امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۴:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155511
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 240
به گزارش «پیروان مــوعــود»، در حالی که دولت عربستان کتاب‌های مولانا «ابوالاعلی مودودی» فیلسوف و بنیانگذار «جماعت اسلامی» در شبه قاره هند و پاکستان ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، در حالی که دولت عربستان کتاب‌های مولانا «ابوالاعلی مودودی» فیلسوف و بنیانگذار «جماعت اسلامی» در شبه قاره هند و پاکستان را طی دو ماه گذشته ممنوع اعلام کرده است و برخی از رهبران این حزاب در «بنگلادش» نیز اعدام شده‌اند اما همچنان جماعت اسلامی سکوت اختیار کرده است.

عربستان سعودی چندی قبل دستکم 50 کتاب از علمای برجسته اهل سنت که به عنوان مفسران قرآن و متفکرین اسلامی در سطح بین‌المللی شهرت دارند را ممنوع اعلام کرد.

عربستان همچنین آثار مولانا «سید ابوالأعلی مودودی»، «حسن البنا شهید» و دکتر «علامه ترابی»را نیز در کشورش ممنوع اعلام کرده است.

«عزام الدخیل» وزیر سابق آموزش عربستان که کتاب‌های علمای اهل سنت را در این کشور تحریم کرده است اکنون به عنوان مشاور «ملک سلمان» پادشاه عربستان انتخاب شده است.

وزارت آموزش عربستان در 22 نوامبر سال گذشته میلادی (1 آذر سال 1394) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که کتاب‌های علمای برجسته اهل سنت باید از کتابخانه‌های این کشور برداشته شود و تنها کتاب‌هایی با مجوز این وزارتخانه استفاده شوند.

وزارت آموزش عربستان در این بیانیه کتاب‌های عربی مولانا مودودی که از سوی «شاه فیصل» پادشاه سابق این کشور جایزه گرفته بود را نیز تحریم کرده است.

سخنگوی حزب جماعت اسلامی پاکستان به امت گفته است که تحریم‌های عربستان دور از فهم است و این حزب در حال رایزنی با مقامات این کشور هستند.

با این حال، هنوز این حزب در مورد تحریمهای عربستان و اعدام رهبرانش در بنگلادش سکوت اختیار کرده است.

برخی از مقامات حزب جماعت اسلامی مدعی‌اند که این حزب در حال رایزنی با ترکیه و عربستان هستند اما چنین تلاشی نتیجه‌اش صفر خواهد شد.

بنگلادش همه رهبران برجسته جماعت اسلامی را در این کشور اعدام کرد و اکنون تنها «مطیع الرحمان نظامی» یکی دیگر از رهبر این حزب در این کشور زنده است.

حزب جماعت اسلامی از داخل مدعی تلاش برای برداشتن تحریم‌ها علیه کتابهای این حزب هستند اما در واقع، این حزب آنقدرها جدی نیست.

یکی از دلایل سکوت این حزب و مخالفت با حزب حاکم «مسلم لیگ» شاخه «نواز شریف» و دولت اسلام‌آباد این است که جماعت اسلامی پاکستان به دلیل اینکه متحد سیاسی حزب «تحریک انصاف» به رهبری «عمران خان» شده است در نتیجه دولت پاکستان در مورد اقدامات عربستان فشاری وارد نمی‌کند.

از سوی دیگر، عمران خان و حزبش هیچ ربطی با خشونت بنگلادش علیه جماعت اسلامی و تحریم کتاب‌های مودودی ندارند.

همچنین حزب جماعت اسلامی پاکستان به دلیل عدم دستورکار سیاسی نادرست دچار مشکلاتی شده است بنابراین اگر جماعت اسلامی در انتخابات گذشته با دولت نواز شریف متحد می‌شد، می‌توانست از کانال دولتی بر عربستان و بنگلادش فشار وارد کند اما رهبر این حزب تاکنون آمادگی ندارد حتی از اتحاد با عمران خان خارج شود.

مودودی موسس جماعت اسلامی هند و پاکستان زاده 25 سپتامبر سال 1903 میلادی و درگذشت 22 سپتامبر 1979 میلادی است جماعت اسلامی را با اعتقاد به احیای اسلام واقعی تشکیل داد.


انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها