امروز : یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 25
۱۰:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155597
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۷:۴۱
تعداد بازدید: 208
به‌ گزارش «پیروان مــوعــود»، «مسعود بارزانی» درنشستی همه‌ جانبه‌  با احزاب سیاسی رسمی منطقه کردستان عراق که‌ در مورد وضعیت کنونی عراق و منطقه ...

به‌ گزارش «پیروان مــوعــود»، «مسعود بارزانی» درنشستی همه‌ جانبه‌  با احزاب سیاسی رسمی منطقه کردستان عراق که‌ در مورد وضعیت کنونی عراق و منطقه کردستان و مسائل مهم این منطقه برگزار شد، آمادگی خود را برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در منطقه کردستان اعلام کرد.

شبکه‌ تلویزیونی روداو گزارش داد: مسعود بارزانی آمادگی خود را برای کناره‌گیری از منصب ریاست منطقه کردستان و  واگذاری این منصب اعلام کرده‌ و گفت که‌ ‌به‌ صورت تمام و کمال از کسی که‌ به‌ عنوان جانشین وی در این منصب از سوی احزاب منطقه کردستان و یا از طریق انتخابات ریاست و توسط مردم انتخاب می شود؛ حمایت خواهد کرد.

بارزانی  افزود که‌ تا مدتی شخصی را که‌ به‌ عنوان جانشین وی انتخاب می شود، در جنگ با داعش یاری داده‌ و سپس به‌ منظور استقلال بیشتر رئیس آینده‌ منطقه کردستان، در انجام امور و وظایف محوله‌ و همچنین جلوگیری از بروز تنشهای احتمالی، از منطقه کردستان خارج خواهد شد.

به نوشته «کردپرس»، مدت قانونی ریاست مسعود بارزانی بر منطقه کردستان در 19 ماه اوت سال 2015 (مرداد 1394)، به‌ پایان رسید و اصرار رهبران حزب دمکرات کردستان (پارتی) بر تمدید این مدت و ابقای بارزانی در این پست و نیز مسئله‌ بازنگری و تصویب قانون اساسی منطقه که‌ از سال 2007 تاکنون به‌ تعویق افتاده، موجب بروز مناقشات شدید در میان رهبران و جریان‌های سیاسی منطقه کردستان شده‌ است.

این در حالی است که‌ بارزانی پیشتر نیز چندین بار به‌ صورت رسمی آمادگی خود را برای کناره‌گیری از منصب ریاست منطقه و واگذاری این منصب اعلام کرده‌ و از احزاب منطقه و پارلمان کردستان درخواست کرده‌ که‌ سازوکاری را برای حل مسئله‌ منصب ریاست منطقه کردستان؛ از طریق توافق میان احزاب یا از طریق پارلمان یا برگزاری انتخابات ریاست و با رای مردم، تعیین کرده‌ و شخصی را برای جایگزینی وی انتخاب کنند.

از سوی دیگر،«سعدی احمد پیره‌»ازاعضای دفتر سیاسی اتحادیه‌ میهنی کردستان که‌ در نشست مذکور حضور داشت، به‌ شبکه‌ تلویزیونی روداو گفت که‌ بارزانی بیش از یک بار در این نشست، آمادگی خود را برای واگذاری منصب ریاست منطقه اعلام کرده‌  و تاکید کرده‌ است که‌ جانشین خود در این منصب را برای اداره‌ امور یاری خواهد کرد.

سعدی احمد پیره‌، افزود: بارزانی در این نشست اعلام کرده‌ با توجه‌ به‌ اینکه‌ منصب ریاست منطقه ارتباط

تنگاتنگی با  میدان های جنگ نیروی پیشمرگه با داعش و روابط خارجی منطقه با دیگر کشورها دارد، اهمیت بسیاری در منطقه داشته‌ و باید هرچه‌ زودتر مسئله‌ منصب ریاست حل شود.

از سوی دیگر، این نشست تصمیم به‌ تشکیل کمیته‌ای 9 نفره‌ از از اعضای ارشد، سه‌ حزب اتحادیه‌ میهنی (یکیتی)، اتحاد اسلامی کردستان (یکگرتو) و حزب دمکرات (پارتی)، به‌ منظور عادی سازی وضعیت اقلیم و حل مسئله‌ منصب ریاست اقلیم گرفته‌ است.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها