امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15491
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۷
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، هر ساله و در فصل تابستان، ماجرای اخذ اجباری وجه در هنگام ثبت‌نام سوژه‌ رسانه‌ها می‌شود؛ ماجرایی که ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، هر ساله و در فصل تابستان، ماجرای اخذ اجباری وجه در هنگام ثبت‌نام سوژه‌ رسانه‌ها می‌شود؛ ماجرایی که انگار هیچ برنده و بازنده‌ای ندارد.

وزارت آموزش و پرورش هر سال بخشنامه صادر می‌کند که گرفتن هر گونه وجهی به جز قیمت کتاب درسی و بیمه دانش‌آموزی ممنوع است، اما برخی مدیران مدارس دولتی با وجود بخشنامه‌های وزارت آموزش و پرورش تحت عناوین گوناگون از دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها پول می‌گیرند و این موضوع از مشکلاتی است که هر ساله خانواده‌ها هنگام ثبت‌‌نام یا آغاز سال تحصیلی با آن مواجه هستند ولی از آن سو به گفته مدیران مدارس به دلیل عدم پرداخت سرانه به مدارس، آنها چاره‌ای جز گرفتن پول از اولیا ندارند چراکه بدون کمک اولیا، چرخ مدارس نمی‌چرخد.

به سراغ برخی از فرهنگیان، والدین و دانش‌آموزان رفتیم و از آنها در خصوص صحت و سقم ماجرای دریافت وجه در هنگام ثبت‌نام پرسیدیم.

*هر ساله بابت هوشمندسازی مدرسه کمک هزینه‌ پرداخت کردیم

زهرا شاکری که فرزندش در مدرسه هیئت امنایی در شهرستان‌های استان تهران پایه ششم ابتدایی را سپری کرده است، می‌گوید: طی سه سال گذشته بابت هوشمندسازی مدارس به ترتیب از کلاس چهارم 60 هزار تومان، کلاس پنجم 80 هزار تومان و کلاس ششم 120 هزار تومان از والدین پول گرفته شده است.

وی می‌افزاید: در کلاس ششم نیز بابت کتاب‌های مهارت زندگی و مجله رشد نیز هزینه‌ای از والدین گرفته شد که در نهایت برای 7 ماه مجله را به دانش‌آموزان دادند اما کتاب‌های مهارت‌های زندگی را ندادند و این در حالی بود که هزار تومان نیز بابت ارسال کتاب‌ها با پیک به منازل دانش‌آموزان گرفته بودند. 

این مادر بیان می‌کند: ما برای ثبت‌نام در پایه اول راهنمایی به مدرسه دیگری مراجعه نکردیم تا بدانیم در مدارس دیگر چه خبر است.

*به دلیل عدم کمک مالی تمام دانش‌آموزان، برای مدرسه رایانه‌ای تهیه نشد

مریم حیدری که در مدرسه دولتی با گذراندن پایه پنجم ابتدایی به کلاس ششم می‌رود در خصوص دریافت وجه در مدرسه خود اظهار می‌دارد: مدرسه ما بایت کتاب‌ها و ورقه امتحانات، هزینه‌ای را از دانش‌آموزان گرفت اما بعد از مدتی مدیر مدرسه عنوان کرد که برای هوشمندسازی مدرسه نفری 5 هزار تومان به مدرسه پرداخت شود.

وی ادامه می‌دهد: تعدادی از دانش‌آموزان این هزینه را پرداخت کردند اما به دلیل عدم کمک مالی تمام دانش‌آموزان، پول‌هایی که پرداخت شده بود، پس داده شد و برای مدرسه هم رایانه‌ای تهیه نشد.

*کمک هزینه دانش‌آموزان جوابگوی امکانات مورد نیاز مدرسه نیست 

عرفان زینی که در استان لرستان پایه ششم ابتدایی را گذرانده است، در این خصوص می‌گوید: در آغاز سال تحصیلی معلمان عنوان کمک به مدرسه را در کلاس‌های درس بابت کمک به افراد نیازمند مطرح کردند اما به مرور زمان دانش‌آموزان را به پرداخت مبلغ 5 هزار تومان اجبار کردند.

وی می‌افزاید: متأسفانه هزینه‌ای که از دانش‌‌آموزان گرفته می‌شود به خوبی برای مدرسه خرج نمی‌شود به عنوان مثال زمانی که دانش‌آموزان در حیاط مدرسه مشغول بازی هستند به دلیل خرابی آسفالت باعث افتادن بر روی زمین و زخمی شدن و حتی پاره شدن کفش‌های آنها می‌شود.

این دانش‌آموز لرستانی بیان می‌کند: مدرسه ما از نظر امکانات بهداشتی، نظافت کلاس‌ها و حتی آب آشامیدنی مشکلاتی دارد و به جرأت می‌توان گفت که این مدرسه جزو مدارس تخریبی است و مدیر مدرسه نیز به این مسائل اهمیت نمی‌دهد.

*امکانات مدرسه به دلیل تعداد کم دانش‌آموزان بسیار مناسب است

جواد سحری که در شهرک فلاح و به پایه پنجم ابتدایی می‌رود، در خصوص دریافت وجه در مدرسه خود می‌گوید: جمعاً مبلغ 100 هزار تومان در کل سال به صورت ماهانه بابت کمک هزینه به مدرسه با عناوین مختلف والدین به مدرسه پرداخت کرده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: با اضافه شدن کلاس ششم به مدرسه، کلاس‌های اول تا سوم ابتدایی را در مدرسه ثبت نام نمی‌کنند و آنها به مدارس دیگری رجوع کرده‌اند.

این دانش‌آموز که از امکانات مدرسه خود راضی است، بیان می‌کند: به دلیل وجود پایه پنجم و ششم ابتدایی در مدرسه تعداد دانش‌آموزان کمتر شده است و مدیر مدرسه نیز به امکانات و کلاس‌ها اهمیت بسیاری می‌دهد.

* مدرسه ما سه هفته برق نداشت

یک دبیر هنرستان و دارای دو فرزند دختر است که یکی از آنها پایه چهارم ابتدایی را گذرانده است؛ وی می‌گوید: در مدرسه‌ای که فرزندم در آن مشغول به تحصیل است هر ساله در ابتدای سال نامه‌ای را تحت عنوان کمک‌های مردمی به والدین دانش‌آموزان می‌دهند.

وی می‌افزاید: البته در طی سال بابت خرید برخی اجناس و امکانات و با عناوین مختلف به صورت پراکنده مبلغ 5 هزار تومان از دانش‌‌آموزان می‌گیرند تا از این طریق نیز به خانواده‌ها فشار مالی وارد نشود.

این دبیر در خصوص دریافت وجه در هنرستان محل فعالیت خود، می‌گوید: در مدرسه ما، نفری 50 هزار تومان از دانش‌آموزان بابت هوشمندسازی و تجهیز سایت و خرید وسایل گرفته بودند.

وی ادامه می‌دهد: در اواسط سال نیز دوباره 50 هزار تومان دیگر نیز از دانش‌آموزان گرفتند که معتقدم این پول‌ها بدون حساب و کتاب از دانش‌آموزان و والدین گرفته می‌شود و باید وجوهی که از دانش‌آموزان گرفته می‌شود، ساماندهی شود.

این دبیر با بیان اینکه در مدرسه ما 40 دانش‌آموز به تحصیل مشغول هستند، می‌افزاید: سال گذشته به دلیل عدم پرداخت قبض 900 هزار تومانی، مدرسه به مدت 3 هفته برق نداشت.

*آموزش و پرورش سال گذشته هیچ سرانه‌ای به مدارس پرداخت نکرد

یک معاون مدرسه ابتدایی در شهرستان رباط کریم و دارای دو فرزند پسر است که یکی از آنها به پایه سوم ابتدایی می‌رود، در خصوص دریافت وجه در مدارس، اظهار می‌دارد: سال گذشته آموزش و پرورش هیچ بودجه سرانه‌ای به مدارس پرداخت نکرد.

وی ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه این مدارس در مناطق محروم قرار دارد و از طرف دیگر به دلیل اینکه مدرسه به تجهیزات و امکانات و وسایل بهداشتی نیاز دارد از دانش‌آموزان ماهانه مبلغ 3 هزار تومان بابت کمک به مدرسه می‌گرفتیم.

این معاون مدرسه با بیان اینکه برخی از دانش‌آموزان به دلیل مشکلات مالی کمک هزینه‌ای را به مدرسه پرداخت نمی‌کردند، بیان می‌کند: پرداخت تمامی قبوض آّب، برق،گاز و تلفن به عهده خود مدرسه بود به طوری که تلفن به دلیل عدم پرداخت قطع شده بود که با کمک هزینه‌های دانش‌آموزان آن راپرداخت کردیم.

وی در خصوص هوشمندسازی مدرسه ابتدایی محل فعالیتش عنوان می‌کند: مسئولان آموزش و پرورش این استان در جلسات متعددی که با معاونان و مدیران مدرسه می‌گذاشتند به دلیل نبود بودجه می‌گفتند هزینه‌های هوشمندسازی را از خود دانش‌آموزان بگیرید؛ بر این اساس ما به دانش‌آموزان گفتیم که تا آخر سال نفری مبلغ 100 هزار تومان به صورت اقساطی و ماهانه به مدرسه بپردازند که تا کنون نیز به دلیل فقر مالی خانواده‌ها نتوانستیم کلاس‌ها را هوشمندسازی کنیم.

این معاون مدرسه ابتدایی در خصوص مدرسه فرزند خود می‌گوید: در ابتدای سال مبلغ 30 هزار تومان که 10 هزار تومان آن بابت کتاب و بیمه و باقیمانده آن بابت کمک هزینه به مدرسه پرداخت کردیم و برای هوشمندسازی مدرسه نیز مبلغ 100 هزار تومان درخواست کرده بودند.    

*کمک مالی مدارس هزینه مضاعفی را برای خانواده‌ها فراهم می‌کند

عبدالوحید فیاضی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص دریافت وجه از والدین در مدارس، بیان می‌کند: یکی از عملکردهای نامناسب در مدارس دریافت هزینه از والدین به هنگام ثبت نام دانش‌آموزان یا آغاز سال تحصیلی جدید است و سال گذشته نیز آموزش و پرورش برای هوشمندسازی مدارس با دریافت کمک مالی از والدین باعث نارضایتی خانواده‌ها شده بود.

وی ادامه می‌دهد: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این خصوص بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد تا مانع پرداخت اینگونه هزینه‌ها در مدارس شود که خلاف قانون بوده و هزینه مضاعفی را برای خانواده‌ها فراهم می‌کند.

موسی‌الرضا ثروتی، عضو شورای مرکزی فراکسیون فرهنگیان مجلس در خصوص دریافت وجه در مدارس نیز اظهار می‌دارد: طبق اصل 30 قانون اساسی آموزش تا مقطع دیپلم رایگان است و نباید در مدارس از خانواده‌ها وجهی دریافت شود. 

*اخذ وجه در مدارس به غیر از هزینه کتاب و بیمه ممنوع است

حسین مفیدی‌نیا، دبیر ستاد ثبت‌نام آموزش و پرورش شهر تهران می‌گوید: 50 بازرس از اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران بر روند ثبت‌نام دانش‌آموزان نظارت دارد.

وی در خصوص نگرانی خانواده‌ها از اخذ وجه در مدارس، ادامه می‌دهد: اخذ وجه در هنگام ثبت‌نام به جز هزینه کتاب برای دوره دبستان، فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش و هزینه بیمه برای تمام دانش‌آموزان، ممنوع است.

مفیدی‌نیا اضافه می‌کند: ستاد ثبت‌نام اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران با شماره تلفن‌های 88964006-88964033 آماده دریافت و رسیدگی سریع به شکایات یا اعتراض خانواده‌هاست.

به گزارش فارس، به نظر می‌رسد ماجرای تکراری اخذ اجباری وجه در برخی مدارس قرار نیست به صفحات پایانی خود برسد و هر بار گلایه‌ خانواده‌ها مطرح می‌شود و مسئولان آموزش و پرورش از نظارت بر واحدهای آموزشی خبر می‌دهند.

در هر حال به نظر می‌آید با تخصیص اعتبار مناسب و به موقع سرانه مدارس و ساماندهی و بازرسی مناسب بتوان بر مشکل اخذ اجباری وجه در هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان فائق آمد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها