امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15549
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۷
تعداد بازدید: 71
مجید ابهری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به نامگذاری اولین روز هفته قوه قضائیه با عنوان «ترویج ...

مجید ابهری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به نامگذاری اولین روز هفته قوه قضائیه با عنوان «ترویج فرهنگ حقوقی و قضایی در جامعه» گفت: با توجه به اینکه حقوق قضایی یکی از شعبات اصلی حقوق بوده و مشمول همه شهروندان می‌شود اما متاسفانه در کشور ما تا کسی گرفتار نشود با حقوق قضایی آشنا نخواهد شد.

وی حقوق شهروندی، حقوق انسانی، حقوق متهمین و حقوق مجرمین را ارکان اصلی حقوق قضایی دانست و افزود: متأسفانه در جامعه ما کمترین آموزش و اشاره به حقوق قضایی شده است.

این جامعه‌شناس تصریح کرد: 80 درصد شهروندان با حقوق قضایی آشنایی ندارند و قرار دادن یک روز در سال با عنوان ترویج فرهنگ قضایی و حقوقی در جامعه و یا اختصاص یک هفته به نام قوه قضائیه تنها حرکتی در جهت رفع تکلیف و تشریفاتی است.

ابهری با تأکید بر وجود بیش از 1700 عنوان مجرمانه در کشور گفت: توجه نکردن به مباحث حقوقی باعث افزایش جمعیت کشوری زندان‌ها شده و کار به جایی رسیده که 2.5 برابر ظرفیت زندان‌ها زندانی در کشور وجود دارد.

وی توجه به حقوق قضایی را باعث کاهش عناوین مجرمانه و جمعیت کشوری دانست و تاکید کرد: مشاوره حقوقی، آموزش حقوق اساسی و حقوق جزا به عنوان درس آزاد در دانشگاه‌ها و طرح نکات مفید در رابطه با حقوق قضایی در رسانه‌ها باعث آشنایی مردم با این فرآیند حقوقی می‌شود.

ابهری خاطرنشان کرد: تنها در این صورت می‌توان امیدوار بود که با کاهش آسیب‌های اجتماعی چه در مورد مجرمین و بزهکاران و چه خانواده‌های زندانیان اقدامات عملی صورت گیرد و فرهیختگان و دانشگاهیان با کمک قوه قضائیه جامعه را در برابر عناوین مجرمانه واکسینه کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها