امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۳:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155065
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۱۳:۵۲
تعداد بازدید: 223
به گزارش «پیروان مــوعــود»، انجام اقدامات و تدابیر لازم علیه مدارس افراطی، بندی صریح از قوانین امنیتی پاکستان است که تمام احزاب سیاسی پاکستان ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، انجام اقدامات و تدابیر لازم علیه مدارس افراطی، بندی صریح از قوانین امنیتی پاکستان است که تمام احزاب سیاسی پاکستان پس از قتل عام مدرس وابسته به ارتش در پیشاور توسط نیروهای طالبان، مورد توافق تمام احزاب سیاسی پاکستان است و به واسطه همین بند بود که مدارس افراطی زیادی بسته شد که آخرین آنها بسته شدن 190 مدرسه در نقاط مختلف کشور بود که بیشترین سهم از این مدارس را اقلیم پنجاب با 147 مدرسه داشت.

مدارس افراطی، عاملان کشتار و نا امنی

مدارس دینی پاکستان در گذشته نه چندان دور از خطوط قرمز این کشور به شمار می رفت که کسی جرات نزدیک شدن به آن را نداشت تا اینکه تعداد زیادی از این مدارس رویکرد افراطی تکفیری در پیش گرفتند که باعث شد صدای مردم و فعالان پاکستان علیه این مدارس بلند شود، اما باز هم دولت ها اعتنایی به این مدارس و خطر آنها نداشتند تا اینکه پرویز مشرف رئیس جمهور سابق پاکستان عملیاتی امنیتی در مسجد الاحمر و مدرسه وابسته به آن در اسلام آباد انجام داد و در آن زمان همه به حقیقت این مدارس تروریست پرور سلفی پی بردند و مشرف دستورات جدیدی در مورد مدارس دینی صادر کرد.

مدارس افراطی به حمایت های داخلی و خارجی متکی هستند

متاسفانه در آن زمان کسی به دستورات مشرف توجه نکرد و بیشتر این مدارس افراطی به فعالیت خود ادامه دادند.

محمد حیدر رئیس جنبش اسلامی نورانی در این رابطه می گوید: تحقیق درباره مدارس افراطی و اقدام علیه آنها در پاکستان کار ساده ای نیست؛ چرا که این مدارس به حمایت و اعتبار خارجی متکی هستند که بیشتر حامیان آنها از کشورهای خلیج فارس هستند و همین کشورها نیز مانع برخورد با مدارس افراطی می شوند.

وی افزود: البته حمایت از این مدارس فقط به حمایت های خارجی محدود نمی شود، بلکه از داخل پاکستان نیز از سوی شخصیت های دینی و سیاسی برجسته و با نفوذ در دولت، حمایت می شود.

حیدر ادامه داد: علت اینکه این مدارس افراطی در استان پنجاب بیش از استان های دیگر رشد داشته این است که این مداری در پنجاب از حمایت سیاسی و لوجستیکی برخی از شخصیت های بانفوذ برخوردار هستند.

هنوز هزاران مدرسه افراطی در پاکستان فعال هستند

اما بسته شدن 190 مدرسه افراطی از نظر بسیاری از تحلیلگران در مقابل استمرار فعالیت هزاران مدرسه افراطی دیگر در پاکستان، چیزی نیست؛ چرا که هنوز مدارس افراطی زیادی مشغول فعالیت هستند و مدارس مادر و سرشاخه افراط و تکفیر در پاکستان هنوز به راحتی در شهرهای مختلف فعال هستند و به عنوان مثال ملا عبدالعزیز که اکنون امام جماعت مسجد الاحمر و مدیر مدارس وابسته به این مسجد است، با وجود اینکه حکم بازداشت و توقیف وی صادر شده همچنان آزادانه فعالیت می کند و ارزشی هم برای قانون و دولت قائل نیست با اینکه خود از عاملان قتل عام پیشاور می باشد.

دولت پاکستان باید جدیت داشته باشد

باید پذیرفت که ریشه کن ساختن تروریسم که تمام نیروهای سیاسی کشور بر آن توافق دارند امر ساده ای نیست به ویژه با توجه به اینکه برخی شخصیت ها همچنان از مدارس افراطی پاکستان حمایت می کنند و به نظر می رسد دولت باید علیه آنها دست به یک قیام بزند و ابتدا حمایت های داخلی و بعد حمایت های خارجی این مدارس را قطع کند تا در نهایت بتواند ضربه ای مؤثر به این مدارس افراطی وارد سازد.

 انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار