امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155119
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ساعت ۲۳:۵۰
تعداد بازدید: 227
به گزارش «پیروان مــوعــود»، بازار سهام در کشور پادشاهی عربستان سعودی به صورت گسترده ای با کاهش ارزش روبه رو بوده است، این امر به دلیل رفع تحریم های ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، بازار سهام در کشور پادشاهی عربستان سعودی به صورت گسترده ای با کاهش ارزش روبه رو بوده است، این امر به دلیل رفع تحریم های اقتصادی آمریکا و اتحادیه اروپا از ایران بعد از حصول توافق هسته ای روی داد، که البته با احتساب سقوط بهای جهانی نفت می توان گفت عربستان سعودی از دیروز زیانبارترین روزهای خود را تجربه می کند.
به گزارش پایگاه خبری المیادین،بازار سهام عربستان سعودی که یکی از بزرگ ترین بازارهای عربی به شمار می آید، تنها بعد از چند دقیقه پس از آغاز معاملات در بازار بورس شاهد سقوط ارزش معاملات در این بازار به میزان 6 و نیم درصد بود و افت ارزش معاملات به آستانه 5 هزار و 500 واحد تنزل یافت، این افت شدید در بازار بورس را کشور عربستان سعودی از آغاز سال 2011 تا به امروز تجربه نکرده بود.
بازار عربستان سعودی از آغاز سال 2016 تا به امروز 21 ممیز یک دهم درصد زیان داشته است، این به آن معنی است که میزان زیان این کشور از نظر اقتصادی از آغاز سال جدید میلادی معادل کل زیان اقتصادی این کشور در سال گذشته میلادی است، چرا که در بخش پتروشیمی عربستان 8 درصد زیان داشت و در بخش معاملات بانکی هم این کشور با کاهش 5/8 مواجه بوده است، از این رو باید گفت از آغاز سال 2016 بازار عربستان سعودی درحدود 21/1 زیان دیده است، و این رقم بسیار بیشتر از زیان اقتصادی عربستان سعودی در سال گذشته میلادی است.
برچیده شدن تحریم های اقتصادی ایران باعث افزایش دشواری در اوضاع اقتصادی سخت عربستان سعودی خواهد بود.
" مجتهد " فعال سعودی در صفحه شخصی شبکه ارتباطات اجتماعی خود در توئیتر چنین نوشته است: برداشته شدن تحریم ها از جمهوری اسلامی ایران موجب خواهد شد تا اوضاع دشوار اقتصادی کشور پادشاهی عربستان سعودی از این که هست هم بیشتر شود، اما در مقابل با برداشته شدن و رفع این تحریم ها از روی ایران، تهران بخشی از دارائی های بلوکه شده خود را مجددا به دست می آورد و این مساله باعث خواهد شد، تا جمهوری اسلامی ایران بار دیگر با قدرت بیشتری به صحنه رقابت های اقتصادی بین المللی باز گردد.
" مجتهد " در ادامه توئیتر خود چنین نوشت: جمهوری اسلامی ایران با رفع تحریم ها خواهد توانست یک میلیون بشکه به حجم صادرات روزانه خود بیفزاید و این امر البته موجب خواهد شد، باز هم بهای نفت خام فروکش کند، اما برای ایران سرمایه گذاری های عظیمی که در این کشور بعد از تحریم آغاز خواهد شد، موجب می گردد تا تهران بیش از دیگران بتواند کاهش بهای نفت را تحمل کند.
براساس گزارش های اقتصادی رفع تحریم های اقتصادی از جمهوری اسلامی ایران می تواند این نتایج بسیار سنگین را برای اقتصاد عربستان سعودی به دنبال داشته باشد:
- افت شدید اقتصادی عربستان سعودی در رده بندی اقتصادی که به صورت دوره ای از سوی مراکز جهانی اقتصادی اعلام می شود.
- زیان مربوط به بخش وام ها، چرا که بهره بالایی به دنبال خواهد داشت و سقوط سطح اقتصادی باعث افزایش بهره ها خواهد شد.
- برداشت از ذخایر استراتیژیک مالی با ارزشی به مراتب پایین تر از ارزش واقعی قبلی چرا که جبران این ذخایر مالی امری بسیار دشوار است.
- افزایش فشار بر روی واحد پول محلی " ریال سعودی " .
- ناگزیر شدن نهادهای مالی برای بالا بردن بهای بهره به منظور افزایش سطح درخواست حصول واحد پول محلی .
- ادامه حمایت از واحد پول محلی و تلاش برای حمایت از این واحد پولی از خطر مضاربه ها و این امر از طریق فروش دلار در برابر ریال صورت می گیرد.
- ریاضت اقتصادی و زیان اقتصادی در کشور به دلیل کاستن از خرج دولت بر پروژه های محلی .
- زیان وارده به بخش غیر دولتی باعث افزایش بیکاری کارکنان به بهانه بازنگری در ترکیب کادر مورد نیاز و مقابله با شرایط جدید.
- افزایش سطح درخواست ها برای خرید ارزهای مطرح بین المللی .
- کاهش علاقمندی سرمایه گذاران برای خرید و مشارکت در بازار سهام و خرید اوراق مشارکتی، این امر باعث افزایش نابسامانی اقتصادی خواهد شد.
- صندوق های مطرح اساسی بخش هایی از سهام خود را برای فروش ارائه خواهند داد، تا از این طریق بر بخشی از ناتوانایی های اقتصادی خود غلبه کنند و میزان افزایش رقم بودجه های سالانه خود را از این طریق جبران کنند.
- تورم ناشی از افت ارزش واحد پول محلی " ریال سعودی " و این امر باعث ادامه کاهش ارزش این واحد پولی در برابر ارزش ارزهای عمده خواهد بود، و این افت در برابر دلار آمریکا بیشتر به چشم خواهد خورد، این امر یکی از علل اصلی افزایش رقم بهره است، تا از این طریق از عرضه واحد پول محلی در بازار جلوگیری شود.
از این رو باید گفت اوضاع اقتصادی عربستان سعودی با دشواری های بیشتری روبه رو خواهد بود، به همین دلیل می توان به جرات گفت اوضاع اقتصادی کشور پادشاهی عربستان سعودی با آینده نوید بخشی مواجه نخواهد بود، چرا که در افق دور دست هیچ امیدی برای کاستن از حجم تولید انبوه صادرات نفتی کشورهای تولید کننده نفت بزرگی همچون روسیه، ایران و عراق دیده نمی شود.
همچنین باید گفت هیچ راهی هم برای کاستن از میزان تولید نفت کشورهای صادر کننده نفت در بیرون از دایره کشورهای عضو اوپک وجود ندارد، از این رو نمی توان جلوی افزایش فزاینده تولید نفت را گرفت، از این رو باید گفت در عرصه اقتصادی هم اکنون باید وارد مرحله نبرد استخوان خرد کنی شویم  به نظر می آید در این نبرد عربستان سعودی بازنده است، چرا که دیگر کشورهای شرکت کننده در این چالش از قدرت و توان تحمل بالاتری برخوردار هستند.

انتهای پیام/ 242

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها