امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۴:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15502
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۷
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه صهیونیستی دبکا، نزدیک به منابع اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی در گزارشی مدعی شد: روز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه صهیونیستی دبکا، نزدیک به منابع اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی در گزارشی مدعی شد: روز چهارشنبه گذشته، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در تماس تلفنی با باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا که در برلین به سر می‌برد، به وی اطلاع داد که ترکیه کریدور انتقال تسلیحات ناتو و آمریکا به شورشیان سوریه را می‌بندد.

این در حالی است که رئیس‌جمهور ایالات متحده به کنگره این کشور خبر داده است که 700 نیروی نظامی آمریکا پس از پایان تمرینات مشترک نظامی با اردن، در این کشور باقی خواهند ماند. این نیروها شامل پرسنل دو سیستم ضدموشکی موسوم به پاتریوت و همچنین پرسنل لجستیکی، فرماندهی و ارتباطات مورد نیاز دو سامانه مزبور می‌شوند. ایالات متحده همچنین 12 تا 24 فروند از جنگنده‌های اف – 16 خود را بنا بر درخواست دولت اردن در این کشور باقی گذاشته و در ضمن 300 نفر از پرسنل آمریکایی نیز از سال گذشته در اردن به‌سر می‌برند.

این گزارش حاکی است که تصمیم آقای اردوغان شورشیان سوری را در شهر حلب در شرایط بدی رها خواهد کرد و این در حالی است که سقوط شهر القصیر نیز مسیر تدارکاتی آنان را از لبنان قطع کرده بود. از سوی دیگر، دست‌یابی به تدارکات از طریق مرز اردن نیز برای شورشیان مستقر در حلب کار سختی خواهد بود چرا که تدارکات باید از مرز اردن به سوری شمال سوریه حرکت داده شوند، جایی که نیروهای شورشی سخت با نیروهای جنبش حزب‌الله لبنان درگیر هستند.

اردوغان در تماس تلفنی مزبور به اوباما گفته است که وی در صورت ادامه تجهیز شورشیان سوری با تسلیحات آمریکا و ناتو از طریق مرزهای ترکیه، «نگران مجازات روسیه» است. پس از برگزاری اجلاس جی8 در ایرلند شمالی، مسکو تقریبا هر روز ارسال سلاح برای تروریست‌های سوریه را محکوم کرده است.

از سوی دیگر، سخنگوی شورشیان سوریه در شهر حلب روز جمعه مدعی شد که شورشیان در این شهر اکنون سلاح‌هایی در اختیار دارند که می‌تواند روند درگیری را تغییر دهد.

منابع نظامی دبکا نسبت به توانایی این شورشیان در مواجهه با ارتش سوریه حتی با وجود تسلیحاتی که جدیدا دریافت کرده‌اند، ابراز تردید کرده و تصریح کرده‌اند که این نیروها قادر به ایستادگی در برابر ارتش سوریه، حزب‌الله لبنان و نیروهای شیعه عراقی نیستند. برآوردهای اطلاعاتی دبکا حاکی از آن است که شکستی نظیر شکست القصیر در حلب نیز در انتظار شورشیان سوریه خواهد بود. جنگ در قصیر پس از 16 روز به پایان رسید و پیش‌بینی می‌شود حلب نیز ظرف 40 تا 60 روز از دست شورشیان خارج شود.

این گزارش همچنین آورده است که تسلیحاتی که شورشیان سوریه از منابع غربی دریافت کرده‌اند عموما به خاطر صرفه‌جویی در هزینه از بازارهای بین‌المللی خریداری شده و غالبا نیز ساخت روسیه هستند. همین امر خشم بیشتر روسیه را برانگیخته است.

تاکنون دولت اردوغان به طور کامل از شورشیان حمایت کرده است و به آنها اجازه داده که مراکز حساس فرماندهی در خاک ترکیه داشته باشند و تدارکات خود را از طریق مرز ترکیه دریافت کنند. اکنون دولت اردوغان با این تصمیم زیر پای شورشیان را خالی کرده و منجر به یک زلزله استراتژیک شده است، نه‌تنها برای شورشیان سوریه بلکه برای ایالات متحده و در آینده اسرائیل.

به‌نوشته دبکا، ده سال پیش نیز اردوغان با جلوگیری از عبور نیروهای آمریکایی از خاک ترکیه به سوی عراق، مانع بازگشایی جبهه‌ای جدید علیه صدام حسین شده بود. ظاهرا واکنش اوباما به این تصمیم اردوغان افزایش تعداد نظامیان خود در اردن از 700 به 1000 نفر بوده است.

گفتنی است، اردوغان اخیرا با موج انتقادات غربی‌ها در خصوص سرکوب اعتراضات در ترکیه مواجه بوده است و بعید نیست با اعلام این مطلب به اوباما، قصد داشته باشد به وی یادآوری کند که همچنان به ترکیه نیازمند است. با این حال بعید است حمایت همه‌جانبه آنکارا از شورشیان سوریه که به‌نوعی یک سرمایه‌گذاری 2 ساله‌ محسوب می‌شود، به این راحتی پایان یابد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها