایران مقابله کنند، زیرا کشور ما را جلوی خود می بینند. در حوزه بین الملل نیاز داریم تا با این ایران هراسی مقابله کنیم.

این مرجع تقلید یادآور شد: سومین نکته تاکید بر تربیت ، ارشاد و اصلاح فرهنگ مردم است تا افراد صالح باشند. یعنی ایجاد جایگاه هایی برای اصلاح فرهنگ و ارشاد که شما در این حوزه کارهای خوبی انجام داده اید. نکته پایانی  در کلام امیرالمونین (ع) نیز آباد کردن مملکت است.

ایشان همچنین تصریح کرد:  این موارد فرامین اسلام است و  - خدا را شکر - خدمات شما نشان می دهد که در این چهار خصلت موفق بوده اید ؛ به نحوی که تهران امروز با 20 - 30 سال گذشته قابل مقایسه نیست.

این مرجع تقلید جهان تشیع در ادامه به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اشاره و اظهار کرد: کسانی باید در انتخابات آینده کاندیدا شوند که افرادی شجاع، با فرهنگ و حماسه ساز باشند  و بتوانند موضوعات اقتصادی، گرانی، تورم، بیکاری و مسایل بین المللی را حل کنند.

آیت الله العظمی نوری همدانی با اشاره به تعدد افرادی که می خواهند در انتخابات شرکت کنند افزود: من به برخی از دوستان پیشنهاد کردم افرادی که برای انتخابات اعلام آمادگی کرده اند، دور هم بنشینند و کریمانه، خالصانه و خاضعانه افرادی را که در میان آن ها شایسته هستند جدا کنند و ببینند چه کسی شرایط لازم را دارد تا به میدان بیاید.

ایشان ضمن ابراز امیدواری بر اینکه زمینه ای فراهم شود تا حماسه سیاسی مورد نظر رهبر معظم انقلاب محقق شود، افزودند: اینکه 25 نفر کاندیدای انتخابات باشند، باعث تشتت آرا می شود و امیدواریم تقریب در بین این افراد انجام شود.

این مرجع تقلید جهان تشییع در پایان خطاب به شهردار تهران، گفتند: امیدوارم دفعه بعد که شما را می بینم، تبریک این موضوع را بگویم که کسی آمده که جهاد و حماسه را ایجاد کرده است.

محمد باقر قالیباف و هیئت همراه با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار کرد.

در این دیدار حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به گزارش ارایه شده از سوی شهردار تهران درباره اقدامات مدیریت شهری در سال 1391، گفتند:  اقداماتی که در شهر تهران و شهرداری انجام داده اید، بسیار مسرت بخش است، برای شما توفیق ارایه خدمات برتر و بهتر را از خداوند متعال خواستارم.

آیت الله العظمی جوادی آملی همچنین تاکید کردند: ما در دوره ای زندگی می‌‌کنیم که قدرت علم در دست حس و تجربه است. آنچه شما الآن در غرب می‌بینید یا در برخی از دانشگاه‌ها می‌بینید تماماً دانش‌هایی است که بر محور حس و تجربه است و کارآمدی حس و تجربه نه برای انسان کافی است، نه برای شهر انسان و نه برای کشور انسان، زیرا بخش مهمّ امور انسان را آن علوم تجریدی تشکیل می‌دهد نه تجربی.

ایشان همچنین یادآور شدند: غرب قرابت هر دوی این ها را تجربه تلخی کرده است، هم علم بی دین و هم دین بی علم. هم قدرت در اختیار کلیسا و دین بی علم را تجربه کرده است که نتیجه آن گالیله سوزی و تفتیش عقاید بود و یا در دوران بعد، علم بی دین را تجربه کرد که حاصل آن جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم بود.

آیت الله جوادی آملی تصریح کردند: در دنیا از این غرب وحشی تر نداریم که در جنگ جهانی، هفتاد میلیون آدم را به زیر خاک کرد. نباید با دید احترام به آن ها نگاه کرد آن ها به دست متفکرانشان جنگ جهانی را راه اندازی کردند و میلیون ها نفر را در کوتاه ترین زمان کشتند. امروز هم دست آن ها روی ماشه بمب اتم است و این جنگ ها را در میانمار، عراق و کشورهای دیگر راه اندازی می کنند. از این ها وحشی تر چه کسی می تواند باشد؟

آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به وضعیت ایران در طول تاریخ، عنوان کردند: در جنگ جهانی اول به دلیل آنکه دین نبود ایران تسلیم شد. در جنگ جهانی دوم  و در کودتای ننگین 28 مرداد نیز به دلیل آنکه دین حضور نداشت، تسلیم شد اما وقتی امام (ره)، حسینیه، مسجد و حوزه و مردم به میدان آمدند، آن ها تسلیم شدند و هرچه ایران اسلامی گفت انها گفتند چشم.

ایشان با اشاره به دوران دفاع مقدس و رمز موفقیت و پیروزی رزمندگان اسلام، گفتند: چرا در خاکریز های اول و دوم شبهای عملیات صحبتی از سرود مرز پرگهر نبود، اگر پنجاه پرچم در دست رزمندگان بود، یکی از آن ها پرچم سه رنگ نبود و اگر هم بود بسیار کم بود. آنچه بود شعار«کربلا،کربلا» بود و پرچم یا حسین(ع) و یا زهرا(س). پس این موفقیت و پیروزی مدیون این کربلا، «حسین، حسین» گفتن ها و مدیون دین است.

معظم له همچنین تاکید کردند: تمام مشکلات و خطرات گذشته این بود که کشور بود اما منهای روحانیت، منهای امام حسین (ع) و منهای دین. وقتی دین آمد همه چیز زنده شد؛ این کارآمدی دین است . این کار آمدی را دین از قرآن و  عترت به ما آموخته است. آن بزرگواری که گفته بود دیانت ما عین سیاست ما است از همینجا آموخته بود.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به کلام حضرت امیر در نهج البلاغه، مردم را ستون سیاست و مملکت دانستند و فرمودند:همانطور که شریعت اسلامی ستونی دارد که «الصلاة عمود الدین»، همانطور سیاست اسلامی ستونی دارد؛ مردم, ستون سیاست‌اند، مردم, ستون مملکت‌اند، امام علی علیه السلام فرمود ستون دین و سیاست دین, مردم‌اند.

آیت الله العظمی جوادی آملی تصریح کردند: حضرت فرمودند توده مردم ستون دین اند و نفرمودند ستون ابادانی مملکت اند.فرمودند ستون دین و سیاست دینی مردم اند. باید با مردم درست سخن بگوییم، نیاز مردم را تشخیص بدهیم و نیاز مردم را برابر با فهم و شعور آنها به آنها بدهیم (یک) و کار مردم را به دست مردم بدهیم (دو) مردم را کمیته امدادی اداره نکنیم (سه) مردم با آزادی می‌خواهند زندگی کنند با کرامت زندگی کنند نه با صدقه، کاری که از دست مردم می‌آید از آنها کمک بگیریم، نگوییم ما برای آنها کار می‌کنیم بگوییم شما چه کار دارید، ما پیشنهاد می‌دهیم شما پیشنهاد بدهید با هم کار بکنیم. مردم آبرو می‌خواهند حیثیت می‌خواهند حرمت می‌خواهند کریمانه اداره کردن, حرمت هر کسی را داشتن, با آبرو مردم را تأمین کردن, صدقه ندادن این مردم را بالا می‌آورد.

ایشان همچنین افزودند:  ژاک شیراک که شهردار بود و بعد رئیس جمهور شد به این دلیل بود که شهرش را به گونه ای اداره کرد که آن شهر را الگوی کشور دید؛ اگر کسی شهری فکر کند او همیشه شهردار خواهد بود، اما اگر کسی شهر را الگوی کشور بداند و آن را به شکلی بسازد که نمونه کشور باشد آن وقت اگر 10 میلیون جمعیت شدند 70 میلیون نفر بازهم کار آمدند. چون مردم نمونه مملکت اند. باید کار را به آنها بسپارند و نظارت کنند و آنها کارشان را خودشان انجام دهند  مردم می توانند این کار را انجام دهند.

ایشان با اشاره به تحریم ها و مشکلات ایجاد شده برای کشور، گفتند: تحریم ها هیچ اثری ندارد زیرا خداوند در قرآن فرموده است همه مار و عقرب عالم عائله خداوند هستند و خداوند رزق و روزی همه را می دهد. مهاجرینی که می خواستند مکه را ترک کنند، اجازه فروش و انتقال اموالشان را نداشتند اما خداوند به وعده خود عمل کرد و آن ها نیز موفق شدند.

ایشان با اشاره به ظرفیت های موجود در کشور، عنوان کردند: در کشوری زندگی می کنیم که چهار فصل است، معادن و ظرفیت های بسیاری داریم، جمعیت ما معادل یک صدم جمعیت دنیا است اما 11 درصد منابع دنیا در دست ما است. با این شرایط ما چه حرفی پیش خداوند داریم؟ برخی کشورها مثل هلند و امثال هلند ، اندازه برخی استان های ما هستند اما صادرات دارند؛ ما هزاران هکتار زمین های آماده طرح کشت داریم که باران دارد ، زمین نرم دارد نزدیک دریا است با این وجود علوفه مان را هم وارد می کنیم. این ها ناشی از مدیریت ضعیف است. یک روز جشن خودکفایی گرفتیم و بعد واردات گندم داشتیم. هم آن جشن درست بود هم این واردات! می گویند چون تحریم هستیم، علوفه به ما نفروختند و مجبور شدیم  و گندم ها را به جای علوفه به مصرف می رسانیم؛ آیا درست است که هزاران هکتار زمین آماده تسطیح داشته باشیم، آب دریا در کنار و همسایگی آن داشته باشیم آن وقت نتوانیم علوفه را تامین کنیم ؟

معظم له اضافه کردند:بنابر این اگر کسی شهری فکر کند و شهری عمل کند همیشه شهردار است اما اگر کشوری فکر کند و شهر را اداره کند می تواند آینده خوبی داشته باشد.

ایت الله جوادی املی اضافه کرد:چرا دانشجویان، این هنرمندان، این عزیزان، این متفکّران نباید صاحب‌نظر باشند و مشکلات نسل خودشان را حل بکنند؟ منتظر شغل‌اند نباید این طور باشد، بیکارند نباید این طور باشد؛ تجربه نشان داده که کشور را یا زهرا، یاحسین و حسینیه ها هستند که در روز خطر حفظ می کند، مردمی که معتقد به شهادت‌اند این کشور را حفظ می‌کنند.

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران طبق روال دیدارهای همه ساله خود با آیات عظام و مراجع بزرگوار تقلید قم دیدار و گزارشی از عملکرد سازمان تحت مدیریت خود ارائه کرد.

شهردار تهران در این دیدار ها  با مراجع تقلید و آیات عظام مکارم شیرازی، جوادی آملی، نوری همدانی، حسینی بوشهری، سعیدی، علوی گرگانی، سبحانی، موسوی اردبیلی، امینی، علوی بروجردی و شهرستانی دیدار و گفت و گو کرد.

بر اساس این گزارش شهردار تهران در دیدارهای جداگانه با مراجع عظام تقلید ، گزارشی از عملکرد سال 1391 شهرداری تهران ارایه داد.

قالیباف همچنین با حضور در بیت حضرت آیت الله انصاری شیرازی از این عالم عامل   عیادت کرد.

شهردار تهران با حضور در بیت مرحوم  آیت الله موسوی لاری، رئیس فقید مرکز نشر معارف اسلامی در جهان، با بیت مکرم ایشان دیدار کرد و فقدان این عالم ربانی و پژوهشگر بزرگ جهان تشیع را تسلیت گفت.

وی همچنین با حضور در بیت آیت الله فاضل لنکرانی، با فرزند ایشان دیدار و گفت و گو کرد.

شهردار تهران در دیدار با مراجع عظام تقلید گزارشی از فعالیت های شهرداری تهران در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی ،عمرانی ،زیست محیطی و حمل و نقلی ارائه کرد.

  قالیباف با بیان اینکه « امروز در شهرداری تهران ما کاملا سوار بر کار هستیم و می دانیم کار را باید به کدام سمت و سو  و چگونه هدایت کنیم»، گفت: همانطور که می دانید شهرداری ها بر خلاف دولت از نفت برخوردار نیستند و باید خودشان پول در بیاورند و هزینه کنند.

وی در دیدار با مراجع تقلید و آیات عظام گفت:الحمدالله با همه مشکلاتی که ناشی از تحریم و مسایل حاشیه ای در سال 91بود هیچ خدشه ای بر روند کار در شهرداری تهران وارد نشد. یعنی هرآنچه که در سال نود تصویب شد برای سال نودویک بدون هیچگونه تاخیر و تغییری طبق سند سال نودویک انجام شد.

شهردار تهران اضافه کرد:با برنامه ریزی که انجام شده بود و همت همکاران و عزیزان در مدیریت شهری نه تنها کسری بودجه در مدیریت شهری نداشتیم که افزایش درآمد  هم داشتیم و مطابق قانون درخواست متمم بودجه هم ارایه کردیم تا مازاد درامد را برای پیشبرد پروژه ها هزینه کنیم.

قالیباف گفت:این امر نشان داد واقعا  در موضوع تحریم و فشارهای اقتصادی اگر با مدیریت درست و برنامه ریزی شده حرکت کنیم می شود مشکلات را کاهش داد.تنها اثری که تحریم در سال گذشته بر شهرداری تهران داشت که آن هم بسیار محدود بود بحث ساخت و وارد کردن جرثقال های خاصی بود که برای پروژه پل صدر باید در خارج از کشور می ساختیم و به داخل منتقل می کردیم. اما به خاطر مشکلات اداری و مکاتبات تنها 4 ماه تاخیر داریم.

وی تاکید کرد: اگر قرار بود این پروژه در حالت عادی اجرا شود یک پروژه 8 ساله بود اما ما این پروژه را دوساله تعریف کردیم . در نتیجه این تاخیر 4 ماهه در زمان بندی دو اسله است نه  8 ساله. یعنی در نوع خود یک پروژه پر سرعت است.

شهردار تهران اضافه کرد:پروژه صدر از جمله طرح هایی  است که در حوزه فنی به آنها پروژه قرنی گفته می شود یعنی در هر قرن شاید یکبار این افاق بیفتد .خوشبختانه  این کار بدست جامعه مهندسی ایرانی اجرا شد و افتخاری برای جامعه مهندسین کشور است .این پل بصورت تک پایه اجرا می شود تا از تمامی ظرفیت ترافیکی این بزرگراه استفاده شود.

شهردار تهران با اشاره به افتتاح بزرگراه آزادگان در جنوب پایتخت، گفت: ترافیک این بخش از جمله مشکلات تهران بود که هزینه های  مختلفی از نظر زمانی، تلفات جانی و مالی به مردم تحمیل می کرد. این بزرگراه که پر ترافیک ترین محور شرقی – غربی به شمار می رود، اسفند ماه امسال افتتاح شد.

وی با اشاره به پروژه احداث بزرگراه امام علی (ع) گفت: این بزرگراه شمالی - جنوبی تهران از دارآباد تا حرم حضرت امام  (ره) اجرا می شود، پیش از این بخشی از این بزرگراه از جماران تا رسالت ساخته شده بود، اما 26 کلیومتر از آن باقی مانده بود که باید از وسط شهر و خانه های بسیاری عبور می کرد. در مسیر این بزرگراه بیش از هفت هزار خانه قرار داشت. طول این بزرگراه مجموعا 34 کیلومتر است که دارآباد را بدون هیچ تقاطع و چراغ قرمزی به بهشت زهرا (س) وصل می کند و امیدوارم همزمان با میلاد حضرت امام علی (ع) در 13 رجب امسال افتتاح شود.

وی با تاکید بر اینکه «کارهای فرهنگی که جوهره دینی داشته باشد در دستور کار ما است» به اقدامات شهرداری تهران در زمینه زنان سرپرست خانوار، مهارت آموزی آن ها ، اقدامات انجام شده در رابطه با زندان زنان، آموزش، پرورش و حل مشکلات زنان زندانی و موفقیت های حاصل از آن اشاره کرد و گفت: نتایج حاصل شده از این اقدام به گونه ای بود که قرار شد با هماهنگی دستگاه های مربوطه، این اقدامات به شکل الگویی برای استان های مختلف اجرایی شود.

شهردار تهران در رابطه با موضوع زنان سرپرست خانوار نیز تصریح کرد: 10 هزار نفر از این زنان تحت حمایت شهرداری تهران قرار دارند، البته این حمایت، حمایت مالی نیست بلکه این افراد آموزش می بینند و توانمند می شوند تا بتوانند روی پای خود بایستند و مسایل اقتصادی و خانوادگی خود را حل و فصل کنند. هر ساله هزار نفر که به توانمندی مورد نظر رسیدند از مجموعه خارج و افراد جدیدی جایگزین آن ها می شوند.

  قالیباف یادآور شد: در این بخش کارهای گسترده ای در حوزه پیشگیری از آسیب ها انجام شده است و مراکزی جهت نگهداری و حمایت از افراد آسیب دیده ساخته شده است. همچنین  برای در راه ماندگان و بی خانمان ها گرمخانه هایی را به صورت شبانه روزی ایجاد کردیم که در زمستان امسال حدود  دو هزار و 400 نفر در شبانه روز میهمان این مراکز بودند.

وی در ادامه به ساخت پنجمین بوستان ویژه بانوان در پایتخت اشاره کرد.

شهردار تهران افزود: در تهران مناطقی داشتیم که شهرت آسیبی دارند، اقدامی که شهرداری تهران در این حوزه های آسیب اجتماعی انجام داد، این بود که کالبد آن منطقه را تغییر اساسی دادیم.

وی با ذکر مثالی، به ساخت بوستان نهج ابلاغه اشاره کرد که در محل رود دره فرحزاد ساخته شده و مزار شهدای گمنام  است.

قالیباف گفت: این مجموعه یکی از زیباترین بوستان های تهران است که مورد استقبال خوب شهروندان عزیز تهرانی قرار گرفته است. فاز دوم این بوستان نیز طی هفته آینده افتتاح می شود.

وی با اشاره به ساخت پیاده راه آئینی در میدان امام حسین (ع) تهران، گفت: وضعیت و فضایی که در میدان امام حسین (ع) و میدان شهدا وجود داشت در شان نام امام حسین (ع) نبود؛ به همین منظور با فضاسازی که انجام شد، تلاش شد تا مرکزی برای گردهمایی آئینی و مکانی که تداعی کننده نام آن بزرگوار باشد ایجاد شود . در فاطمیه امسال و مراسم های عزاداری گذشته نیز جمعیت کثیری از مردم برای برگزاری مراسم های مذهبی در آنجا تجمع کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ساخت دریاچه چیتگر در غرب تهران اشاره کرد و گفت : قبل از انقلاب می خواستند در رابطه با ساخت این دریاچه کار مطالعاتی انجام دهند اما این کار بر زمین مانده بود، امروز خوشبختانه این دریاچه با حدود 130 هکتار سطح زیر آب ساخته شده و در روز میلاد حضرت زهرا (س) افتتاح می شود که علاوه بر تاثیرات زیست محیطی بر منطقه، می تواند به عنوان یکی از مهم ترین گردشگاه های شهر مورد توجه قرار گیرد.

قالیباف در ادامه به کاشت شش میلیون اصله درخت طی اسفند ماه سال گذشته در سطح شهر تهران و کاشت یک و نیم میلیون درخت مثمر به درخواست شهروندان تهرانی در خانه پایتخت نشینان اشاره کرد.

وی گفت: امسال پنج میلیون گل لاله در سطح شهر تهران کاشته شد و طراوت و زیبایی خاصی را به تهران بخشید. نکته مهم در این موضوع، فرهنگ بالای مردم است. علیرغم اینکه این گل ها بسیار زیبا و گران قیمت است اما حتی یک مورد گزارش نداشتیم که مردم گل ها را کنده و یا تخریب کرده باشند و این نشان می دهد اگر مسئولان کارشان را خوب انجام دهند، مردم هم به خوبی حمایت می کنند.

شهردار تهران به پیگیری موضوعات زیرساختی و حمل و نقلی در تهران اشاره کرد و گفت: در زمینه حمل و نقل، مترو و ... کارها با همان سرعت گذشته در حال پیشروی است.

  قالیباف از اقدامات انجام شده در زمینه بازیافت زباله در منطقه کهریزک به عنوان یکی از اتفاقات مهم در شهر تهران یاد کرد و گفت: کهریزک انبار زباله تهران بود و آلودگی زیادی ایجاد کرده بود. دریاچه ای از شیرابه در زیر زمین بود و سال ها به محل دفن زباله ها تبدیل شده بود. روزانه به طور متوسط ، شش تا هفت هزار تن زباله در تهران جمع  آوری می شود که این حجم در ماه های پایانی سال - و به عنوان مثال اسفند ماه  - به روزی 11 هزار و 400 تن می رسد. امروز اتفاق مهمی که افتاده این است که دیگر زباله ای دفن نمی شود؛ بلکه زباله ها تبدیل به کود می شود و با همکاری خوبی که با دانشگاه تهران انجام شد و تحقیقات گسترده ای که صورت گرفت، به نتایجی رسیدیم که شیرابه ها را از زمین خارج و تبدیل به مواد غیر مضر کنیم. فکر می کنم تا دو سال دیگر، آن منطقه ای که همواره بوی تعفن داشت، کاملا پاک و به یک بوستان بزرگ تبدیل شود.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: در زمینه تبدیل زباله به انرژی تا به امروز کاری در ایران نشده بود، اما به لطف خدا اولین کارخانه سوخت زباله و تبدیل به انرژی در منطقه چهار احداث شده که می تواند روزانه 350 زباله تر را تبدیل و سه مگاوات برق تولید کند. تصمیم داریم این شیوه را در کل شهر توسعه دهیم تا دیگر نیازی به حمل زباله ها نباشد.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها