امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۴:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155109
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۲۲:۵۲
تعداد بازدید: 225
به گزارش «پیروان مــوعــود»، ، پس از آنکه نیروهای انصارالله و کمیته‌های مردمی یمن و نیروهای وابسته به «علی عبدالله صالح» رئیس جمهور سابق یمن، از جنوب ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، ، پس از آنکه نیروهای انصارالله و کمیته‌های مردمی یمن و نیروهای وابسته به «علی عبدالله صالح» رئیس جمهور سابق یمن، از جنوب یمن عقب‌نشینی کردند، گروه تروریستی «القاعده» دوباره در جنوب یمن شروع به فعالیت کرد.
تا پیش از عقب‌نشینی نیروهای ارتش و انصارالله یمن از جنوب یمن، شبه‌نظامیان وابسته به عربستان و «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن با تروریست‌های القاعده دارای همپوشانی و همکاری بودند اما از زمان عقب‌نشینی ارتش یمن، دچار اختلاف و تقابل شدند.
پایگاه خبری «البیان» وابسته به عربستان سعودی، که در لندن بروزرسانی می‌شود، در گزارشی به قلم «سلمان راشد العماری» نویسنده و روزنامه‌نگار یمنی، به بررسی دلایل حضور القاعده در جنوب یمن و سیطره آن بر تعدادی از شهرهای جنوبی و خطرهای احتمالی آن پرداخت.
به گزارش این پایگاه خبری، گروه تروریستی القاعده اواخر هفته گذشته در استان «أبین» واقع در جنوب یمن، بعد از 3 سال از خروج این گروه تروریستی دوباره موجودیت خود را اعلام کرد.
القاعده معضل جدید عربستان در جنوب یمن
این رویداد درست چند ساعت بعد از اعلام تغییرات وزیران توسط منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن رخ داد و ده‌ها فرد مسلح و شماری از واحدهای القاعده در کمال ناباوری و تعجب ساکنان شهر «جعار» در استان أبین، وارد این شهر شدند.
البیان می‌نویسد: سیطره القاعده بر بخش‌های بزرگی از استان أبین خطر جدی برای شهر «عدن» مقر حکومت مستعفی و هادی منصور به شمار می‌رود و شاید این مسئله تحولات جاری را مقدمه‌ای برای آغاز درگیری‌های نیروهای وابسته به دولت مستعفی منصور هادی و افراد وابسته به عربستان سعودی و تروریست‌های القاعده در روزهای آینده قرار دهد.
بر اساس این گزارش، اگر چه عناصر القاعده بعد از درگیری‌هایی با نیروهای وابسته به جنوب، شهر «أبین» را در اختیار شورای اهالی متشکل از ساکنان این استان گذاشته‌اند و بیشتر آن‌ها از جعار عقب نشینی کرده‌اند ولی این اقدام القاعده به سناریو آن در «المکلا» مرکز استان «حضرموت» واقع در شرق یمن شباهت دارد که القاعده از آن زمان تا به امروز بر این شهر سیطره دارد.

بی‌ثباتی در جنوب و انتقاد از بی‌توجهی رئیس‌جمهور مستعفی
البیان با اشاره به این اتفاق می‌نویسد: وضعیت نا‌امنی استان أبین، انتقادهای زیادی برای منصور هادی و حکومت مستعفی آن داشته است؛ چرا که وی در مقابل استان‌هایی که انصار الله از آن‌ها عقب‌نشینی کرده‌اند به ویژه استان «عدن»، کوتاهی کرده و هم اکنون گروه تروریستی القاعده به نیروهای وابسته به ائتلاف و منصور هادی و ارتش وابسته به دولت مستعفی فشار آورده و تحرکات و فعالیت‌های خود را زیاد کرده است.
به گفته این پایگاه خبری، ناظران معتقدند: بی‌توجهی دولت مستعفی منصور هادی به وضع امنیتی و سرگرم شدن شبه‌نظامیان هادی در جنوب یمن به مسائل حاشیه‌ای، نقش گروه‌های امنیتی را تضعیف کرده و زمینه‌ساز بازگشت دوباره عناصر تروریستی القاعده به استان أبین شده است.
البیان به نقل از منابع نزدیک به القاعده می‌نویسد: سیطره القاعده بر شهر «زنگبار» مرکز استان أبین، همانگونه که رسانه‌ها می‌گویند، موضوع جدیدی نیست و این گروه از 4 ماه قبل و پس از عقب‌نشینی انصار الله از این استان و سایر استان‌ها، بر این شهر سیطره داشته و ترجیح داده‌است این مسئله مسکوت و مخفی بماند و عناصر آن اقدام به مدیریت خدماتی چون توزیع آب شرب رایگان در این شهر کرده‌اند.
راشد العماری نویسنده این یادداشت در ادامه یادآور می‌شود، استان أبین دروازه شرقی «عدن» مقر مؤقت دولت مستعفی، بوده و با آن، 45 کیلومتر فاصله دارد و سیطره القاعده بر استان أبین، تهدیدی بر این شهر و منصور هادی و دولت اوست و در صورت سقوط این شهر به دست القاعده، آن را در معرض خطر قرار داده و منصور هادی و دولت آن را مجبور به ترک دوباره عدن خواهد کرد.

انتهاس پیام/ 242

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها