امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۱۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155059
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۰:۵۳
تعداد بازدید: 390
علت‌یابی ناتوانی ارتش وهابی؛
در رأس راهبرد نظامی سعودی‌ها، شخص محمد بن سلمان قرار دارد که به علت شاه‌شدن پدرش، ناگهان به سومین رتبه ارشد رژیم آل‌سعود ارتقای مقام یافت. او در کنار بن‌نایف، ولی‌عهد، طراحان اصلی حمله به یمن بودند که به قصد قدرت‌نمایی و سرکوب انصارالله وارد معرکه شدند اما پس از ماه‌ها تازه فهمیده‌اند چه کلاهی بر سرشان رفته است.

علت‌یابی ناتوانی ارتش وهابی؛
به گزارش پیروان مـــوعــود؛بعد از چند سال آتش‌بیاری عربستان در بحران سوریه، و راه انداختن جنگ نیابتی به قیمت خون هزاران سوری بیگناه، و ویرانی همه‌جانبه این کشور، بالاخره مسوولین تازه به دوران رسیده سعودی که با مرگ عبدالله و پادشاهی سلمان بیمار (جسمی و روحی)، بر کرسی‌های قدرت نشسته‌اند و خود را جناح «باز»های این کشور می‌پندارند، طاقت نیاوردند و به بهانه پاسخ دادن به استمداد دولت مستعفی (و به واقع خیانت کار) منصور هادی، به طور تمام قد پای در معرکه یمن گذاشتند.

 بالاخره نتیجه سال‌ها انبار کردن انواع جنگ‌افزارهای آمریکایی و اروپایی به هزینه ده‌ها میلیارد دلار، باید به زعم زمامداران آتش افروز و بری از عاطفه و احساس سعودی در جایی آزمایش می‌شد، و چه جایی بهتر از یمن فقیر و رنج کشیده. اما تو گویی سعودی‌ها که گمان می‌بردند کار یمن را با انواع و اقسام سلاح‌های به روز کشتار در حداکثر چند هفته یکسره می‌کند، حساب نکرده بود که تنها صرف میلیاردها دلار پول مفت نفت و تشکیل نیروی نظامی پر زرق و برق با مستشاری هزاران نیروی آمریکایی و اروپایی برای پیروزی در جنگ کافی نیست، و در نهایت چیزی به نام ایمان و ایدئولوژی برای جنگیدن روی زمین و و رقم زدن سرنوشت نهایی جنگ نیاز است، چیزی که چندان در میان نیروهای مسلح عربستان و نیروهای خارجی مزدور این ارتش، محلی از اعراب ندارد. 

ارتش عربستان؛ خیال خام ژاندارمی منطقه

به هر روی، به نظر می‌رسد جناحی که اکنون قدرت را در عربستان به دست گرفته است، از جلوه‌نمایی نظامی بدش نمی‌آید، حتی اگر این جلوه‌نمایی به صورت بمباران بی‌وقفه و هفت‌ماهه یک ملت بی‌دفاع در برابر حملات هوایی و قرار گرفته در محاصره کامل باشد. در این گزارش، قصد داریم ابزار این جلوه‌نمایی نظامی، یعنی نیروی مسلح سلطنتی عربستان را به اجمال و در کلیت آن معرفی کنیم، با این توضیح که در این گزارش صرفا بحث ترسیم تصویری را از موضوع داریم، و پرداختن به نقاط ضعف و احیانا قوت نیروی مسلح سعودی (به واقع تحلیل انتقادی آن) را به زمانی و مقالی دیگر موکول می‌کنیم که گزارشی مستقل می‌طلبد.

 

نیروی مسلح عربستان در چشم انداز کلی

 

ارتش عربستان؛ خیال خام ژاندارمی منطقه

جمعیت:27.300.000 نیروی در دسترس: 15.246.507 آماده به خدمت: حدود 14 میلیون

نیرویی که هر سال به سن خدمت می‌رسد: 505.000 نیروی نظامی فعال: 230.500 نیروی ذخیره فعال: 25.000 خدمت وظیفه عمومی: ندارد

نیروی زمینی

تانک: 1200 خودروی زرهی رزمی: 5472 توپ‌های خودکششی: 524 توپ های یدک‌کش شونده: 432 راکت انداز: 322

نیروی هوایی

شمار کل پرنده‌ها: 675 جنگنده/رهگیر: 155 پرنده تهاجمی بال-ثابت: 236 هواپیمای ترابری:187 آموزشی: 168 مجموع بالگرد: 182 بالگرد تهاجمی: 18

نیروی دریایی

مجموع ناوگان دریایی: 55 هواپیمابر: 0 ناوجنگی: 7 ناوچه: 4 زیردریایی: 0 نابودگر (کشتی حامل موشک هدایت‌شونده): 0 (در حال رایزنی برای خرید) قایق گشت ساحلی: 39 کشتی مین روب: 3

منابع(نفتی)

تولید نفت: حدود 11 میلیون بشکه مصرف داخلی: 2.800.000 ذخایر ثابت شده: 267 میلیارد بشکه

ارتش عربستان؛ خیال خام ژاندارمی منطقه

مناطق نفت‌خیز عربستان سعودی

لجیستیک

نیروی کار: 8.412.000 فرودگاه: 216 بندر و پایانه مهم: 4 پوشش راه آهن: 1.378 کیلومتر پوشش جاده‌ای: 221.372 توان ناوگان تجاری: 72

بودجه دفاعی

بودجه دفاعی (متوسط 4 سال گذشته): 56.8 میلیارد دلار (سومین بودجه نظامی جهان در 2014 با 80 میلیارد دلار) بدهی خارجی: 150 میلیارد دلار ذخیره طلا و ارز خارجی: 739.5 میلیارد دلار

توازن قدرت خرید: 927.800 میلیارد دلار

جغرافیا

مساحت: 2.149.690کیلومتر مربع، طول ساحل: 2.640ک، مرز مشترک: 4.272 ک، آبراه: ندارد

تشکیلات نظامی

وزارت نیروهای دفاعی و هوانوردی، نیروی زمینی سلطنتی، نیروی دریایی سلطنتی (تفنگداران دریایی و نیروی ویژه)، نیروی هوایی سلطنتی، نیروهای دفاع هوایی سلطنتی سعودی، نیروی موشکی راهبردی سلطنتی سعودی، گارد ملی عربستان سعودی.

مردان 16-49 سال قادر به خدمت: 7.365.624

زنان 16-49 قادر به خدمت: 5.677.819

نسبت هزینه نظامی عربستان به جی‌دی‌پی این کشور، حدود 8 درصد و از این نظر در رتبه سوم بعد از افریقای جنوی و عمان است.

صنایع نظامی

شرکت صنایع نظامی عربستان، شهرک علم و فناوری ملک عبدالعزیز، شرکت صنایع سنگین عبدالله الفریس، شرکت صنایع هوایی السلام، شرکت صنایع الکترونیک پیشرفته.

تامین کنندگان اقلام نظامی

ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه، برزیل، آلمان، اسپانیا، اتریش، ترکیه.

تعداد پرسنل

نیروی زمینی: 75000 نیروی هوایی: 20000 دفاع هوایی: 16000 نیروی دریایی سلطنتی: 13500 گارد ملی: 75000 نیروهای قبایلی: 25000

سلاح راهبردی

واقعیت این است که هزینه برنامه اتمی پاکستان را عربستان سعودی تامین می‌کند. به علاوه، بارها عربستان اقتصاد ضعیف پاکستان را نجات داده است. از این رو، بسیاری از کارشناسان معتقدند که عربستان این امکان بالقوه را دارد که در صورت احساس نیاز از پاکستان کلاهک اتمی بخرد. عربستان بزرگ‌ترین فروشنده نفت و متحد راهبردی آمریکاست و به نظر نمی‌رسد که در صورت افشای خریداری احتمالی بمب، با واکنش سختی از سوی غرب رو به رو شود.

چرا آل‌سعود با مدرن‌ترین تسلیحات جهان قادر به شکست مبارزان یمنی نیست+‌تصاویر

فرید زکریا، سردبیر نیوزویک، در مقاله‌ای در واشینگتن پست ( با عنوان «چرا عربستان نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد») نوشت که عربستان به لحاظ علم و ریاضیات عقب مانده است و فقط می‌تواند زمین را سوراخ کند و نفت بفروشد. مضاف بر این که آدم‌های مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای را هم ندارد.

دیوید اوتاوی، کارشناس ارشد مرکز ویلسون در واشنگتن، معتقد است که نسل جدیدی از «بازها»ی سعودی ناشکیبا به قدرت رسیده‌اند که پر از خشم و عقده از بی‌توفیقی این کشور در تاثیرگذاری سیاسی و نظامی هستند، و وجود آن‌ها احتمال رفتن عربستان به سوی خرید بمب از کشورهایی چون پاکستان را افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد که در راس این به اصطلاح بازها، «محمد بن سلمان»، پسر پادشاه جدید، وزیر دفاع و معاون دوم نخست وزیر، قرار دارد.

ارتش عربستان؛ خیال خام ژاندارمی منطقه

فواز جرجیس، استاد سیاست خاورمیانه در مدرسه اقتصاد لندن بر این اعتقاد است که:

«مداخله نظامی در بحرین، نشانگر شروع سیاست خارجی سخت عربستان بود که مستقل از چتر امنیتی آمریکاست.»

به علاوه، عربستان به صورت تمام قد وارد صحنه سوریه شد و با حمایت از گروه‌های تروریستی ضد اسد، تمام توان خود را در این چند سال برای براندازی اسد (حکومت قانونی سوریه) در این چند سال به کار گرفته است. به واقع، عربستان «مادر داعش» برای تغییر مناسبات منطقه‌ای و مرزهای سرزمینی در غرب آسیاست.

بخشی از نخبگان فکری عربستان، مثلا «محمد بن نواف» سفیر عربستان در لندن و نواف عبید، پژوهشگر مدعو در هاروارد، از قدرت‌نمایی نظامی عربستان حمایت می‌کنند. سفیر مذکور در دسامبر 2013، در سرمقاله نیویورک تایمز نوشت:

چرا آل‌سعود با مدرن‌ترین تسلیحات جهان قادر به شکست مبارزان یمنی نیست+‌تصاویر
محمد بن نواف سفیر سعودی در لندن

«سعودی‌ها برای اجرای تعهدات خود در منطقه فعالیت خواهند کرد... با یا بدون حمایت شرکای غربی. عربستان شریک تجاری دهم آمریکا، بزرگ‌ترین فروشنده نفت و بزرگ‌ترین خریدار سلاح از آمریکاست.»

در راس راهبرد نظامی جدید سعودی‌ها، محمد بن سلمان قرار دارد. او که از شغلی کم اهمیت، به واسطه پادشاه شدن پدرش، یک شبه به سومین مقام ارشد در سیستم عربستان رسیده است، در کنار ولیعهد، محمد بن نایف، برادرزاده سلمان، طراحان اصلی حمله ناجوانمردانه به یمن در ابتدای امسال بودند. آن‌ها به قصد قدرت‌نمایی و سرکوب جنبش انصارالله (که به تعبیر آن‌ها حزب الله جدید منطقه است)، وارد معرکه یمن شدند. مساله‌ای که به تدریج تبدیل به باتلاق عربستان شده و انصارالله و ارتش یمن حتی نقاطی از درون مرزهای عربستان را تصرف کرده‌اند. چاز فریمن، سفیر سابق آمریکا در ریاض بر این نظر است که:

«برای نخستین‌بار سعودی‌ها ظرفیت‌های نظامی پیشرفته خود را برای کسب امتیاز به کار گرفته‌اند. این که آیا این ظرفیت‌ها به شیوه‌ای موثر برای پیش‌برد خط مشی و کسب اهداف سیاسی به کار گرفته است، مساله‌ای دیگر است.»

سران نظامی

فرمانده کل نیروهای مسلح: سلمان بن عبدالعزیز آل سعود

وزیر دفاع: محمد بن سلمان آل سعود

رییس ستاد کل ارتش: سپهبد حسین بن عبدالله القبیل

مقر سرفرماندهی: ریاض

نیروی زمینی سلطنتی سعودی(القوات البریه الملکیه السعودیه)

تاریخچهتشکیل ارتش سعودی را به سال 1923 و تشکیل دولت مدرن سعودی یا «پادشاهی سعودی» و یک حکومت متحد و یکپارچه در شبه جزیره عربستان برمی‌گردانند. اما مقطع شروع توسعه نیروی نظامی جنگ اعراب و اسراییل در 1948 است. سقوط شاه ایران و ترس از قدرت‌گیری شیعیان و جنگ اول خلیج فارس، نقاط عطف توسعه نظامی ارتش سعودی بود.

ارتش عربستان؛ خیال خام ژاندارمی منطقه

مهم‌ترین جنگ‌هایی که ارتش عربستان دخیل بودند، از این قرارند:

1948-جنگ اعراب و اسراییل. اعزام 3000 نیروی سعودی.

1969-جنگ الودیعه. بین نیروهای جمهوری دموکراتیک خلق یمن جنوبی و نیروهای عربستان.

1973-جنگ یوم کیپور. عربستان قیمت نفت را در اعتراض به دخالت نیروهای آمریکایی بالا برد. به علاوه 3000 نیروی سعودی مستقر در اردن به جبهه سوریه فرستاده شدند.

1990-1991- جنگ اول خلیج فارس (طوفان صحرا). در قالب نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا. نیروی زمینی و گارد ملی در «نبرد خفجی» و آزادسازی کویت نقش داشتند.

2010-2007-اولین دور خیزش حوثی‌‌های یمن برای مقابله با نیروهای عربستان که در سرکوب حوثی‌ها به ارتش علی عبدالله صالح کمک می‌کردند و تصرف بخش‌هایی از مناطق مرزی عربستان توسط حوثی‌ها.

2015- رهبری ائتلاف کشورهای عربی در عملیات موسوم به «طوفان قاطعیت» در تهاجم نظامی به یمن.

استعداد نیروهای زمینی

3 تیپ زرهی، 5 تیپ پیاده مکانیزه، 3 تیپ تفنگدار سبک موتوریزه، 1 تیپ هوابرد، 5 گردان توپخانه مستقل، 1 واحد هوانیروز.

ارتش سعودی تیپ زرهی 12 و تیپ 6 مکانیزه را در شهر نظامی ملک فیصل در ناحیه تبوک استقرار داده است. تیپ 4 زرهی و تیپ 11 مکانیزه نیز در شهر نظامی ملک عبدالعزیز در ناحیه «خمیس مشیط» مستقر کرده است. محل استقرار تیپ مکانیزه 20 و تیپ مکانیزه 8 در شهر نظامی ملک خالد در اطراف «حفر الباطن» و مقر تیپ 10 مکانیزه در الشروره است.

ارتش عربستان؛ خیال خام ژاندارمی منطقه
منطقه خمیس مشیط که پایگاه نظامی آن بارها هدف موشک‌های بالستیک ارتش یمن قرار گرفته است

 

نیروی زرهی

این نیرو شامل سه تیپ 4 ملک فهد و تیپ های 8 و 12 زرهی است. هر تیپ زرهی معمول سعودی شامل یک گردان زرهی شناسایی، سه گردان تانک با 42 تانک در هر گردان، یک گردان پیاده مکانیزه با 54 خودروی نفربر و زرهی رزمی، یک گردان توپخانه با 18 توپ خودکششی است. علاوه بر این، یک گروهان مهندسی، یک گروهان بالگردی، یک گروهان امداد و یک کارگاه میدانی.

نیروی مکانیزه

تیپ 6 مکانیزه، تیپ 8 مکانیزه، تیپ 10 مکانیزه.

یک تیپ مکانیزه معمول سعودی شامل یک گردان زرهی شناسایی، یک گردان تانک با 42 تانک، 3 گردان پیاده مکانیزه با 54 خودروی نفربر و زرهی رزمی، یک گردان توپخانه با 18 توپ خودکششی است. به علاوه یک گردان بالگردی، یک گروهان مهندسی، یک گردان لجیستیک، یک گروهان امداد و یک کارگاه میدانی هم در یک تیپ مکانیزه وجود دارد. 

چرا آل‌سعود با مدرن‌ترین تسلیحات جهان قادر به شکست مبارزان یمنی نیست+‌تصاویر

یک ویژگی تیپ مکانیزه داشتن 24 لانچر موشک ضدتانک هدایت شونده، 4 واحد خمپاره انداز با مجموع 8 خمپاره انداز 81 میلیمتری در هر واحد است.

نیروی پیاده

تیپ 17، 18 و 19 سبک موتوریزه.

هر تیپ پیاده شامل سه گردان موتوریزه، یک گردان توپخانه و یک گردان پشتیبانی است.

هوابرد

تیپ هوابرد شامل دو گردان 4 و 5 است. این تیپ معمولا در حوالی تبوک مستقر است. این تیپ دو گردان چترباز و سه گروهان نیروهای ویژه دارد. عربستان سعودی در سال‌های اخیر نیروی ویژه خود را توسعه داده و به آخرین امکانات روز مجهز نموده تا در درجه اول با شورش‌ها و ناآرامی‌های داخلی (به ویژه بعد از بهار عربی) برخورد سریع و ضربتی داشته باشند. این نیروهای ویژه تبدیل به واحدهای رزمی مستقل شده‌اند که مستقیما به شاهزاده وزیر دفاع گزارش می‌دهند.

توپخانه

نیروی زمینی 5 گردان توپخانه در اختیار دارد. به علاوه یک گردان توپخانه میدانی شامل سیستم راکت‌انداز چندگانه (گردان 15) و یک گردان موشکی (گردان18) هم در اختیار دارد.

هنگ مستقل محافظ سلطنت

یک هنگ مستقل از نیروی نظامی عربستان به نام «هنگ محافظ سلطنتی» وجود دارد که از سه گردان پیاده تشکیل شده است. این هنگ تنها به شاه گزارش می‌دهد و تشکیلاتی تقریبا مستقل از ارتش دارد و وظیفه آن‌ها حفاظت از شخص شاه است. آن‌ها با لباس‌ها و نشان‌های ویژه و چفیه سعودی بر سر متمایزند.

چرا آل‌سعود با مدرن‌ترین تسلیحات جهان قادر به شکست مبارزان یمنی نیست+‌تصاویر

پایین‌ترین درجه افسری در نیروی زمینی ستوان سوم، و بالاترین درجه ارتشبد است.

سلاح‌های نیروی زمینی

سلاح سبک

کلت نیمه اتوماتیک برونینگ‌های پاور- کلت نیمه اتوماتیک گلاک 17- مسلسل دستی ام پی فایو (اچ اند کا) - تفنگ هجومی ژ3 (هِکلر اند کخ)- تفنگ هجومی ام4 کاربین- مسلسل سنگین اف ان مگ- مسلسل سنگین ام2 برونینگ

خمپاره، راکت، ضدتانک و سیستم موشکی

نارنجک‌انداز تک-شلیک ام 203

موشک ضدتانک هدایت‌شونده اف‌جی‌ام-148

موشک ضدتانک هدایت شونده جاولین سوئینگ فایر

موشک ضد تانک ام47 دراگِن

موشک ضدتانک هدایت شونده هات و هات 2

تاو بی جی ام-71 تاو بی جی ام-71سی تاو2 بی جی ام-71دی تاو2 بی جی ام 71 ام

اس اس.11 بیل 2

خمپاره‌انداز

M224 Mortar

Brandt 60mm LR Gun-mortar

MO-120-RT-61 120mm

2R2M 120MM

M30 107 mm Mortar

تانک‌ها

 تانک‌های آمریکایی M1 Abrams

M60 Patton و

AMX-30 فرانسوی که در سال های 1973-1974 خریداری شدند و اکنون تانک ذخیره ارتش است.

 

خودروهای زرهی رزمی و نفربر

آمریکایی که نفربر اصلی ارتش به تعداد 400 فروند است. M2 Bradley

فرانسوی به تعداد 500 فروند که در 1974 خریداری شد و اکنون نفربر ذخیره است. AMX-10P

نفربر زرهی آمریکایی به تعداد 394 فروند که در ترکیه به روزرسانی شده اند. M113

ساخت آلمان غربی به تعداد175 فروند که در دهه 1980 از آن کشور خریداری شد.TPz Fuchs

آمریکایی 579 فروندV-150

پنهارد ای ام ال 60 و 90 میلیمیتری فرانسوی 235 فروند- 200 فروند نکستر آراویس فرانسوی- 150 فروند پنهارد ام3

آمریکایی به تعداد 15000HMMWV

آمریکایی به تعداد 2000CUCV II

اسپانیایی به تعداد 300 URO VAMTAC

توپخانه و سیستم موش

آخرین اخبار
پربازدید ها