امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۳:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155661
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 260
گروه بین الملل پیروان مــوعــود، درست 5 سال پیش در چنین روزهایی بود که مردم تونس به بهانه خودسوزی بوعزیزی (جوانی دست فروش) به خیابان ها آمده و ...

گروه بین الملل پیروان مــوعــود، درست 5 سال پیش در چنین روزهایی بود که مردم تونس به بهانه خودسوزی بوعزیزی (جوانی دست فروش) به خیابان ها آمده و خواستار اصلاحات عمیق و نهایتا سرنگونی دولت خودکامه زین العابدین بن علی شدند.

موفقیت اولیه تونسی ها در دستیابی به خواسته های شان موج سرایت موجی شد که بعدها غربی ها آن را بهار عربی و جمهوری اسلامی بیداری اسلامی خواند.

تداوم بیداری در سراسر کشورهای جهان عرب می توانست پیامدهای سنگینی را در سطح جامعه بین المللی بر جای بگذارد، از همین رو شماری از قدرت های بین المللی جهت تغییر رویه صورت پذیرفته دست به کار شده و زمینه انحراف تحولات بیداری در سطح منطقه را فراهم آورند.

نکته حائز اهمیت دیگر در این باره آن که فقدان تجربه دموکراسی و عدم روحیه تساهل، تسامح و مدارا از سوی شهروندان کشورهای عربی در کنار پابرجایی برخی سنن قبیله ای و عشیره ای نیز در ناکامی ملت های عربی نقش بسزایی ایفاه نمود.

اکنون و با گذشت 5 سال از آغاز بیداری در جهان عرب می توان اذعان نمود، عموم ملل عربی نه تنها در دستیابی به اهداف خویش ناکام مانده اند، بلکه فضای ناشی از رشد گروه های سلفی و تکفیری نظیر القاعده، داعش، النصره و... که مترصد احیای خود در شرایط بی ثباتی هستند، موجب سخت تر شدن فضا برای آن ها شده است.

تروریست های مورد حمایت برخی قدرت های منطقه ای و بین المللی، اکنون و بدون هیچ گونه مزاحمتی از شبه جزیره عربستان تا شامات و شمال آفریقا جولان داده و شبکه ای منسجم برای خویش طراحی نموده اند که دامنه فعالیت های آن چه بسا تا قلب اروپا نیز پیش رفته است. مرگ صدها هزار تن و آوارگی ده ها میلیون نفر تنها بخشی از خسران های ناشی از ناکامی بیداری اسلامی در سطح منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا می باشد.

مجله اکونومیست در همین باره و در یک نقشه به اوضاع کنونی کشورهای عربی پنج سال پس از آغاز آن چه بهار عربی می نامند پرداخته است. بر مبنای نقشه فوق، رنگ آبی مصداق برقراری دموکراسی و تثبیت آن می باشد، رنگ سبز به کشورهایی تعلق دارد که هم چنان در آن ها استبداد توام با نوعی دموکراسی محدود حاکم می باشد، کشورهایی که با رنگ نارنجی نشان داده شده اند در آن ها هم چنان رژیم های استبدادی مطلق حکم فرماست، کشورهای رنگ قرمز شاهد سقوط دولت ها بوده اند، با این حال جنگ داخلی آن ها را فرا گرفته است. کشورهای غیر عرب نیز در این نقشه با رنگ سفید نشان داده شده اند.

در درون هر یک از کشورها میزان جمعیت شان ذکر شده است. رقم آورده شده مربوط به جمعیت آنان در سال 2011  (سال آغاز بیداری اسلامی) می باشد.

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها