امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15492
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۷
تعداد بازدید: 114
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، تولید خودروهای یورو 4 از سال 89 در گوش ناشنوای خودروسازان زمزمه می‌شود و در عین حال نیز در طول این سال‌‌ها متقاضیان ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، تولید خودروهای یورو 4 از سال 89 در گوش ناشنوای خودروسازان زمزمه می‌شود و در عین حال نیز در طول این سال‌‌ها متقاضیان اجباری خودروهای داخلی در انتظاری بیهوده برای خرید خودرویی تقریباً دارای استانداردهای روز دنیا هستند اما هر بار خودروسازان به دلایلی واهی و با بهانه‌جویی‌هایی موجب کش‌دار شدن سناریوی تولید خودروهای یورو 4 شده‌اند.

31 خرداد 92 پایان مهلت خودروسازان برای تولید و عرضه خودروهای یورو 4 است و به عبارت دیگر باید از امروز فقط خودروهای یورو2 توسط پلیس راهور ناجا شماره‌گذاری شود.

البته پیش از این هم بارها مهلت این شرکت‌های صنعتی برای تطابق محصولاتشان با استانداردهای جهانی به پایان رسیده بود و تقریبا از سال 89 شاهد کشمکش بین خودروسازان با پلیس راهور ناجا و سازمان محیط زیست بوده‌ایم اما با این حال همیشه شاهد موفقیت خودروسازان برای اخذ مهلتی دوباره حتی به قیمت تغییر مصوبه دولت بودیم.

بد نیست که شرکت‌های خودروسازی داخلی کمی با تأمل به گفته یکی از اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی مبنی بر مرگ و میر سالانه 5هزار نفر بر اثر آلودگی هوا، گوش فرا دهند.

اواخر سال گذشته بود که مهلت خودروسازان برای ارتقای سطح استاندارد محصولاتشان روبه اتمام بود که این بار نیز این شرکت‌های صنعتی به بهانه اینکه سوخت یورو 4 در کشور عرضه نمی‌شود خواستار تغییر مصوبه دولت شدند و سرانجام پس از کمی کشمکش دولت مصوبه جدیدی را مبنی بر ارائه مهلتی 2 ماهه به این شرکت‌های صنعتی برای تطابق محصولاتشان با استاندارد یورو 4 ارائه داد( بر همین اساس خودروسازان تا پایان خرداد ماه فرصت یافتند محصولات تولیدی خود را با استاندارد یورو 4 تولید کنند) و امروز روز نهایی است.

اکنون باید دید که شرکت‌های خودروساز داخلی در این مدت زمان (2ماه)چه پیشرفتی در تولید خودروی استاندارد داشته‌اند.

خودروسازان بهانه‌ای برای عدم ارتقای سطح استاندارد محصولاتشان ندارند

در اردیبهشت ماه سال جاری، محمدجواد محمدی‌زاده، رئیس سازمان محیط زیست با اعلام اینکه خودروسازان دیگر بهانه‌ای برای عدم تولید خودروی یورو4 ندارند، می‌گوید که هم‌اکنون 30درصد محصولات این شرکت‌های صنعتی مطابق با استاندارد یورو 4 تولید می‌شود و مابقی نیز همچنان یورو 2 هستند.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه بهانه خودروسازان برای ارتقای سطح استانداردها، سوخت غیر استاندارد بود، ابراز می‌دارد: به دنبال استانداردسازی سوخت از سوی وزارت نفت، خودروسازان دیگر بهانه‌ای برای عدم ارتقای سطح استاندارد محصولاتشان ندارند.

وی ادامه می‌دهد: در پایان این 2 ماه نه تنها خودروسازان ملزم به رعایت استانداردها شده‌اند بلکه مکلف به نصب کنیستر در تمامی محصولات تولیدیشان نیز هستند.

و در پایان خرداد ماه سال جاری نیز علی محمد شاعری، قائم مقام سازمان محیط زیست اظهار می‌دارد: بر اساس گزارش‌های ارسالی از شرکت‌های خودروسازی هم‌اکنون 70درصد خودروهای تولید داخل(از نظر تیراژ)منطبق با استاندارد یورو 4 تولید می‌شوند و گواهی‌های لازم را از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت کرده‌اند.

معجزه خودروسازان تأیید شده است؟

در این میان چیزی که به ذهن می‌رسد این است که خودروسازان کشورمان واقعاً معجزه کرده‌اند؛ آیا معجزه این شرکت‌های صنعتی تأیید شده است؟

شاعری همچنین ادامه می‌دهد که بر اساس مصوبه دولت از ابتدای تیرماه سال جاری(از امروز) شرکت‌های خودروساز مکلف به تولید و عرضه خودرو با استاندارد یورو 4 هستند و بر همین اساس نیز پلیس راهور ناجا اختیار دارد از همین امروز از شماره‌گذاری خودروهای یورو 2 در 8 کلان‌شهر کشور خود‌داری کند.

البته مسئله‌ای که در این میان بیش از هرچیزی حائز اهمیت است این است که قانون برای این شرکت‌های صنعتی راه در رو را نیز باز گذاشته است؛ به طوریکه در مصوبه ارتقای سطح استاندارد خودروهای تولید داخل آمده است که پلیس از شماره‌گذاری خودروهایی که در 8 کلان‌شهر کشور با استاندارد یورو 2 تولید شده‌اند، ممانعت کند؛ جالب است با این تفاسیر خودروسازان فقط باید بخشی از محصولات خود را مطابق با استاندارد یورو 4 تولید کنند اما انجام این هم برای این شرکت‌های صنعتی سخت و غیر ممکن به نظر می‌رسد.

نقش پلیس راهور ناجا در اجرای مصوبه دولت چه میزان است؟

رئیس پلیس راهور ناجا نیز در اواخر سال گذشته درباره رعایت استاندارد یورو 4 برای خودروها به فارس اعلام کرد که تاکنون 3 بار به خودروسازان برای ارتقای سطح محصولاتشان به یورو 4 مهلت داده ایم.

سردار اسکندر مؤمنی افزود: اگر قانون مصوب شد که خودروسازان محصولات خود را براساس استاندارد یورو 4 تولید کنند، خودروسازان موظفند از قوانین مصوب شده تبعیت کنند.

در این میان مردم هستند که بیش از همه آسیب می‌بینند افزایش بیماری‌های تنفسی، شیوع سرطان در میان پیر و  جوان و افزایش مرگ‌ومیرها در کشور بی‌ربط به تنفس هوای آلوده نیست.

مردم نه قانون‌گذار هستند و نه مجری قانون فقط خریداران اجباری خودروهایی هستند که جان خود و خانواده خود را به دست آن می‌سپارند و در جاده‌های کشور تردد می‌کنند ضمن آنکه با تردد خود جان بسیاری را نیز تهدید می‌کنند.

با همه این تفاسیر؛ اکنون دیگر نوبت خودروسازان است تا پاسخی بر انتظارات مسئولان اعم از سازمان محیط زیست، پلیس راهور ناجا و همچنین متقاضیان خرید خودرو بدهند.

پاسخ خودروسازان چه می تواند باشد؟

پاسخ کاملا مشخص است؛ شکایت از سازمان محیط زیست پاسخ نهایی خودروسازان به سازمان محیط زیست، پلیس راهور ناجا و مردم است.

احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان می‌گوید:‌ عدم عرضه سراسری سوخت، افزایش هزینه تولید و ایجاد وابستگی شدید ارزی، سه عامل عدم عرضه این خودروهای یورو 4 است.

وی با بیان اینکه خودروهای یورو 2 فردا هم شماره‌گذاری خواهند شد، اظهار می‌دارد: مجوز خودروسازان تا آخر خردادماه بود اما جلساتی در سازمان بازرسی کل کشور داشته‌ایم و متقاعدشان کرده‌ایم که ابتدا باید سوخت یورو 4 به صورت سراسری توزیع و سپس خودروهای تولید شده براساس این سوخت عرضه شود.

نعمت بخش با بیان اینکه در مصوبه دولت هشتم و نهم صراحتاً آمده است که 6 ماه قبل از ارتقای موتور خودروها به سوخت استاندارد (یورو 4)، سوخت مربوطه باید تولید و به صورت سراسری توزیع شود؛ این مصوبه رعایت نشده است، می‌گوید: در این باره در دیوان عدالت اداری شکایت‌نامه‌ای تنظیم کرده‌ایم که امیدوارم هرچه زودتر به این شکایت‌نامه رسیدگی شود.

وی همچنین با تأکید بر اینکه امکان تولید خودروهای مطابق با استاندارد یورو 4 وجود دارد اما به دلیل عدم توزیع سراسری آن، عرضه نمی‌کنیم، خاطرنشان می‌کند: برای تمام خودروها تأییدیه نمونه مطابق با استاندارد یورو 4 دریافت شده اما تولید انبوه نخواهیم کرد.

جالب است در کشمکش میان خودروسازان و شرکت نفت و پرتاب کردن توپ به زمین یکدیگر توسط این دو گروه، چیزی که تهدید می‌شود و در نهایت از بین می‌رود سلامتی و جان مردم است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها