امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155117
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۲۳:۵۰
تعداد بازدید: 213
به گزارش «پیروان مــوعــود»، علی‌اکبر ضیائی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی با اشاره به منشأ پیدایش گروه تروریستی داعش، گفت: درباره تاریخ پیدایش داعش ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، علی‌اکبر ضیائی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی با اشاره به منشأ پیدایش گروه تروریستی داعش، گفت: درباره تاریخ پیدایش داعش مطالب زیادی گفته شده است، بسیاری از تحلیل‌گران این جریان را جنبشی وهابی دانسته‌اند که به نظر می‌رسد تحلیل دقیقی نباشد؛ چنانچه بسیاری از تحلیل‌گران سیاسی نیز دلیل پیدایش این گروه تروریستی را دخالت‌های عربستان و هم‌پیمانان آن برای مبارزه با نفوذ حکومت‌های شیعی در منطقه عراق و شام و حمایت آمریکا از این طرح دانسته‌اند.

وی با بیان اینکه گسترش تشیع در میان مردم جهان حساسیت خاصی را در بین وهابیون و جریان‌های فکری سلفی موجب شده است، افزود: پاسخ به چرایی شکل‌گیری داعش با چنین سازوکاری در شرایط کنونی را باید در سیر تاریخی شکل‌گیری جریان‌های اسلامی در قرن گذشته جست‌وجو کرد. در این میان جنبش اخوان‌المسلمین در مصر و پیروزی انقلاب اسلامی ایران این نوید را به مسلمانان جهان داد که اسلام سیاسی توانایی مدیریت جهانی را دارد و باید به دنبال اجرایی کردن مدینه فاضله نبوی بر اساس قرآن و سنت و تعالیم اهل بیت علیهم السلام بر اساس آموزه‌های شیعی و سنی بود.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی اظهار کرد: حکومت اسلامی در ایران با رهبری حضرت امام خمینی(ره) در سال 1357 شکل گرفت و با چالش‌های جدی از طرف رقبای عرب منطقه به سرکردگی صدام حسین و حمایت‌های بی‌دریغ آمریکا و غرب مواجه شد، اما این انقلاب به رهبری امام راحل از این امتحان الهی پیروز بیرون آمد و محاصره اقتصادی و بحران‌های مرزی و راه‌اندازی کودتاهای نظامی نیز یکی پس از دیگری با شکست روبرو شد و انقلاب اسلامی ایران که برگرفته از تعالیم اهل بیت(علیهم السلام) بود بالاخره به ثمر نشست.

اخوان‌المسلمین؛ هدایتگر اصلی جریان‌های تکفیری

وی بیان کرد: رهبران دینی اهل سنت به دنبال قرائتی دیگر از حکومت دینی با نام «تجدید و احیای خلافت اسلامی» بودند و طرفداران اخوان‌المسلمین در مصر و سپس در سوریه، اردن، تونس و دیگر کشورهای اسلامی به دنبال تحقق این آرمان دیرینه خود برآمدند و پیروزی این جریان در انتخابات مصر توسط مرسی نویدی برای حکومت اسلامی بر اساس آموزه‌های اهل سنت بود و چون این جریان دارای رهبری منسجم همچون امام خمینی(ره) نبود با توطئه عربستان و آمریکا با شکست مواجه شد و به جای آن حکومت نظامی سیسی با حمایت عربستان به قدرت نشست و آموزه‌های اخوان‌المسلمین توسط علمای وهابیت انحرافی اعلام شد.

ضیائی افزود: با شکست اخوان‌المسلمین مصر و روی کارآمدن دولت نوری مالکی در عراق سرخوردگی شدیدی میان جریان‌های سیاسی اهل سنت شکل گرفت که در حقیقت شکست تلاش‌های اخوان‌المسلمین طی یک قرن و جریان‌های مختلف سیاسی اسلامی به شمار می‌آمد، جریان‌هایی که عموما از روش‌های دموکراتیک سیاسی برای به قدرت رسیدن استفاده می‌کردند و خشونت و به کارگیری سلاح را مخالف آموزه‌های حزبی خود اعلام می‌کردند.

وی گفت: ابومصعب زرقاوی که از متحدان ایمن الظواهری و بن لادن در القاعده بود از این شکست سیاسی اخوان‌المسلمین استفاده کرد و هدف اصلی خود را در «جماعت توحید و جهاد» که در سال 1999 تشکیل داد مبارزه با دولت جدید عراق و سپس براندازی حکومت بشار اسد در سوریه قرار داد.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی ادامه داد: بنابراین، شکست اخوان‌المسلمین در ایجاد حکومتی سنی با مدیریت و هدایت خلیفه اسلامی منجر به سوار شدن جریان نظامی القاعده بر نیروهای سرخورده‌ای شد که آرزوی تشکیل یک حکومت دینی بر اساس آموزه‌های اهل سنت را داشتند و با جنگ‌افروزی ابومصعب زرقاوی و سپس ابوایوب مصری و ابوعمر بغدادی تعداد زیادی از گروه‌های جهادی متشکل از سلفی، وهابی و اهل سنت از مذاهب مختلف و حتی جریان‌های صوفیه نقشبندیه جذب داعش شدند.

ضیائی عنوان کرد: این حرکت جدید اگرچه در ظاهر مخالف نفوذ آمریکا و شیعیان در منطقه بود، اما در عمل مورد حمایت آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی آن کشور و اسرائیل غاصب قرار داشت، زیرا با جدا شدن ابومصعب زرقاوی از القاعده و شکسته شدن پیمان دوستی بین وی و ایمن الظواهری(رهبر کنونی القاعده) بسیاری از نیروهای القاعده به داعش پیوستند و هدف آنان به جای مبارزه با استکبار جهانی مبارزه با نفوذ شیعی و درگیری‌های فرقه‌ای در جهت منافع آمریکا و صهیونیسم بود.

کاهش عملیات‌های تروریستی در غرب با تشکیل داعش

رایزن فرهنگی ایران در مالزی گفت: با شکل‌گیری داعش در خاورمیانه تعداد عملیات‌های نظامی تروریست‌های القاعده در آمریکا و کشورهای غربی به شدت کاهش یافت و عموم خسارت‌های جانی و مالی متوجه کشورهای اسلامی شد و این همان چیزی بود که آمریکا و صهیونیسم به دنبال آن بودند.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا داعش زائیده دنیای مدرن است؟»، گفت: پاسخ به این پرسش را می‌توان از بازجویی‌های انجام شده در پرونده 23 نفر از اعضای جماعت اسلامی شاخه عملیاتی القاعده در سنگاپور پیدا کرد که تعداد 22 نفر از این گروه تروریستی را مهندسان تشکیل می‌دادند و تنها یک نفر از آنان دارای تحصیلات دینی در مالزی بود.

چرا رهبران داعش تحصیلات عالیه دارند؟

ضیائی بیان کرد: بر اساس تحقیقات به عمل آمده هر اندازه نظام آموزشی کشوری به‌سوی سکولاریسم پیش رود و تعالیم معنوی و دینی به فراموشی سپرده شود، این گرایش فطری به سمت دین ممکن است به جریان‌های انحرافی دینی سوق داده شود و این اتفاق اکنون در قرن بیست و یکم روی داده است.

وی افزود: بنابراین، مدرنیسم و فاصله گرفتن از دین به عنوان امری فطری و ذاتی، سبب گرایش انسان به نظریات جایگزین با رنگ و روی دینی مانند عرفان‌های کاذب و حتی جنبش‌های افراط‌گرایانه دینی می‌شود. با افول قدرت القاعده در جهان بسیاری از جوانانی که از مدرنیسم سرخورده شده‌اند جذب داعش شدند و اگر میزان تحصیلات رهبران القاعده و داعش را مورد بررسی قرار دهیم می‌بینیم که بیشتر آنان دارای تحصیلات بالای علمی و مهندسی از دانشگاه‌های مهم دنیا بوده‌اند.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی در ادامه با اشاره به جنایات داعش و هدف از انتشار فیلم‌ها و تصاویر آن، اظهار کرد: هدف داعش از نشان دادن این صحنه‌های فجیع غیر انسانی ایجاد رعب و وحشت در میان مخالفان خود است و با استناد به آیه شریفه «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُم» معتقد هستند که ارهاب یعنی ترساندن دشمن و سربریدن و آتش زدن زنده انسان‌ها؛ از نگاه این گروه این عمل جنایت‌کارانه مشروع است.

دین؛ ابزار داعش برای اعمال خشونت

وی با بیان اینکه دین ابزار اعمال خشونت نزد داعش شده است، ادامه داد: از نظر این گروه تروریستی، ارهابی غیر مشروع است که با قرآن و سنت تأیید نشود؛ بنابراین آنان با استناد به برخی روایات کشتن زنان و بچه‌های بی‌گناه را با این توجیه که سپر دفاعی مشرکان و مرتدین قرار گرفته‌اند جایز می‌شمارند.

فرجام داعش و گروه‌های تکفیری

ضیائی با اشاره به آینده داعش و گروه‌های تکفیری، گفت: به نظر من قدرت داعش در ادامه جنگ و خونریزی است و به محض اعلام آتش‌بس و فرو نشستن شعله فتنه این گروه دچار اختلافات درونی شدید خواهد شد، زیرا این جنگ از نظر آنان جهادی مقدس است که همه آنان را حول یک محور اساسی متحد کرده است.

داعش ایدئولوژی منسجمی ندارد

وی با بیان اینکه داعش نظام عقیدتی واحد و ایدئولوژی منسجمی ندارد، عنوان کرد: داعش متشکل از گروه‌های تندروی وهابی و سلفی از مذاهب اربعه اهل سنت، گروه‌های سرخورده اخوان‌المسلمین مصر، سوریه و اردن، جریان‌های صوفیه رنگارنگ و متفاوت، تروریست‌های ماجراجوی غربی و جوانان بیکار از جنوب شرق آسیا تا چچن و آسیای میانه است که به محض فروکش کردن فتنه این گروه تروریستی، دچار جنگ داخلی، حذف یکدیگر و افشاگری‌های متعدد از فساد مالی و اخلاقی می‌شود؛ بدیهی است خسارت‌هایی که از این صلح به آنان وارد می‌شود بسیار گسترده‌تر از ائتلاف جهانی علیه داعش است.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی درباره روند نفوذ داعش در جنوب شرق آسیا گفت: به نظر می‌رسد پس از خسته شدن داعش در خاورمیانه این گروه به سوی جنوب شرق آسیا حرکت خواهد کرد؛ تحقیقات اخیر کنگره آمریکا در زمینه فعالیت‌های القاعده و داعش در این منطقه نشان می‌دهد که بسیاری از زمینه‌های ایدئولوژیک نفوذ داعش به جنوب شرق آسیا از جمله شبکه‌های مالی غیر شفاف، مرزهای گسترده آبی و غیر قابل کنترل، شبکه‌های فعال اجتماعی و مهاجرت آسان اتباع کشورهای عربی صادرکننده تروریسم به جنوب شرق آسیا فراهم است.

جنوب شرق آسیا؛ مقصد آینده داعش

وی بیان کرد: برخی تحلیل‌گران اعتقاد دارند که به‌زودی گروه‌های جهادی وابسته به داعش در خاورمیانه تحت عنوان مهاجرت از مناطق جنگی سوریه و عراق به منطقه جنوب شرق آسیا به‌عنوان مکان امن خواهند آمد و امنیت و آرامش این مناطق نیز در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

جنگ‌افروزی؛ عامل بقای داعش

رایزن فرهنگی ایران در مالزی اظهار کرد: بر اساس برخی شواهد، جنوب شرق آسیا دومین مکان برای جنگ‌افروزی داعش در آینده نزدیک خواهد بود. داعش حیات خود را در ادامه فتنه و جنگ‌افروزی می‌بیند و اگر در منطقه‌ای شکست بخورد به ناچار جبهه جنگ را به منطقه دیگر منتقل خواهد کرد و اگر چنین نکند به سرعت نابود می‌شود.

ضیائی یادآور شد: جریان‌های بومی اسلام‌گرای سنی در جنوب شرق آسیا به دو قطب طرفداران «شریعت» و طرفداران «سنت و عادات» تقسیم می‌شوند. طرفداران عادات عموما تحت‌تأثیر آموزه‌های اسلامی مهاجران هند، پاکستان، ایران و بنگلادش بوده و نوع نگرش آنان با عرفان و تصوف نیز همراه است؛ گرایش دوم یعنی طرفداران اسلام و شریعت عموما از ناحیه کشورهای عربی به‌ویژه عربستان حمایت شده و هرگونه برداشت غیر سلفی از اسلام را انحراف و شرک تلقی کرده و مبارزه با آن را جهاد عقیدتی می‌دانند.

دو قطبی‌شدن جهان اسلام با دخالت وهابیون و پول نفت

وی اظهار کرد: در اوایل قرن نوزدهم جنبش پادری(یکی از جنبش‌های اصلاح‌طلب آسیای جنوب شرقی) به حمایت از اسلام و شریعت جنگ خونینی را علیه مسلمانان بومی اندونزی در جاوا به راه انداخت. هم‌اکنون جریان‌های اسلامی تندرو به یک نوع اتحاد ضمنی و ناپایدار در مقابل شیعیان رسیده‌اند؛ دوقطبی شدن اقلیت سنی و شیعی جهان اسلام در بسیاری از کشورهای دنیا نتیجه دخالت‌های وهابیون و پول‌های نفت است که زمینه تفاهم، گفت‌وگو و وحدت را به‌طور کلی از بین برده است.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی یادآور شد: اگرچه بازی جنگ‌های فرقه‌ای را غرب و آمریکا در جهت حمایت از منافع اسرائیل غاصب به راه انداخته‌اند، اما این بازی در نهایت دامن‌گیر آنان خواهد شد و بازیگران خیمه شب‌بازی داعش خود قربانی خشونت‌های داعشی‌ها خواهند شد.


انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها