امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۱۱:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 154981
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۳۸
تعداد بازدید: 214
به گزارش پیروان مــوعــود، «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب و سردبیر روزنامه «رأی الیوم» در یادداشتی در این ...

به گزارش پیروان مــوعــود، «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب و سردبیر روزنامه «رأی الیوم» در یادداشتی در این روزنامه درباره عربستان سعودی نوشت: رسانه های سعودی این روزها با خجالت و کمرویی شدید یکمین سالگرد به قدرت رسیدن «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه این کشور را به عنوان جانشین برادرش «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه قبلی جشن می گیرند، اما دستاوردهایی که این رسانه از آن دم می زنند به نظر بسیار محدود است، از جنگ عربستان در یمن و سوریه تا مواجه شدن با بیشتر کشورهای تولید کننده نفت در کنار ورشکسته شدن شرکت های نفتی برجسته آمریکایی در پی جنگ نفتی عربستان تنها بخشی از دستآوردهای یک سال پادشاهی ملک سلمان است.

عطوان افزود: جشن رسانه های سعودی با گزارش «مرکز تحقیقات راهبردی مسائل خلیج فارس» در واشنگتن همزمان شده است. این مرکز تحقیقاتی طی گزارش مهمی از قصد کناره گیری سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی به نفع پسرش «محمد بن سلمان» وزیر دفاع و جانشین ولیعهد که همه کاره عربتسان است، خبر داد و اعلام کرد پادشاه برادرانش را از قصد خود در این خصوص آگاه کرده است.

سردبیر روزنامه رای الیوم در افدامه افزود: روزنامه رای الیوم می خواهد درباره مقامات عربستان بنویسد، اما سعودی ها آن را دخالت در مسائل داخلی خود می دانند، در حالی که خود عربستان جنگ بی امانی در یمن به راه انداخته و جنگ نیابتی در سوریه را مدیریت می کند و نیز ائتلاف های نظامی و اسلامی تشکیل داده و در حال سازماندهی معارضان سوریه است و جنگ سردی علیه ایران راه انداخته. با این همه تحرکات در منطقه نوشتن درباره مقامات سعودی دخالت در مسائل داخلی عربستان محسوب می شود؟ پس یکی به ما بگوید این همه تحرکات عربستان که بالا ذکر شد اگر دخالت در امور دیگر کشورها نیست اسمش را چه باید گذاشت؟

عطوان خاطرنشان کرد: برای نویسندگان عرب ممنوع است از مقامات عربستان بنویسند ولی روزنامه نگاران بیگانه مانند توماس فریدمن آمریکایی و مجله اکونومیست انگلیس اجازه دارند درباره آنها مطلب بنویسند. اکونومیست در مصاحبه پنج ساعته با محمد بن سلمان اخیرا گزارش تاسف باری از وضعیت عربستان در جنگ یمن منتشر کرد و از رسیدن موشک های کاتیوشای ارتش یمن به قلب نجران عربستان خبر داد و نوشت موشک های کاتیوشای یمنی ها به چند متری مقر ژنرال سعد العلیان فرمانده منطقه اصابت کرد و شیشه های دفتر او شکسته شد. به نوشته اکونومیست 7 هزار شهروند از شمال نجران مهاجرت کرده اند.

عطوان در ادامه افزود: پیروزی عربستان سعودی در یمن در آینده نزدیک به طور کلی بعید است و رسیدن به حل وفصل سیاسی به علت به سرانجام نرسیدن مذاکرات ژنو نیز ممکن نیست. با وجود این، محمد بن سلمان اصرار دارد که بگوید در جنگ یمن پیروز شده است، در حالی که مناطق آزاد شده در جنوب یمن به جولانگاه القاعده و داعش تبدیل شده است. عربستان در کنار کاهش شدید قیمت نفت در حال مبارزه با انصارالله است که توان نظامی مانند حزب الله دارد و با علی عبدالله صالح که از توان نظامی و تجربه جنگی زیادی برخوردار است مواجه است. این مسائل باعث شده تا مشکلات عربستان در جنگ یمن مضاعف شود و ریاض تنها باید به فکر نحوه مدیریت این جنگ باشد و نه پیروزی..

این نویسنده مشهور عرب افزود: مبلغان سعودی در انتقاد از سیاست های عربستان جرأت بیان ندارند و کسی نمی تواند اساسا انتقاد کند. و اگر فقط یک خط در شبکه اجتماعی تویتر مطلب انتقاد آمیزی نوشته شود، نویسنده آن به 10 سال زندان محکوم می شود چه برسد به اینکه کسی آشکارا انتقاد کند. در این خصوص سلمان العوده مبلغ برجسته سعودی از میان دیگر مبلغان برجسته اندکی جرأت به خرج داد و با اظهار نظر درباره جنگ یمن به اکونومیست گفت که جنگ یمن جنگی است که تنها میلیاردها دلار خرج آن شده و به کشته شدن نظامیان سعودی انجامید و تحولات این جنگ در حال درجا زدن است و پیشرفتی حاصل نشده پس این جنگ چه فایده ای دارد؟

منبع: العالم

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها