امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۶:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15529
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۷
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «فرانسه»، مقامات آمریکایی روز گذشته (جمعه) از کشف سطحی از مواد رادیو اکتیو خارج از یک مخزن زباله های هسته ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «فرانسه»، مقامات آمریکایی روز گذشته (جمعه) از کشف سطحی از مواد رادیو اکتیو خارج از یک مخزن زباله های هسته ای در سایتی در ایالت واشنگتن که در آن بمب های دوران جنگ سرد تولید شده است، خبر دادند.

بر اساس این خبر، «جی اینسلی» فرماندار واشنگتن با اشاره به اینکه هیچ تهدید فوری سلامت مردم را تهدید نمی کند، از مقامات فدرال خواسته است تا اقدامات مربوط به مقابله با نشت مواد رادیو اکتیو در سایت «هنفورد» واشنگتن را تسریع کنند.

در این خبر آمده است که در ماه فوریه سال جاری نیز فرماندار واشنگتن اعلام کرده بود که با توجه به سطح رو به کاهش مواد رادیو اکتیو درون مخزن ها، حداقل 6 مخزن حاوی زباله های رادیو اکتیو در حال نشست هستند اما با این حال هیچ سطحی از مواد رادیو اکتیو خارج از مخزن ها گزارش نشد.

بر اساس اعلام فرماندار واشنگتن، در حال حاضر، سطوح بالاتری از مواد رادیو اکتیو در گودالی در نزدیکی یک مخزن دو پوسته در تاسیسات هسته ای هنفورد کشف شده است که نشان می دهد زباله های رادیو اکتیو از دو پوسته مخزن خود نشست کرده اند.

اینسلی گفته است که این یک خبر برای واشنگتن شدت نگران کننده است و هنوز مشخص نیست که آیا این آلودگی مستقیما از پوسته بیرونی مخزن حاوی زباله های رادیو اکتیو بیرون آمده است یا خیر اما باید با این موضوع با حداکثر جدیت برخورد شود.

تاسیاست هسته ای هنفورد در فاصله 300 کیلومتری از جنوب شرق سیاتل قرار گرفته است و از آن برای تولید پلوتونیوم مورد نیاز برای بمب در پایان جنگ جهانی دوم استفاده می شد.

خروجی تولیدات این تاسیسات هسته ای بعد از سال 1945 میلادی به منظور تامین چالش های جنگ سرد افزایش پیدا کرد اما آخرین رآکتور آن در سال 1987 میلادی بسته شد.

وب سایت این تاسیسات نوشت: فرآیندهای تولید تسلیحات زباله های جامد و مایعی به جا می گذارد که برای محیط زیست محلی خطر محسوب می شود.

وزارت انرژی آمریکا که در سال 1989 میلادی قراردادی را با مقامات واشنگتن به منظور پاکسازی سایت هنفورد امضا کرد، اعلام کرده است که میلیون ها گالن زباله های باقی مانده ناشی از فعالیت های هسته ای در 177 مخزن در این تاسیسات قرار دارند.

فرماندار واشنگتن گفت که وزیر انرژی آمریکا در تماس تلفنی پنج شنبه شب با وی، خبر کشف سطوحی از مواد رادیو اکتیو در خارج از مخزن تاسیسات هنفورد را اعلام کرد.

اینسلی با اشاره به اینکه تعهد قانونی وزارت انرژی است تا هنفورد را پاکسازی کند و زباله ها را از بین ببرد، گفته است که اطمینان دارد چنین تعهد قانونی به طور کامل تامین می شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار