امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155315
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۱۳
تعداد بازدید: 316
به گزارش «پیروان مــوعــود»، "عادل الجبیر" وزیر خارجه عربستان سعودی با انتشار یادداشتی با عنوان "آیا ایران می‌تواند تغییر کند؟" در روزنامه آمریکایی ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، "عادل الجبیر" وزیر خارجه عربستان سعودی با انتشار یادداشتی با عنوان "آیا ایران می‌تواند تغییر کند؟" در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز بار دیگر اتهام‌هایی علیه ایران مطرح کرد.

این مقاله یک هفته پس از مقاله دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در همین روزنامه منتشر شده است. آقای ظریف در آن مقاله از سیاست‌های عربستان سعودی در برابر ایران و دیگر شیعیان جهان انتقاد کرده بود.

در بخشی از مقاله هفته گذشته محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران آمده بود: «در خانه، جلادان دولتی با شمشیر گردن می زنند - مشابه اعدام اخیر 47 زندانی در یک روز، شامل یک عالم محبوب مذهبی هم که عمرخود را وقف ترویج دفاع مسالمت آمیز از حقوق مدنی نموده بود. در خارج هم، مردان نقاب دار سرها را با چاقو از بدن جدا می کنند.»

اکنون به نظر می‌رسد عادل الجبیر تلاش داشته تا پاسخ ظریف را با انتشار این مقاله بدهد.

 نکته قابل توجه در مقاله وزیرخارجه پادشاهی عربستان آن است که وی از تجاوز این کشور به یمن، کشتار مردم بحرین، حمایت از تروریست ها در سوریه و عراق و افغانستان، حمایت از القاعده، کمک به تشکیل داعش و النصره و جبهه الشام و... سخنی نمی‌گوید.

الجبیر: ایران، سرکش است

وزیر امور خارجه سعودی در مقاله‌اش از ایران انتقاد کرده و گفته است که عربستان سعودی و متحدانش در حاشیه خلیج فارس در برابر آنچه او "سیاست‌های توسعه‌طلبانه ایران" خوانده، مقاومت خواهند کرد.

 الجبیر نوشته است: «جهان در حال تماشای ایران برای نشانه‌های تغییر است و امیدوار است که ایران از یک کشور سرکش انقلابی به یک عضو محترم جامعه جهانی تغییر کند.»
 

وزیر امور خارجه عربستان در مقاله خود نوشته است که ایران به جای مقابله با انزوایی که خود ساخته، دنبال گسترش سیاست‌های خطرناک قومی و توسعه‌طلبانه خود است.

وزیرخارجه حکومت پادشاهی عربستان: مردم ایران خواهان فضای باز هستند

عادل جبیر مدعی شده است که ایران از حمله به اماکن دیپلماتیک به عنوان یک ابزار سیاست خارجی خود استفاده می‌کند.

وزیر امور خارجه عربستان در مقاله خود نوشته است که بخش وسیعی از مردم ایران خواهان فضای باز بیشتر در کشور و روابط بهتر با همسایگان و جهان هستند، اما حکومت ایران چنین چیزی نمی‌خواهد.

جبیر، ایران را به حمایت از گروه‌های افراطی در منطقه متهم کرده و گفته است که ایران از حزب‌الله در لبنان، حوثی‌ها در یمن و مبارزان فرقه‌‌ای در عراق حمایت کرده است.

وی نوشته است: «ما از ایران می‌خواهیم در مسیری قدم بردارد و مشکلات را حل کند که صلح را برای مردم به ارمغان بیاورد. اما این نیازمند تغییرات عمده در سیاست و رفتار ایران است. ما هنوز منتظر چنین تغییری هستیم.»

الجبیر: ما تروریست نیستیم اما ایران تروریست است!

 وزیر امور خارجه عربستان در مقاله خود در نیویورک‌تایمز، ایران را در حوادث تروریستی در جهان مقصر دانسته و بمب‌گذاری در "الخبر" عربستان در سال ۱۹۹۶، بمبگذاری در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ و ترورهای رستوران میکونوس در سال ۱۹۹۲ در برلین را به عنوان نمونه ذکر کرده است.

پس از این اتهام الجبیر، سایت بی بی سی درباره پرونده "الخبر" آورده است:  «پلیس فدرال آمریکا ابتدا ایران را مسئول این بمبگذاری دانست. هر چند ویلیام پری، وزیر دفاع آمریکا در دولت بیل کلینتون در مصاحبه‌ای گفت که باور دارد که آن حمله کار نیروهای القاعده بوده است.»

عربستان از حامیان جدی القاعده، داعش، جبهه النصره و دیگر گروه‌های مخوف تروریستی در منطقه است. با وجود آنکه تمام تحلیلگران مستقل بر این واقعیت اذعان دارند اما الجبیر مدعی شده است که عربستان خود قربانی تروریسم است و در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد.

حکومت پادشاهی آل‌سعود حدود ده ماه است که به خاک یمن تجاوز کرده، مردان و زنان بیگناه این کشور را با تجهیزات غربی خود به خاک و خون می‌کشد.

به نوشته سایت آمریکایی رادیوفردا، جبیر خطاب به ایران گفته است: «ما در فهرست دولت‌های حامی تروریست نیستیم، ولی ایران هست. ملت ما به خاطر حمایت از تروریسم در فهرست تحریم‌های بین المللی نیست، ولی ایران هست. مقام‌های کشور ما در فهرست حامیان تروریسم نیستند، ولی ایران هست. این مامور ما نبود که به خاطر توطئه قتل سفیر عربستان در واشینگتن در سال ۲۰۱۱ از سوی دادگاه فدرال نیویورک به ۲۵ سال زندان محکوم شد، این مامور ایران بود.»

فهرست کشورهای که ادعاشده حامی تروریستند از سوی دولت آمریکا تهیه شده و در حال حاضر سه کشور ایران، سوریه و سودان در این فهرست حضور دارند. جای تعجب ندارد که پادشاهان منطقه که از دوستان نزدیک آمریکا هستند جایی در این فهرست نداشته باشند.

اتهامات عادل الجبیر در حالی مطرح شده که ظریف در مقاله‌اش به نکته مهمی اشاره کرد اما وزیر خارج آل‌سعود توضیحی برای آن نداشت: «فراموش نکنیم که عاملین بسیاری از اقدامات تروریستی، از واقعه دهشتناک 11 سپتامبر گرفته تا تیراندازی در سن برناردینو و دیگر صحنه های توحش افراطی در این فاصله و تقریبا تمامی اعضای گروه های افراطی نظیر القاعده و جبهه النصره، یا از اتباع سعودی هستند و یا توسط عوام فریبانی که به پشتوانه دلارهای نفتی دهه هاست پیام های ضد اسلامی نفرت و فرقه گرایی را ترویج می کنند، شستشوی مغزی گردیده اند.»

رئیس‌جمهور ایران: اگر لازم باشد جواب قاطعی به برخی از برخوردها خواهیم داد

حجت الاسلام روحانی نیز روز یکشنبه در کنفرانس خبری درباره مواضع خصمانه دولت پادشاهی عربستان سخن گفته بود.

 دکتر روحانی با تاکید بر اینکه ما می‌خواهیم با همه کشورهای همسایه روابط صمیمانه‌ای داشته باشیم و مشکل عربستان از خود آنها نشأت گرفته است، گفت: رفتار و عکس‌العمل عربستان در مسأله منا در چارچوب‌های مسایل اخلاقی و حتی عرف دیپلماسی نمی‌گنجید. عربستان از ملت‌هایی که مردمانشان در منا کشته شدند، عذرخواهی نکرد و رفتاری که با مردم منطقه دارد، رفتار خوبی نیست. ماه‌هاست که مردم یمن را تحت بمباران‌های شدید قرار داده است و این عمل از دیدگاه هر منصفی محکوم است.

رییس جمهوری اضافه کرد : آیا معنا و مفهوم کشتار مردم مسلمان در یک کشور همسایه و فقیر جز ویرانی، بی‌خانمانی و نابود کردن یک کشور است، عربستان چه هدفی و به چه دلیل آنرادنبال می‌کند؟

 رییس جمهوری همچنین با اشاره به اعدام شیخ نمر خاطرنشان کرد: اگر کسی در داخل عربستان بر مبنای افکار خودش و برای عدالت اجتماعی سخنی گفته و نقدی از دولت عربستان کرده است، پاسخ انتقاد، حتی انتقاد ، اعدام نیست. کشتن یک عالم و مبلغ دینی و مورد احترام بخش قابل توجهی از جامعه عربستان چیزی نیست که قابل قبول باشد، بنابراین عربستان خود مسیر اشتباهی را آغاز کرده است و امیدواریم این مسیر اشتباه را ادامه ندهد و به مسیری برگردد که به نفع جامعه باشد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: امروز که روز اجرای برجام بود یکی از مقامات عربستانی از اینکه مشکلات اقتصادی ایران حل و فصل شده است، اظهار تاسف و پشیمانی کرد در حالی که یک همسایه و مسلمان هیچ وقت این کار را نمی‌کند. یک مسلمان از راحتی مسلمان دیگر ناراحت نمی شود مسلمانان همه با هم برادرند آن هم یک کشور اسلامی که خود را حرم‌دار حرم امن الهی می‌خواند.

رییس جمهوری تصریح کرد: آنچه می‌خواهیم حل و فصل مسایل منطقه از طریق منطق است اما در عین حال مردم و دولت ما رفتار غیردیپلماتیک و ناصحیح را نخواهد پذیرفت و اگر لازم باشد جواب قاطعی به برخی از برخوردها خواهد داد اما امیدواریم تاکنون درس لازم را حکام جدید عربستان گرفته باشند و مسیر و راهی را برگزینند که به نفع مردم منطقه و مردم خودشان باشد.


 انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها