امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۲۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155397
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۰:۲۱
تعداد بازدید: 177
به گزارش «پیروان مــوعــود»، «مسعود بارزانی» رئیس‌‌جمهور منطقه کردستان عراق در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی گاردین گفت سران جهانی تایید کنند که توافق ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، «مسعود بارزانی» رئیس‌‌جمهور منطقه کردستان عراق در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی گاردین گفت سران جهانی تایید کنند که توافق «سایکس-پیکو» شکست‌خورده است و باید توافق تازه‌ای برای آسان کردن راه برای تشکیل حکومت کردستان تدوین شود.

سایکس-پیکو توافقی سری میان انگلیس و فرانسه بود که در خلال جنگ جهانی اول و با رضایت شوروی برای تقسیم امپراتوری عثمانی منعقد شد و مرزهای سوریه، عراق، لبنان و فلسطین را مشخص کرد و هریک از این کشورها را به عنوان حوزه نفوذ فرانسه یا بریتانیا تعیین کرد.

بارزانی در گفت‌وگو با گاردین گفت، جامعه جهانی پذیرفته است که عراق و سوریه دیگر هرگز متحد نخواهند شد و به اثبات رسیده است که همزیستی اجباری در منطقه اشتباه است.

رئیس‌جمهور منطقه کردستان عراق ادامه داد: «من فکر می‌کنم [رهبران جهانی] درون خودشان به این نتیجه رسیده‌اند که دوره "سایکس-پیکو" به پایان رسیده است. چه بگویند چه نگویند، واقعیت آن است اما دیپلمات‌ها محافظه‌کار هستند.»

در حالی که چهار ماه تا صدمین سالگرد توافق «سایکس-پیکو» باقی مانده، بارزانی گفت که وضع موجود مطمئنا به فروپاشی و تخریب بیشتر در منطقه منجر می‌شود.

بارزانی افزود، استقلال که هسته مرکزی نیّات کرد‌ها برای دهه‌های متوالی بوده است، اکنون از هر زمان دیگر قابل‌دسترس‌تر است.

وی ادامه داد، قدر‌ت‌های منطقه‌ای و جهانی نیازمند این هستند که بسته تازه‌ای معرفی کنند تا از جوامع عراق و سوریه دفاع کند. بارزانی تصریح کرد، مهم است که ببینیم چه نوع توافقی با چه مکانیسمی وجود خواهد داشت تا اعتماد به بار آورد.

رئیس‌جمهور منطقه کردستان عراق ادامه داد: «در حال حاضر عراق منفک شده است. ما مسئول آن نیستیم، بلکه بهترین اقدامات لازم را برای حفظ اتحاد را به کار گرفتیم.»

وی پیش‌ از این در سال 2014 اعلام کرده بود برای استقلال تلاش می‌کند.

وی در ادامه گفت‌وگو به گاردین گفت که منطقه کردستان منبع تهدید برای هیچ‌یک از همسایه‌ها نیست و تجربه 15 سال گذشته اثبات می‌کند که منطقه کردستان محل ثبات است.

بارزانی تصریح کرد «چه آن را بپذیرند و چه نپذیرند، ما این مساله را با ترکیه مطرح نکردیم. من فکر نمی‌کنم مخالفت کنند. این حق ملی ماست و برای رسیدن به حقمان به اجازه کسی نیاز نداریم.»


انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها